Хто вони — агрокадри 2030 року?

21 січня 2019, 06:34 4909

За даними Міжнародної організації праці при ООН, за останні 100 років зникло близько 600 професій. І це не дивно, адже сучасні технології не лише полегшують умови життя, а й повністю їх змінюють.

Роботизація сільського господарства є підтвердженням тому, що ще багато професій зникне, проте на заміну прийдуть нові, які відповідатимуть сучасним викликам. Давайте зазирнемо в майбутнє і подивимося, які компетенції будуть актуальними та які професії стануть популярними.

Фактори, які формують компетенції майбутнього

Демографічні зміни. Ми живемо в унікальну епоху, адже якість життя та демографія змінюють світ надзвичайно швидко. Вже зараз роботодавцям доводиться одночасно мати справу з представниками 4-5 поколінь на своїх підприємствах. Але це люди з різними потребами, вимогами та можливостями. Їхня культура та стиль дуже різняться, адже глобальна мобільність підсилюється щороку — люди мігрують, і як наслідок — неоднорідна поставка кадрів у різні сегменти бізнесу.

На перший план, з точки зору постачання таланту, виходить покоління Y (міленіали), яке вже почало керувати та створювати свої команди, а до 2030 року вони складатимуть 75% робочої сили.

 Джерело: Ernst & Young

Дефіцит знань і навиків. Навички, якими володіє більшість працівників, не тої якості та не того рівня, щоб будувати бізнес чи реалізовувати проекти. Період на пошук талановитих людей збільшується — щоб знайти хорошого інженера або дослідника, потрібно витратити 94 дні!

Технології. А що говорити про високі технології, адже саме вони спричиняють дефіцит знань та навичок. Крім цього, від величезної кількості гаджетів, яка за останні роки збільшилася вдвічі, у людей виникає цифровий стрес!

 Джерело: Ernst & Young

До 2020-го високі технології зметуть зі свого шляху майже 7,5 млн різних робіт-операцій. Упродовж двох наступних років перестане існувати 30% усіх професій. Зрештою ми перестанемо говорити про професії як такі, тепер йдеться про набір унікальних знань, навичок і компетенцій.

Еволюція груп компетенцій — 2030

Старі професії зникають, а нові, які народжуються, змінюються надто швидко. 65% наших дітей будуть працювати в ролях, яких зараз поки що не існує, а 30% компетенцій майбутнього ще досі не описані.

Швидкість змін наскільки висока, що змушує нас невпинно набувати нові компетенції. Але які це мають бути компетенції: hard skills чи soft skills? McKinsey Global Institute протягом 2-х років проводив дослідження серед глобальних компаній та опитав десятки тисяч лідерів цих компаній з приводу того, які компетенції використовуються зараз та які будуть використовуватися в 2030 році.

 Джерело: Ernst & Young

Найбільшими групами компетенцій у 2016 році виявилися: фізична праця та базові когнітивні навички (вміння читати, писати, рахувати), проте до 2030 року вони зменшаться за рахунок автоматизації, а професії, які користувалися цими навичками, будуть роботизовані.

І на передній план вийдуть такі групи компетенцій як когнітивні високого порядку (креативність у першу чергу), соціальні та емоційні (лідерство, підприємництво, емпатія та міжособистісні стосунки) та технологічні.

Професії майбутнього

В майбутньому агроспеціалістам знадобиться системне мислення, розвинуті організаторські здібності та знання ІТ і біотехнологій. Фермери почнуть мислити як інноваційні підприємці, вони будуть застосовувати нові технологічні рішення, які підвищать ефективність їхніх господарств.

Із розвитком сільського господарства більше уваги приділяється питанням екології — шкідливі добрива і технології виробництва будуть поступово замінятися на безпечні для навколишнього середовища, а сільськогосподарські роботи та розумні системи будуть поступово переходити на енергію сонця та вітру. Як наслідок, будуть з’являтися нові професії. З деякими з них можна ознайомитися в Атласі нових професій.

1. Сільськогосподарський еколог — спеціаліст із утилізації відходів. Він відповідатиме за розробку методів утилізації наслідків неналежного ведення сільського господарства та відновлення ґрунтів.

2. ГМО-агроном — спеціаліст з використання ГМ-продуктів у сільському господарстві. Він впроваджуватиме біотехнологічні досягнення для отримання продуктів із заданими певними властивостями. Незважаючи на загальну полеміку навколо цієї теми, більшість вчених дотримуються думки про безпечність ГМ-продуктів.

3. Сіті-фармер — спеціаліст з облаштування і обслуговування агропромислових господарств на дахах і в будівлях хмарочосів великих міст. Першою вертикальною фермою вважають сінгапурську SkyGreens, а найбільшою — американську AeroFarms. В Україні технологія вертикального фермерства не дуже розвинена, але вже з’являються фірми, які намагаються виростити овочі та фрукти цим методом, тож професія доволі перспективна.

Отож, щоб бути в темі, варто усвідомити та вибрати пріоритетні компетенції, адже ідеальних умов очікувати не варто, середовище постійно змінюється, і перемагає той, хто вміє пристосовуватися і керувати змінами.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua