Аграрний лайфхак // Актуальні рекомендації щодо зернових

31 березня 2017, 07:30 4488

По всій території України аграрії активно включилися в підживлення озимих зернових культур, а на півдні навіть розпочали сівбу ярого ячменю у «лютневі вікна». І хоча погодні умови на території країни значно різняться поміж собою, однак проблеми у аграріїв спільні.

Поточний рік для хліборобів видався доволі складним, не лише в економічному плані, а й стосовно перезимівлі озимих зернових культур. Відсутність запасів продуктивної вологи та нестабільний температурний режим у осінній період стали причиною того, що значна частина посівів пішла в зиму у нерозкущеному стані у фазі «шила» — три листочки. Мало оптимізму додали і погодні умови протягом зимового періоду. Однак незважаючи на складні гідротермічні умови, можна стверджувати, що більшість посівів озимих зернових культур успішно перезимували. Звичайно значні корективи у густоту посівів ще можуть внести весняні суховії, які досить часто є причиною випадіння рослин які знаходяться у фазі трьох листочків — початок кущення. Такі посіви мають слабко розвинену кореневу систему, що локалізована в верхньому шарі грунту, який активно пересихає за відсутності опадів. Однак будемо надіятися на краще.

Підвищення середньодобової температури у кінці лютого у поєднанні з достатніми запасами продуктивної вологи сприяли відновленню вегетації озимих зернових, яка припала на початок-середину березня. Раннє відновлення вегетації вселяє надію на повноцінне весняне кущення озимих колосових. Щоб стимулювати цей процес, рослини вже на початкових етапах вегетації мають бути в достатній кількості забезпечені елементами живлення, зокрема нітратною формою азоту. Достатнє надходження нітратної форми азоту у ґрунт є запорукою швидкого відростання надземної частини та активізації продуктивного кущення, що особливо актуально для посівів, де воно було відсутнє з осені.

Ефективним заходом, який сприяє розкущенню посівів зернових культур у весняний період є внесення регуляторів росту, зокрема Медакс® Топ або Хлормекват - Хлорид 750. Застосування регуляторів росту в період початок-середина кущення (ВВСН 21-25) дозволяє уповільнити розвиток центрального пагона і стимулювати закладку бокових, розвиток кореневої системи, а також подовжити період продуктивного кущення. Однак при проведенні даного заходу потрібно враховувати низку вимог: рослинна має відновити вегетацію і не повинна перебувати в стресі, відчувати нестачу у волозі та елементах живлення, а середньодобова температура має бути не нижчою + 8°С при внесенні Хлормекват - Хлорид 750 і + 5°С при використанні Медакс® Топ. Слід відмітити, що внесення регуляторів росту на початку кущення мало впливає на довжину та міцність стебла. Для запобігання виляганню зернових необхідно провести повторну обробку посівів регуляторами росту у період початок виходу рослин в трубку (ВВСН 30-31) і/або по прапорцевому листку (ВВСН 37-39). 

Відновлення вегетації озимих зернових культур —  відростання вторинної кореневої системи
Відновлення вегетації озимих зернових культур — відростання вторинної кореневої системи

Однак не слід забувати, що посилене мінеральне живлення посівів сприяє не лише активізації росту і розвитку рослин, а й поширенню хвороб, зокрема кореневих гнилей та борошнистої роси. Особливо це є актуальним за несприятливих умов перезимівлі і незбалансованого внесення елементів мінерального живлення, яке, через високу вартість добрив, притаманне більшості господарствам України. В подальшому ослаблені рослини легко уражуються септоріозом листя, видами іржі, ринхоспоріозом, сітчастою, смугастою і темно-бурою плямистостями тощо. Тому з відновленням весняної вегетації потрібно приділити увагу своєчасному та ефективному захисту посівів зернових культур від хвороб.

