Неймовірні села України 2020: Андріївка, Дніпропетровська область

22 листопада 2020, 06:00 7637

У селі Андріївка, що на Дніпропетровщині, у 2010 році був створений один із перших в Україні сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів — СОК «Добробут Андріївки», який займається заготівлею та збутом молока і налічує 145 членів.

В самому селі вже створено 4 молочні сімейні  мініферми, на яких утримується від 10 до 20 корів. Молоко з цих ферм має сертифікат відповідної якості й може реалізовуватися для споживання та продажу. 

Сьогодні кооперативом збирається до 8 тонн молока щодоби, а до кінця 2023 року планується наростити збір до 10-12 тонн і запустити власну переробну лінію.

Паралельно з розвитком кооперативу, за підтримки Дніпропетровської сільськогосподарської дорадчої служби та міжнародної благодійної організації «Добробут громад», 80 сільських родин отримали безкоштовно у власність 25 племінних телиць та 15 племінних свиней. 

Головною метою цього проєкту була передача дару від родини до родини, щоб покращити сімейний бізнес у домашніх умовах. Також було надане нове обладнання для будівництва трьох сімейних молочних ферм і  кредитні кошти під 3% річних. 

Минулого року в Андріївці був проведений капітальний ремонт дороги протяжністю 3,2 км, школи та амбулаторії сільської медицини, окультурено зони відпочинку та збудовано новий ігровий комплекс для дітей.

«Для покращення життя в Андріївці нам потрібно провести центральний водопровід, — розповідає спеціаліст фінансово-економічного відділу виконавчого комітету Покровської селищної ради Ольга Кримова. — Більшість сільського населення не працевлаштована, займається веденням особистого господарства і має невеликий дохід, який не дає змоги прогодувати сім’ю, адже на сільськогосподарську продукцію, вирощену у власних господарствах, низька закупівельна ціна».

На конкурс «Неймовірні села України 2020» громада села Андріївка подала бізнес-проєкт із забезпечення молоком екстра та вищого класу учнів місцевої школи шляхом встановлення у шкільній їдальні молокоматів, які розливають у склянки молоко.

«У нашому селі є навчально-виховний комплекс Братська ЗОШ І-ІІІ ст., який відвідують 197 дітей. У школярів щороку беруть аналізи крові. У більшості дітей виявлено дефіцит вітамінів, які негативно впливають на стан їхнього фізичного здоров’я, — говорить Кримова. — Ситуацію можна покращити, якщо діти щодня будуть  споживати свіже молоко». 

За кошти конкурсу громада хоче придбати 3 молокомати — енергоекономічні  апарати, які  складаються з ємності для молока, системи охолодження, мішалки, розливача, насосу-дозатора, системи автоматичного промивання, пристрою видачі тари, висувного сопла, захисного бар’єру, системи оповіщення про неполадки та відсутність молока. Вартість одного такого апарату складає 800 євро.

Один молокомат розрахований на 20 л молока і буде працювати за принципом кавової машини з підігрівом потоку наливу молока.

«Свіже сертифіковане молоко в молокомати щодня буде постачати місцевий виробник — СОК «Добробут Андріївки» за собівартістю продукту. Кожен учень і працівник закладу зможе споживати свіже молоко та відновити свій  вітамінний баланс», — додає Кримова.

Крім молокоматів, у шкільну їдальну потрібно закупити холодильник, у якому буде зберігатися молочна продукція. Орієнтовна вартість — 500 євро. 

«У подальшому, за кошти кооперативу та громади, ми плануємо встановити молокомати для розливу молока в пляшки ємністю 1 л і розмістити в густонаселених пунктах усієї Покровської громади», — говорить Ольга Кримова.