logo

Спецпроекты

Аграрный лайфхак // Как правильно выбрать гибрид кукурузы

Аграрный лайфхак // Как правильно выбрать гибрид кукурузы

Спецпроекты 18 марта 2021. 06:57 1923

Перед агропроизводителями возникает вопрос, как правильно выбрать гибрид кукурузы для своего хозяйства. В нашей стране, это не так просто, как кажется на первый взгляд. Для того, чтобы получить максимальный урожай, необходимо ориентироваться не только на характеристики самого гибрида, но и на климатические условия региона, где планируется выращивание.

*Текст подається мовою оригіналу

Як обрати, та на що звернути увагу при виборі гібридів кукурудзи? Розповідає менеджер з розвитку агротехнологій Північного регіону LNZ Group Микола Хісамудінов.

 Микола Хісамудінов, менеджер з розвитку агротехнологій Північного регіону LNZ Group

Основні характеристики на які слід звернути увагу виробникам при виборі гібриду кукурудзи, найбільш пристосованого для певних агрокліматичних умов вирошування:

Скоростиглість. На території Україні вирощують гібриди кукурудзи з різних груп стиглості, ранні (ФАО 100-199), середньоранніми (ФАО 200-299), середніми (ФАО 300-399) і середньопізніми (ФАО 400-499).

Більш ранні гібриди зазвичай представлені кременистими та кремениста-зубовидними формами. Вони відрізняються більшою стійкістю до холоду і перепадів температур, але гірше віддають вологу. Пізні — у більшості зубовидні форми кукурудзи, більш вимогливі до температурного режиму, але показують велику врожайність. Краще комбінувати і вирощувати одночасно кукурудзу з різними термінами дозрівання, щоб мінімізувати втрату врожаю при виникненні стресових умов на протязі всього періоду вирощування.

Тому найбільш оптимальним варіантом для фермерів є використання сортів та гібридів із різними індексами скоростиглості. 25% площі гібридами з раньої групи; 50% площі засівати такими гібридами, які найбільш відповідають умовам у регіоні; 25% полів займати під посіви культур з вищим показником FAO та пізніми термінами дозрівання.

ФАО кукурудзи — це умовний індекс скоростиглості, прийнятий Міжнародною продовольчою та сільськогосподарською організацією при ООН (Food and Agricultural Organization — FAO) для створення єдиної  одиниць виміру характеристик гібридів. А за основу систематики були взяті цифри від 100 до 999.

Група скоростиглості ФАО Сума активних температур, °С Сума ефективних температур, °C Період вегетації, днів Кількість листів, штук
Ранньостиглі 100 — 199 2200 900 — 1000 90 — 105 12 –14
Середньоранні 200 — 299 2400 1100 105 — 115 14 — 16
Середньостиглі 300 — 399 2600 1150 115 — 120 17 — 18
Середньопізні 400 — 499 2800 1200 120 — 130 19 — 20
Пізньостиглі 500 — 599 3000 1250 — 1300 135 — 140 21 — 23

Співвідношення показників ФАО до кількості днів до досягнення повної зрілості зерна дозволяє точно визначити можливість вирошування  конкретного гібрида в різних кліматичних зонах. Для України, співвідношення відносної зрілості до числа ФАО буде виглядати приблизно так:

— ФАО 100 — 70 днів;
— ФАО 150 — 75 днів;
— ФАО 200 — 80 днів;
— ФАО 250 — 85 днів;
— ФАО 300 — 90 днів;
— ФАО 350 — 95 днів;
— ФАО 400 — 100 днів;
— ФАО 450 — 105 днів;
— ФАО 500 — 110 днів;
— ФАО 550 — 115 днів.

Стійкість до хвороб. Багато захворювань кукурудзи присутні у прихованому вигляді в ґрунті. Їх складно виявити, а як наслідок цього, в подальшому і уникнути зараження, навіть при дотриманні правильної сівозміни та  всіх агротехнічних заходів. Це впершу чергу може проявитись в господарствах які вирощують кукурудзу в монокультурі 6 і більше років на одному місці. Тому слід обирати  стійкі до захворювань гібриди кукурудзи. Це дозволить значно заощадити на фунгіцидах, або не застосовувати їх зовсім.

