Кооператив у кооперативі: як Файні Ґазди об'єднали господарників Тернопільщини

04 лютого 2021, 06:35 4228

В Україні кооперація розвивається досить повільними темпами. Частина експертів стверджує, що причина криється в недосконалості чинного законодавства, а інші переконані, що українці все ще асоціюють кооперативи з колгоспами, відповідно, не вірять в ефективність об’єднання. Проте сьогодні в Україні вже є успішні кейси та приклади того, як кооперація сприяє підприємницькому успіху.

Тернопільське кооперативне об'єднання СОК «Файні Ґазди» було засноване у грудні 2017 р. п’ятьма кооперативами, а сьогодні вже налічує 40.
 
Таке об'єднання сприяє роботі та розвитку кооперативного руху на Тернопільщині, здійснює спільну закупівлю добрив і ЗЗР, логістику та налагодження каналів збуту продукції. Кооператив надає технологічно-агрономічний супровід, допомагає із залученням консультацій представників компаній-виробників продукції та агрономів, організовує навчальні семінари, а також спільні поїздки на спеціалізовані виставки та ярмарки», — розповідає AgroPortal.ua виконавчий директор об’єднання Ігор Велиган. 

 Ігор Велиган, виконавчий директор СОК «Файні Ґазди»  

Частину фінансування для створення та початку роботи кооперативу надав агрохолдинг «Мрія», іншу частину — члени кооперативного об’єднання через вступні та членські внески.
 
N.B. Мрія виділяє 4 млн грн на розвиток кооперативного руху
 
Першими напрямками роботи кооперативу стали ягідний та молочний. Згодом додалися виробництво меду, зберігання зерна, заготівля лікарських трав.
 
«Ми виходили з того, що вже мають члени наших кооперативів. Кожне домогосподарство працює на присадибних ділянках до 1 га землі й утримує 1-2 корови, тому нам потрібно було запропонувати таку модель роботи, щоб селяни після об'єднання почали більше заробляти», — додає Ігор Велиган.

Вирощування та переробка ягід

«Файні Ґазди» об’єднує 16 ягідних кооперативів («Бережанський край», «Кринички, «Волошковий край», «Оришківська малина», «Майбутнє», «Файна поляна», «Файна ягідка», «Щедрозем», «Малиновий рай», «Сонце», «Шумлянська ягода», «Малинове село», «Вітамінний бункер «ТУР», «Ягідний лан Шумщини», «Ягідний Рай»), які розташовані в екологічно чистих районах. Загальні насадження становлять близько 50 га. Основними культурами, що вирощуються, є малина літня та ремонтантна, полуниця, ожина, агрус, смородина та порічка.
 
У 2018 р. членами кооперативу збудовано цех шокового заморожування ягід, який забезпечує високу якість зберігання продукції. Весь товар іде на європейський ринок. Проте є виключення.

 Джерело фото: кооперативне об'єднання «Файні Ґазди» // Facebook

«Цей рік для полуниці був неврожайний, її було дуже мало. Саме тому на неї була висока ціна, і на заморожування вона не пішла. Відразу все розпродали, — розповідає Ігор Велиган. — Хороша ціна була і на малину — 45 грн/кг. Її також продали на українському ринку».
 
Навесні «Файні Ґазди» збираються висадити обліпиху на площі 7 га.
 
«Один із ягідних кооперативів восени вже засадив пів гектара обліпихи, інші — чекають весни. Ягідництво — це такий напрям, де на малих площах можна заробити великі гроші. Тому надалі будемо розширювати свій асортимент», — ділиться планами директор об’єднання.

N.B. Тернопільська область — друга за кількістю кооперативів

Виробництво меду, пилку та воску

19 медових кооперативів («Золоте Опілля», «Наш бджолиний край», «Галицькі пасічники», «Увисла плюс», «Медобори», «Пасіка», «Медовий фільварок», «Зборівський рій», «Сонячна долина», «Бджілка», «Бджолиний край», «Тернопільські світанки», «Бджолина мрія», «Подільський бджоляр», «Наша пасіка», «Медова хата», «Залісецький мед», «Бджоломатка», «Солобковецький бджоляр») об'єдналися заради спільної мети — створювати великі партії меду для легшого збуту.
 
У 2020 р. загальний збір меду склав 20 т. Кооперативи виробляють різноманітні сорти меду, найбільш поширені — гречаний, соняшниковий, ріпаковий, весняне різнотрав’я, липовий, акацієвий тощо. Здійснюється також переробка на крем-мед із різними ягідними компонентами.

 Джерело фото: кооперативне об'єднання «Файні Ґазди» // Facebook

«Досвіду продажу меду за кордон у нас немає, все йде на внутрішній ринок або здається заготівельникам. Проте в майбутньому члени кооперативу мріють вийти на європейський ринок, оскільки ціна збуту там зовсім інша», — каже Ігор Велиган.

Зберігання зерна, помол круп та борошна

До складу «Файні Ґазди» входять і 2 кооперативи, які здійснюють помол пшеничних та кукурудзяних круп, а також борошна — СОК «Старий млин» та СК «Озерянський».
 
Роботу дані кооперативи розпочали у 2017 р. Загальні виробничі потужності — близько 10 т.

Заготівля молока та молочної продукції

4 молочних кооперативи («Годувальниця», «Добре молоко», «Турівський молочник», «Людвищенська перлина») здійснюють заготівлю молока та крафтове виробництво молочної продукції: тверді та кисломолочні сири.

 Джерело фото: кооперативне об'єднання «Файні Ґазди» // Facebook

«Ми створили декілька молочних кооперативів, щоб люди оптом здавали молоко. Проте заводи області закуповували за невисокою ціною. Тому один наш кооператив — «Людвищенська перлина» — вирішив виготовляти крафтові сири, щоб мати більший дохід і не здавати молоко за копійки», — зазначає Велиган.

N.B. Тернопільські кооперативи утримують більше 2 тис. голів ВРХ

Заготівля лікарських трав

Мають «Файні Ґазди» і 2 кооперативи із заготівлі лікарських трав: «Добрий продукт» та «Майбутнє». З 2019 р. було започатковано первинну обробку, зокрема подрібнення будь-яких розмірів.

Загальний збір та заготівля лікарських трав у 2019 р. склали 5 т. Весь товар йде на потреби фармакологічних компаній.

Кооператив у кооперативі

«Недоліком об’єднання є те, що часто складно знайти компромісні рішення для всіх членів. Як то кажуть: у кожного своя правда. Проте нашою перевагою є можливість лобіювати інтереси кооперативів на високих рівнях влади», — розповідає Ігор Велиган.
 
Для вступу до КО СОК «Файні Ґазди» кооператив повинен бути зареєстрований та сплатити членський та вступний внесок. Сума річного членства складає 2500 грн.

 Джерело фото: кооперативне об'єднання «Файні Ґазди» // Facebook

N.B. Кооперація — від минулого до сьогодення
 
«Починати розвиток кооперації потрібно із пропаганди — наводити світові приклади та не забувати про успішні вітчизняні. Але для того, щоб дати цьому процесу поштовх, потрібно впорядкувати законодавчу складову, — впевнений директор об’єднання. — Прийняття нового закону врегульовує складні питання створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні. Дуже добре, що законом передбачено створення комплексної та зручної у користуванні нормативної основи для сільськогосподарської кооперації, а також те, що документ усуває існуючі на сьогодні колізії між різними законодавчими актами. Тож ми сподіваємось, що цей закон сприятиме розвитку кооперації в нашій області».


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua