Урожай-2019: досягти найвищого level of урожайності

19 серпня 2019, 06:27 5934

Попит на селітру в світі скоротився на 19% за останні 10 років. Такими є дані Eurostat.

Загалом обсяг ринку нітрату амонію в Європі у 2017 році оцінювався у $2,03 млрд. Безліч країн скорочує використання цього добрива через заподіяння шкоди екосистемі та здоров'ю людини, продовжуючи шукати нові, більш безпечні рішення для сільського господарства.

Старі герої виходять із гри

Всі знають, що азотні добрива, зокрема аміачна селітра, десятиліттями використовуються для підвищення врожайності сільгоспкультур. У гонитві за прибутком не всі замислюються про шкідливий вплив на ґрунт і культури, адже при надмірному використанні підживлень такими засобами є ризик вбити мікрофлору ґрунтового шару і, відповідно, всю родючість.

Також мінеральні добрива можуть негативно впливати на якість урожаю, накопичуватись у ньому, а це вже впливає безпосередньо на здоров'я людей.

Як йдеться на сайті Eurostat, висока концентрація сечовини у добривах в Іспанії та Португалії призвела до обмеження попиту на продукцію протягом останніх кількох років, і очікується, що ця тенденція збережеться.

Також останнім часом спостерігається цілеспрямоване скорочення обсягу імпорту аміачної селітри, що надходить до США. Якщо 2013 року американці закуповували 650 тис. тонн продукту, то 2017 року зупинилися на 300 тис. тонн.

«Інфоіндустрія» повідомляє, що останніми роками міжнародна торгівля нітратом амонію стрімко скорочується. Порівняно з рівнем 2015-го експортно-імпортні операції 2016 року в світі знизилися на 12%, що у товарному вираженні становить 1,1 млн тонн при загальному обсязі закупівель у 8 млн тонн.

А що в Україні? За даними Державної фіскальної служби, за підсумками минулого року імпортували азотних добрив на $288 млн. А за січень-липень 2019 року азотних добрив уже імпортовано на суму $293,2 млн у кількості 1,237 млн т.

«Більшість аграріїв продовжує користуватися звичними методами удобрення ґрунту, при цьому основним азотним добривом залишається аміачна селітра. Це мінеральне добриво має ряд важливих недоліків, таких як засолювання ґрунту, водойм та їх виснаження, а також великі обсяги внесення: 200 кг на 1 га. Але всі продовжують використовувати азот через відсутність альтернативи», — пояснює засновник компанії Shipko Agriculture Володимир Шипко.

Конкуренція стандартним методикам

В Україні вже з'явились інноваційні продукти. Вчені, які їх розробили, стверджують, що за допомогою добрива ІРС можна справді відновити родючий потенціал українських земель, збільшити врожайність до 20% та витіснити з агрономічних операцій селітру, оскільки ІРС є екологічною заміною мінерального азоту.

У Shipko Agriculture повідомляють, що на даний момент завершено всі дослідження, які підтвердили, що добриво IPC працює на всіх культурах.

Технологія IPC складається з основного добрива, що є повною альтернативою селітри і вноситься в нормі 6 кг/га за два рази, та стимулятора росту. Спочатку добриво впливає на трансформацію кореневої системи культури, збільшує площу всмоктування та кількість придаткових коренів. А друге внесення орієнтоване на допомогу рослині поглинати більше мікроелементів із повітря та землі.


«Стимулятор росту та основне добриво ґрунтуються на одній технології та складаються з трьох компонентів: спеціально виведеного нами біопрепарату та двох фітогормонів різних класів. Вони підсилюють кореневу систему, яка розростається і повністю покривається великою кількістю придаткового коріння, яке за своєю будовою схоже на бульби бобових. І відповідно збільшується площа всмоктування рослиною азоту та фосфору. Друга обробка проводиться біопрепаратом, який складається з фосфатомобілізуючих та азотофіксуючих бактерій. Вони беруть молекулярний азот з атмосфери і перетворюють його на нітратну форму і фіксують у коріння. Так само працює і з фосфором», — розповідає директор Shipko Agriculture Денис Тохтар.

За його словами, такий комплексний вплив сприяє в середньому на 20% збільшенню врожайності та значно покращує якість зерна, доводячи його в 90% до 1 класу.

47 ц/га зернових проти середніх 42

У 2018/2019 МР сільгоспвиробники використали інноваційне добриво IPC більш ніж на 5 тис. га у різних областях України, причому найкращі результати були зафіксовані на озимій пшениці у Чернігівській та Запорізькій областях.

У компанії Shipko Agriculture також розповідають, що найбільше технологію IPC аграрії використовували на пшениці озимій, сої, соняшнику та овочевих культурах.

Хороші результати отримали на полях ТОВ «Агро-Регіон Борзна». Там 17 липня було проведено контрольний обмолот дослідної ділянки із внесенням основного добрива за технологією ІРС.

Було обмолочено 10 га озимої пшениці та отримано 46970 кг, що склало 46,9 ц/га. При цьому середня врожайність на всіх ділянках поля становила 45 ц/га. Як повідомляє Департамент агропромислового розвитку Чернігівської ОДА, середній рівень урожайності в області становить 42 ц/га.

Порівняльна таблиця

При використанні технології IPC такі показники досягаються за рахунок: збільшення врожаю в середньому на 20%, втричі меншого використання NPK, скорочення логістичних витрат, зменшення витрат на 1 обробку поля.

Тож напередодні осінньої посівної якраз настав час подумати та прорахувати свій майбутній урожай. До речі, на озимих добривах IPC вноситься у два етапи. Перший — 3 кг на сходах восени, щоб дати рослині старт і розвинути вузол кущіння. Його можна вносити обприскувачем та комбінувати з будь-якими засобами захисту рослин. Другий раз — 3 кг через 3 тижні після сходження з полів снігу, коли рослина переходить у стадію активного росту.


Для довідки: зі спеціалістами компанії Shipko Agriculture можна зв'язатися за телефоном: +380 (97) 254 6530; https://shipko-agriculture.com/


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua