Ранкова кава // Рубати чи ні: яку ялинку краще вибрати на новорічні свята

14 грудня 2020, 06:00 2656

У столиці вже встановили головну ялинку країни. І багато хто замислився про те, коли і де можна придбати новорічну колючу красуню, щоб поставити на свято вдома. Але яку ялинку краще вибрати, щоб не завдати шкоди екології: справжню чи штучну?

Багато років ведеться полеміка, які ялинки краще використовувати для новорічного оформлення — штучні чи живі. І щороку це протистояння поновлюється з новими силами, знаходяться нові аргументи і нові контраргументи. Багато кого хвилює питання охорони навколишнього середовища, і вони категорично проти масової вирубки ялинок напередодні новорічних свят. Однак інші консервативні і вважають, що Новий рік без ароматної живої ялинки просто неможливий. Як розібратися, хто правий?
 
Жива ялинка — екологічна, за умови, що в грудні ви купили її в правильному місці, а в січні грамотно утилізували.
 
У Держлісагентстві розповідають, що державні лісгоспи активно готувалися до відкриття ялинкових базарів 10 грудня. Лісівники планують реалізувати в цьому році більше 500 тис. соснових дерев. Вибрати можна буде на будь-який смак.

Продають сосну звичайну, сосну Палласа (кримську), ялинку європейську, ялинку білу (піхту). Середня ціна деревця — 75 грн. Ціни по регіонах відрізняються. Якщо взяти обласні центри, то найдешевші ялинки за ціною від 48 до 65 грн — в Харкові, Полтаві, Сумах та Луцьку, а найдорожчі — у Києві, Чернівцях та Івано-Франківську за ціною від 109 до 120 грн. 
 
Прихильники штучних ялинок стверджують, що офіційна вирубка дерев на Новий рік завдає шкоди природі. Це не зовсім так. Деревця спеціально вирощують до Нового року на плантаціях або вирубують там, де звичайний ліс не росте, наприклад, під лініями електропередачі.
 
Для того, щоб виростити метрову красуню з насіння, знадобиться мінімум 7-9 років. А середній вік новорічних дерев — 12-15 років. За цей час вони сягають не менше двох метрів.
 
Щоб купити правильне дерево, краще відправитися на офіційний ялинковий базар, де продавці видають квитанцію і можуть показати документи на заготовку і транспортування. А ось живі новорічні дерева, що продаються з рук, швидше за все, зрубали браконьєри. Від таких краще відмовитися, щоб не стати посібниками варварського знищення лісу.


 
«У передноворічний період збільшуються обсяги незаконної вирубки ялинок. Так, у передноворічну пору з 28 листопада 2019 року по 16 січня 2020 року Держекоінспекція розрахувала 695,9 тисяч гривень збитків. Це у три рази більше, ніж протягом аналогічного періоду 2018-2019 років. Штрафи сягнули 45,6 тисяч гривень, що вдвічі перевищує показник попереднього року, — розповідає голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований. — Велика кількість хвойних дерев знищується українцями самовільно. Якщо ви все-таки хочете бачити вдома живу ялинку на Новий рік, то її можна придбати законно. Найліпший варіант — штучна або ж дерево у кадці, яке потім можна висадити біля будинку».

Так само альтернативою новорічній ялинці можуть стати соснові лапи або букет з ялинових гілок. Його можна зібрати в лісі або купити на ялинкових базарах. В такому разі жодна рослина не постраждає, а запах живої хвої і атмосфера свята будуть забезпечені.
 
«Не дивлячись на передсвятковий настрій треба нагадати про серйозні екологічні аспекти. Жива ялинка, поки росте, поглинає вуглекислий газ і допомагає стримувати темпи глобального потепління, — каже голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков. — Але якщо в січні живу ялину просто відправити на звалище, вона, як і будь-яке органічне сміття буде виділяти метан, що впливає на зміну клімату.

Двометрове дерево, розкладаючись на звалищі, викине в атмосферу 6 кілограмів CO2. У лісі дерева теж помирають і падають, але в природному середовищі розкладання відбувається при інших умовах, і мертва деревина стає не міським сміттям, а живильним середовищем для зростання нових рослин і організмів. Тому, пам'ятайте, новорічну ялинку можна здати на переробку: з неї зроблять тріску і використають як підстилку для тварин або як добриво. Ще один варіант: нарядити дерево, яке росте у дворі».

Якщо у вас вже є штучна ялинка, використовуйте її як можна довше, а не купуйте кожні кілька років нову — більш зелену, високу і пухнасту. Адже ресурси, які потрібно витратити, щоб зробити, привезти і продати пластмасове дерево вище, ніж у живій ялинки. Штучна ялинка окупає свій екологічний слід тільки в тому випадку, якщо її використовують протягом 20 років.


AgroPortal.ua за матеріалами Національної екологічної ради України