Посухостійкість та холодостійкість. Кукурудза дуже вимоглива до вологи, особливо в другій половині вегетаційного періоду. При вирощуванні культури в посушливих регіонах, необхідно вибирати стійкі до посухи гібриди. А холодостійкість, особливо важлива при ранніх строках висіву культури.  В останні роки ми спостерігаємо повернення пізніх весняних  заморозків. Це   може знищити значну частину посівів кукурудзи.

Вологовіддача. Цей показник особливо важливий при вирощуванні кукурудзи на зерно. Вологість зерна на момент збирання повинна становити не більше 20-25%. Низька інтенсивність вологовіддачі може істотно відсунути терміни збору врожаю і підвищити собівартіть вирошування кукурудзи, тому краще вибирати гібриди з високою швидкістю віддачі вологи зерном.

Стійкість до вилягання. Ця характеристика гібриду дуже важлива при зборі врожаю кукурудзи. Збирання стійких до вилягання гібридів проходить набагато легше, швидше і без помітних втрат, також дозволяє господарникам розтягнути період збирання в часі при виникненні несприятливих умов, таких як: дощі чи ранні сніги. Також цей показник дуже важливий при вирощуванні кукурудзи на силос. Ці гібриди мають більшу кормову цінність, та також збираються з меншими втратами вегетативної маси

Придатність до системи No-till. Так називають систему нульового обробітку ґрунту при вирощуванні сільськогосподарських культур, у тому чіслі і кукурудзи, при якій не використовують механічну обробку ґрунту. Практично всі гібриди кукурудзи підходять для вирощування за технологією No-till, але краще уточнити це питання у представників виробника перед придбанням насіння. 

Також вимоги до характеристик гібридів кукурудзи відрізняються в залежності від того, в якій кліматичний зоні України вирощується ця культура.

Степова зона сприятлива для вирощування цієї теплолюбивої культури. ЇЇ  умови здатні забезпечитикукурудзу як світлом так і теплом на протязі всього періоду вегетації. Але через недостатнє зволоження в степових районах України не варто висівати кукурудзу після культур які сильно таглибоко висушують ґрунт (соняшник, суданська трава). У степовій зоні успішно вирощують гібриди від ранніх до середньопізніх термінів дозрівання.

Лісостепова зона сприятлива для кукурудзи ранніх, середньоранніх і середньостиглих сортів. При цьому оптимальна густота стояння рослин на момент збирання врожаю не повинна перевищувати 70-75 тис./га для перших, 65-75 тис./га для других і 65-70 тис./га для третіх груп гібридів. Також для визначення норми висіву треба звернути увагу на накопичення вологи у метровому шарі ґрунту.

У  Поліській зоні необхідно обирати ранньостиглі гібриди, які дають змогу розпочати збирання в рані терміни, коли  зерно має оптимальну вологість  і не вимагає додаткових витрат на сушіння. Також слід звертати увагу на холодостійкість кукурудзи, так як в цій зоні необхідні більш ранні терміни висіву культури, а можливість пізніх весняних заморозків дуже велика.

Таким чином ми бачимо, що правильно обрати гібрид для свого господарства не така легка справа. Компанія LNZ Group протягом 6 років спільно з Канадською компанією NAPG (Njrth American Plant Genetic) досліджують селекційні можливості для створення та впровадження якісного портфелю насіння бренду UNIVERSEED. Ідея бренду полягає в тому, щоб вибрати кращій генетичний матеріал, гібридизувати його, довести до посівних кондицій відповідно до державних стандартів і запропонувати аграріям гібриди, які максимально адаптовані до кліматичних зон України. В портфоліо вже є 8 гібридів зернової кукурудзи, та 5 гібридів силосного напрямку з різних груп стиглості.

Микола Хісамудінов, менеджер з розвитку агротехнологій Північного регіону LNZ Group


Ключевые новости аграрного рынка в Telegram

Новости

Показать все

Блоги