Контроль хвороб

При плануванні заходів фунгіцидного захисту потрібно враховувати не лише спектр контрольованих хвороб, а й стійкість сортів до ураженнями ними і, що не менш важливо, період захисної дії препарату. Адже від цього буде залежати ефективність захисту та економічна віддача від нього. В умовах достатнього зволоження та на сортах сприйнятливих до ураження хворобами на початкових етапах вегетації озимих зернових культур (ВВСН 21-32) компанія BASF рекомендує використовувати інноваційний трьохкомпонентний фунгіцид — Капало® , 1,0-1,5 л/га. Поєднання діючих речовин (епоксіконазол (62,5 г/л), метрафенон (75,0 г/л) і фенпропіморф (200 г/л)) , з різними механізмами дії, забезпечує довготривалий (до 30-40 днів) і комплексний захист від широкого спектру хвороб листя: борошниста роса, септоріоз, іржа, церкоспорельоз, піренофороз, ринхоспоріоз, гельмінтоспоріоз. Завдяки досконалій формуляції та препаративній формі фунгіцид миттєво проникає в рослину, здійснює стоп-ефект на збудника хвороби, а також має неперевершений розподіл та утримання на рослинні, стійкість до змивання опадами.

У південних та східних регіонах України, які характеризуються значно нижчим тиском хвороб, ніж на заході, півночі та центрі, а також на сортах стійких до ураження хворобами, доцільним буде використання системного фунгіциду Рекс® Плюс з нормою витрати 0.8-1.2 л/га. Завдяки поєднанню двох діючих речовин, епоксиконазол (84 г/л) + фенпропіморф (250 г/л), фунгіцид забезпечує високу ефективність проти септоріозу листя, видів іржі та інших плямистостей, а також маємо гарний ефект проти борошнистої роси.

Контроль бур'янів

Одночасно з відновленням вегетації озимих зернових культур розпочалося відростання бур'янів. Сніжна та м'яка зима сформувала сприятливі умови для перезимівлі озимих та зимуючих бур'янів, сходи яких з'явилися ще восени: волошка синя, грицики звичайні, талабан польовий, ромашка непахуча, мак самосійка, метлюг звичайний, види вероніки, тощо. З підвищенням середньодобових температур повітря до +5…+10°С їх видовий і кількісний склад доповнять бур’яни з груп ефемерів (зірочник середній) та ярих ранніх (підмаренник чіпкий, редька дика, лобода біла, гірчак шорсткий і т. д.), а також, такі злісні багаторічні бур’яни, як: осот жовтий, будяк польовий, кульбаба лікарська і ін. Тому вже сьогодні ослаблені рослини озимої пшениці і ячменю змушенні конкурувати з бур'янами за фактори життя.

В значно кращому становищі перебувають посіви озимих зернових культур, де з осені (в фазі 1-3 листочки) не дивлячись на посушливі умови, був внесений гербіцид Марафон® , 4 л/га. Завдяки поєднанню двох діючих речовин пендиметалін та ізопротурон, забезпечується відмінна системна дія через листя і пролонгована грунтову дія через кореневу систему, що дозволяє ефективно контролювати однорічні злакові та дводольні бур’яни протягом всього періоду вегетації, від сівби до збирання. Осіннє внесення гербіциду Марафон® , не лише знищує бур’яни, а й дозволяє заощадити значну кількість поживних речовин (N30-60P20-40K30-60) і запасів продуктивної вологи (до 30 мм), які могли бути втрачені в результаті засвоєння бур’янами за період сівба – весняне кущення озимих зернових культур (до весняного внесення гербіцидів). Цієї кількості поживних речовин цілком достатньо щоб сформувати приріст врожаю на рівні 10 ц/га і більше, що підтверджено значною кількістю виробничих випробувань в різних грунтово-кліматичних зонах. 

У весняний період з метою контролю однорічних та деякими багаторічних дводольних бур'янів компанія BASF рекомендує використовувати гербіцид Діанат® з нормою внесення 0,25-0,3 л/га, який застосовують у фазі кущення до початку виходу зернових в трубку (ВВСН 21-30). Потрібно зазначити, що даний продукт досить широко використовується в бакових сумішах з гербіцидами на основі сульфонілсечовин для підвищення їх ефективності щодо контролю багаторічних дводольних бур'янів, зокрема таких як: осот жовтий і будяк польовий.

Усунення конкуренції з боку бур'янів та хвороб під час відновлення весняної вегетації озимих зернових культур формує фундамент майбутнього врожаю. Адже у період кущення, коли рослини перебувають на ІІ-ІІІ етапах органогенезу відбувається закладка продуктивних стебел та плодоелементів колосу (формування колоскового стрижня, колосків в колосі і т. д.). Саме густота продуктивних стебел і індивідуальна продуктивність рослин — це ті дві складові, які визначають рівень майбутнього врожаю.