Чим живуть регіони // На кожного мешканця Дніпропетровщини припадає $1200 інвестицій

06 березня 2018, 06:40 4230

Дніпропетровщина чи не єдина область, де активно розвиваються всі галузі. І аграрна — не виняток. Виробники області — серед лідерів країни за виробництвом сільгосппродукції.

А ще тут знаходиться найбільша в Україні сонячна електростанція, створено найбільше об’єднаних громад, будуються нові молоко- і свинокомплекси, елеватори.

Про перспективи аграрного бізнесу в області, про досягнення і проблеми ми розмовляли з першим заступником голови Дніпропетровської облдержадміністрації Олегом Кужманом.

Якби вас попросили назвати три факти, які б охарактеризували аграрну галузь Дніпропетровської області, про що насамперед ви б згадали?

Олег Кужман: Складне запитання, адже агропромисловий комплекс на Дніпропетровщині стрімко розвивається, і розповідати про досягнення та здобутки наших аграріїв можна годинами. Але спробую стисло. Насамперед відзначу, що у 2017 році за обсягом виробництва сільськогосподарської продукції Дніпропетровська область посіла друге місце серед областей України.

Тільки Дніпропетровщина останні три роки стабільно збільшує валове виробництво сільгосппродукції. Питома вага регіону в загальному обсязі виробництва — 6,1%.

Дніпропетровська область посідає третє місце в країні за обсягом виробництва м’яса, четверте — за чисельністю поголів«я свиней та птиці.

У 2017 році намолочено понад 3,5 млн тонн зернових культур при середній урожайності 32,6 ц/га.

3,5 млн тонн зернових — для Дніпропетровщини цей показник вже стабільний, адже протягом останніх п«яти років аграрії області збирають понад 3 млн тонн зерна. За рахунок чого вдається утримувати лідерство?

Олег Кужман: Запорука збільшення валового виробництва зернових культур в області — озимі. Під врожай 2018 року на Дніпропетровщині посіяно 673,2 тис. га озимих, з них на зерно — 585,6 тис. га. Озимої пшениці маємо 505,2 тис. га,  озимого ячменю — 76,8 тис. га.

Звісно, в агропідприємствах  дотримуються передових наукових технологій вирощування сільськогосподарських культур, використовують ефективну техніку та енергоощадні технології.

Цікаво, а яка найвища врожайність була зафіксована в 2017 році на Дніпропетровщині і в якому господарстві?

Олег Кужман: Найвищу урожайність ранніх зернових культур торік отримали в господарстві ТОВ «Любимівка» Дніпровського району — 76 ц/га. Гарні показники в господарствах Новомосковського району: ТОВ АФ ім. Горького — 69,1 ц/га, ТОВ АФ «Орільська» — 68,0 ц/га  та ПП АПФ «Довіра» — 67,4 ц/га.

Лідер серед фермерських господарств з урожайності ранніх зернових культур і ФГ «Нове» Царичанського району — 78 ц/га.

 

А які типи агропідприємств переважають в області: малі фермерські, середні підприємства чи холдинги? І чим вони займаються: більше рослинництвом чи є і тваринництво?

Олег Кужман: Однозначно відповісти на запитання складно, адже на Дніпропетровщині понад 4,1 тис. сільськогосподарських підприємств. В основі агропромислового комплексу області — 917 підприємств із різними формами власності, близько 3,2 тис. селянських фермерських господарств, 4 науково-дослідні станції, Інститут сільського господарства степової зони України УААН.

До того ж маємо  аграрний університет, 6 аграрних коледжів, навчально-виробничі бази яких створені на десятках високотехнологічних підприємств Дніпропетровщини.

Головні напрями — вирощування зернових, технічних і овочевих культур. Але маємо і виробництво м’ясо-молочної продукції та птахівництво.

Доречно згадати, що за 2017 рік у всіх категоріях господарств м’яса в живій вазі вироблено 330,1 тис. тонн, яєць — 845,1 млн шт., молока — 299,9 тис. тонн. 

Чи є в області сільськогосподарські кооперативи? Що виробляють і, головне, як розвиваються?

