Думка: Дотації стимулюватимуть бджолярів реєструвати свої пасіки

25 березня 2020, 08:00 4826
Думка: Дотації стимулюватимуть бджолярів реєструвати свої пасіки фото

Цього року держава впроваджує дотації для бджолярів за програмою «Фінансова підтримка сільгоспвиробників». Проте чи продовжиться ця практика надалі, залежатиме від самих пасічників.

Таку думку в коментарі для AgroPortal.ua висловила юристконсульт асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Ольга Кухар.

Зокрема, підтримка галузі бджільництва передбачена за двома напрямами: спеціальна бюджетна дотація у розмірі 200 грн на бджолосім'ю, проте тільки власникам пасік із кількістю бджолосімей від 10 до 300, та компенсація вартості племінних бджолопакетів і бджоломаток — до 50% вартості, але не більше ніж 500 грн за бджолопакети і 100 грн — за бджоломатки.

«Сподіваємося, що пасічники максимально скористаються програмою, — говорить експертка. — В результаті, якщо буде попит на такі напрямки, держава побачить потребу і надалі надавати підтримку галузі бджільництва, тому все залежить від пасічників — як вони зорганізуються та подадуть всі необхідні документи».

Важливим у цьому процесі є те, що отримати дотацію зможуть лише пасічники, що зареєстровані. Проте, за даними експертів, в Україні зареєстровано 2-5% пасічників від загальної кількості.

«Тому саме така підтримка зможе стимулювати бджолярів реєструвати пасіки, ми принаймні це очікуємо», — додає Кухар.

Для агровиробників також важливо, щоб пасіки були зареєстровані — це індикатор їхньої присутності на місцевості. Відповідно, якщо аграрій знає про їхнє існування — він повідомляє про обробку полів та комунікує по внесенню засобів захисту рослин.

Вона зазначає, що більшість бджолярів уникають цього. Наразі неможливий повноцінний облік пасічників, і це саме через небажання останніх реєструвати пасіки. За даними експертів, в Україні налічується понад 400 тис. пасічників, проте точна цифра невідома, як і не доведено, що вказана цифра вірна.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua