AGROGEAR. Збереження вологи. Потрібно бути готовим, що вже завтра сідати за техніку доведеться особисто

02 червня 2021, 06:21 3270

Фермери з Київщини знайшли спосіб зробити своє життя простішим і водночас слідувати світовим тенденціям та працювати на землі ефективно. Технологія стрічкового обробітку ґрунту Strip-Till дає можливість обробляти не все поле, а лише конкретні полоси, залишити у міжрядді пожнивні рештки та убезпечитись від втрати вологи.

«Це технологія, яка не впроваджується за один сезон чи навіть за два, ми зараз у перехідному періоді. Щоб перейти повністю на мінімальний обробіток ґрунту, потрібно близько 5 років», — ділиться досвідом керівник ПП «Кристалон-Плюс» (Київська область) Сергій Костюк, в обробітку якого 500 га.

 

Сергій Петрович фермерує уже 20 років. До цього постійно дотримувався традиційної технології обробітку ґунту. Останні 3-4 роки переходить на мінімальну. І на сьогодні в господарстві працює два основних агрегати: KUHN Excelerator 8005 по кукурудзі та KUHN Gladiator по сої.

Основне завдання, яке ми поставили перед собою, — це зберегти вологу, не втратити ту, яку поки ще маємо

«Не менш важливою є мінімізація кількості проведених операцій на полі. Не можу вже розказати про конкретні результати, оскільки пройшло замало часу, ми вчимось як на власних помилках, так і переймаємо досвід технології в американських колег, — розповідає Сергій Костюк.
 
Працюємо 6-метровим KUHN Krause Excelerator 8005, який не перевертає ґрунт, а залишає після себе 80% пожнивних решток зверху. Агрегатуєтсья з трактором потужністю 360 к.с., хоча можна працювати і з потужністю 250 к.с.».

Сергій Костюк
Сергій Костюк

Працюють зі швидкістю 14 км/год на Excelerator 8005 та 12 км/год з Gladiator. При вертикальному обробітку по кукурудзі виставляють максимальний кут атаки — 5 градусів, щоб рештки трохи змішати з землею. «Це техніка, яка ідеально виконує свої функції, працюємо і по перезволоженому ґрунті, — каже фермер. —  По обслуговуванню за весь час експлуатації проблем не виникало. Техніка дуже міцна і надійна. Такого агрегату в нас ще не було. Задоволений не лише я результатом його роботи, а й наші механізатори, які з ним безпосередньо працюють».
 
Фермер розповідає, що вперше побачив технологію вертикального обробітку ґрунту і те, як працює точне землеробство в Америці, 10 років тому. «Саме Excelerator, який виготовлений на заводі Krausе, вперше побачив там, коли його ще не було в Україні. Американські фермери отримують 14 т/га кукурудзи і 4 т/га сої, ми ж поки таких результатів не маємо», — ділиться враженнями Сергій Петрович.
 
У своє господарство KUHN Krause Excelerator 8005 придбали 3 роки тому. А Krause Gladiator Сергій Костюк купив зразу в Америці, не дочекавшись появи агрегату на українському ринку.
 
«Сьогодні уже не новина, що обробіток ґрунту з переворотом пласта не підходить для всіх, тож потрібно переглядати підходи. Наприклад, фермери в США давно вже від цього відійшли», — каже агроном і власник фермерського господарства Юрій Фаловський і додає, що у постійному пошуку кращих та ефективніших технологій.
 
«Раніше для обробітку ґрунту залучалось безліч агрегатів та проводили по декілька операцій на одному полі. Сьогодні ж це розкіш, оскільки ми стикнулись ще з однією проблемою — це дефіцит кадрів», — каже агроном.

Все складне має бути простим 

Також Юрій Фаловський розповідає, що технологія Strip-Till дає можливість у полосу під корінь рослини покласти дозовану кількість добрив, забезпечує диференційний підхід до глибини обробітку і густоти посіву. Це в сумі дає економічну вигоду.

Юрій Фаловський
Юрій Фаловський

«Я бачив дуже багато агрегатів та результати їхньої роботи, але спостерігаючи за роботою Excelerator 8005 та Gladiator від компанії KUHN, можу стверджувати, що вони забезпечують усі вимоги, які поставлені перед ними, — додає він. — За один прохід Gladiator робить глибоку ріллю, стрічку, кладе добрива, залишаючи підготовлений ґрунт для посіву. Так само і Excelerator.: на ринку є багато представлених агрегатів, але саме цей має ряд переваг, тож якість виконаної роботи ідеальна».
 
Агроном каже, що всі процеси автоматизуються, техніка стає розумнішою, і необхідно шукати працівників, які будуть розумітись на всіх процесах. А з цим проблема.
 
Нам потрібно бути готовим, що вже завтра сідати за техніку доведеться особисто.
 
Аграрії також кажуть, що неможливо скопіювати всю технологію, яка використовується в Америці. Потрібно підлаштовуватись під свої ґрунтово-кліматичні умови. 
 
«Останні 2 роки у нас спостерігається сильна нестача вологи. Є таке прислів'я: «Два дощі в маю — агроном спить спокійно». Але про результати будемо говорити восени», — додав Сергій Костюк.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua