Уроки менеджменту // Кому не варто йти на фріланс?

11 листопада 2019, 07:00 2235

Самозайнятість знаходить усе нових адептів. Технології відкрили стільки можливостей, що працювати в стінах одного офісу, коли кордони для реалізації будь-якого потенціалу майже відсутні, — багатьом нецікаво. Та чи дійсно така вільна фрілансерська доля?

Особливості є всюди, і до них варто бути готовим, коли ти — сам собі керівник. Інакше варто подумати двічі, перш ніж кидати стабільну роботу в компанії.

Алергія на самотність

Якщо вам комфортно працювати наодинці — «вільний політ» вірогідно буде до смаку. Але навіть природжені одинаки через деякий час можуть завити на Місяць від самотності, якщо працюватимуть в тихій квартирі. З одного боку — галас опен-спейсу не заважає зосереджуватися, і це плюс. З іншого — з ранку до ночі ні з ким перекинутися словом, і це може тиснути психологічно. До речі, деякі дослідження свідчать, що найліпший для продуктивної роботи звуковий фон — саме не тиша, а приглушений гамір, як у невеликому офісі чи кафе. Є навіть додатки для фрілансерів, які імітують офісний шум.

Проблеми з тайм-менеджментом

Один із найвагоміших аргументів на користь фрілансу — це можливість керувати власним часом на свій розсуд. Проте це — питання самоорганізації. Знову-таки, в компанії роботу з тайм-менеджменту частково виконує керівник та команда, і є чіткі межі робочого часу, яких можна більш чи менш суворо дотримуватися. В роботі на себе таких меж немає, і зазвичай єдиний орієнтир — це дедлайн, і розподілити інтенсивність руху до нього маєш самотужки. Розповсюджений феномен — коли на фрілансі люди не знаходять, а навпаки, повністю втрачають баланс. Межі розмиваються, і працювати «вільні люди» починають ночами, вихідними, без перерв та відпусток. Тому так важливо і на фрілансі продовжувати планувати справи та розподіляти пріоритети.

Сам собі — не піарник

До того як клієнти будуть стояти в черзі, доведеться попрацювати над репутацією. А отже, опанувати основи формування власного бренду, реклами та SMM, чітко формулювати та пояснювати цінність своєї послуги, встановлювати ціни тощо. Якщо важко спілкуватися з клієнтами та продавати свої професійні переваги, буде непросто.

Документофобія

Якщо фрілансер працює як приватний підприємець легально, документальної тяганини не уникнути. При оформленні відносин із клієнтами та державними органами доведеться навчитися заповнювати акти, рахунки та звіти, а отже — опанувати базові, мінімально необхідні юридичні, податкові і навіть бухгалтерські аспекти підприємницької діяльності. Або ж заплатити за виконання  цієї функції іншому профільному фахівцю.

Залежність від стабільності

Стабільність у сучасному світі примарна, і змін неможливо уникнути ніде — ніхто не застрахований, наприклад, від звільнення. Проте зазвичай, навіть якщо протягом місяця виклався не на 100%, на працівника чекає стабільна зарплата. На фрілансі цей стілець хиткий. Професіоналізм та відповідальність забезпечують сталий потік проєктів, проте клієнти не мають тих зобов'язань перед виконавцем, як роботодавець — перед працівниками, а отже, припинити відносини можна швидше та простіше. Багато фрілансерів знаходяться в пошуку нових проєктів постійно, щоб сформувати пул клієнтів та спланувати зайнятість на майбутнє, і мають виконати певний обсяг робіт, щоб забезпечити необхідний бюджет.

Відповідальність

Якщо працівник допускає компроміси на роботі в компанії — наприклад, порушує дедлайни чи неякісно виконує роботу, він все одно має шанси утриматися на своєму місці. Наприклад, якщо він — душа компанії, його тітка є генеральним директором або час від часу він все-таки видає геніальні ідеї, які приносять компанії неймовірні прибутки. На фрілансі все це не спрацює — робота або виконується вчасно і якісно, або співпраця припиняється. Також, працюючи з дому, варто передбачити всі перешкоди, які не дадуть виконати роботу вчасно. Наприклад, якщо трапляються технічні проблеми з інтернет-провайдером — треба мати можливість оперативно підключитися до мобільного інтернету тощо.

Впевненість близьких, що ви «просто сидите вдома»

Звучить як жарт, але стає реальною проблемою для багатьох фрілансерів, яким не вдається пояснити родині, що вдома також можна напружено працювати. Часто родичі впевнені, що це  — просто форма ліні, і поводять себе відповідно: наприклад, намагаються завантажити хатніми справами. Тому багатьом доводиться «тікати» в коворкінги. Також корисно планувати в календарях не тільки робочі, а і особисті справи, щоб усе не перемішалося в єдиний клубок непродуктивності.

Схильність спокушатися «нічогонеробленням»

Хронофаги, або пожирачі часу, чатують на нас усюди — і вдома, і на роботі. Проте коли через плече не дивиться суворий керівник — потрапити в їхній полон набагато легше. Соціальні мережі, телевізор та тепле ліжечко манять протягом усього дня, і на фрілансі можуть продуктивно працювати лише ті, хто здатний цьому опиратися. До речі, саме тому фрілансерам рекомендується навіть при роботі вдома створювати «офісний ефект»: зонувати простір на «домашній» та «робочий», перевдягатися з піжами тощо.

Нелюбов до навчання

Навчання протягом життя — нова філософія розвитку, єдина, яка дозволить лишатися конкурентоздатним у світі, що швидко змінюється. Навіть якщо у працівника немає сильної мотивації до навчання, в компанії цей процес може бути «добровільно-примусовим»: керівник обере тренінг, компанія його оплатить, і от людина вже вчиться, і частка інформації, навіть попри опір, запам'ятовується.

На фрілансі ніхто не примушуватиме вчитися. Але без розвитку знання та навички швидко втратять актуальність, а послуги — цінність. А отже, шукати необхідні навчальні заходи доведеться самотужки, а оплачувати їх — із власної кишені.


AgroPortal.ua за матеріалами The point.rabota.ua