Олег Кужман: Сьогодні в області 31 сільськогосподарський обслуговуючий кооператив. Маємо молочні, зернові, плодово-овочеві, м’ясопереробні і багатофункціональні кооперативи, кооперативи з обробки землі та збирання врожаю.

Сприяти створенню кооперативів — один із пріоритетів розвитку аграрного сектору нашого регіону. Маємо затверджену Програму підтримки агропромислового комплексу Дніпропетровської області на 2017-2021 рр. Вона передбачає придбання для сільськогосподарських кооперативів молоковозів, охолоджувачів молока, обладнання для пунктів прийому та переробки молока. З обласного бюджету кооперативам надаються короткострокові безвідсоткові кредити.

Які справи з залученням інвестицій в область, зокрема в агробізнес? Що влада робить для налагодження сприятливого інвестиційного клімату?

Олег Кужман: З 2014 року з Дніпропетровщини не було відтоку інвестицій. І сьогодні впроваджуємо в області нові інвестиційні проекти. Регіон — серед лідерів України за обсягом капітальних інвестицій — на сьогодні отримали близько 26 млрд грн. 60 держав інвестують в Дніпропетровську область. На кожного мешканця регіону припадає $1200 іноземних інвестицій.

Один із інвестпроектів — канадський «Проект розвитку зерносховищ та сільськогосподарських кооперативів в Україні». Кооперативний підхід дає можливість фермерам спільно купувати обладнання та користуватися сучасною технікою, виконувати поставки зернових  до найбільших покупців тоді, коли ціни  найвищі.

Торік у Васильківському районі на базі СОК «Зерновий» запустили 1-шу чергу елеватора на 12 тис. тонн. Його потужність — 54 тис. тонн. Проект вартістю майже $13 млн фінансує Міністерство закордонних справ, міжнародної торгівлі і розвитку Канади. Завершити його планують за рік.

Канадські інвестиції ще в одному проекті — «Розвиток молочного бізнесу в Україні». У 2017-му в селі Олександрівка Покровського району відкрили 2-гу чергу демонстраційної ферми СП «Молочарське». Тут вирощують 45 корів джерсійської породи. Це єдине в Україні чистокровне поголів«я, завезене з Данії.

Об’єднання сільськогосподарських кооперативів «Господар» продовжує розвивати мережу зі збору молока. Гуртовий продаж дає змогу підвищити закупівельну ціну на 10-15%.

Також у регіоні є проекти, у які фермери інвестують власні кошти. Зокрема, у Дніпровському районі триває будівництво 2-ї черги молочного заводу ТОВ МВК »Єкатеринославський». У Криничанському районі ТОВ «ЮМ-Ватутіно» будує приміщення для утримання 200 корів.

ПрАТ «Оріль-Лідер» зводить у Петриківському районі комплекс з вирощування 12 млн птахів. Планують отримувати 31 тис. тонн м«яса на рік.

У Солонянському районі ТОВ «Агрокомплекс «Прайм» будує свинокомплекс на 5 тис. голів. Проектне виробництво — 680 тонн м«яса на рік. 

 

Які аграрні потужності планують запускати в області цього року?

Олег Кужман: Сподіваємося, запрацює 2-га черга елеватора у Васильківському районі. На території області планує розгорнути будівництво двох зернових терміналів компанія «НІБУЛОН». У планах ДП «Націонал плюс» — відкриття молочного комплексу на 600 корів у Царичанському районі.

Окремо хочу запитати про розвиток альтернативної енергетики в регіоні. Наскільки відомо, в області працює декілька сонячних електростанцій, одна з них — з унікальними батареями.

Олег Кужман: Торік у Підгородному на повну потужність запрацювала унікальна сонячна електростанція. Тут встановлено єдину у Східній Європі трекерну систему. За допомогою спеціальних датчиків батареї обертаються та слідують за сонцем протягом дня. Такі рухомі батареї дозволяють виробляти на 50% більше енергії, ніж традиційні стаціонарні установки.

Станція забезпечує електроенергією 27 тис. домогосподарств. Більше того, дозволяє економити майже 500 тис. тонн вугілля на рік та уникати викидів парникових газів.

Вже працює й сонячна електростанція в Нікополі. Вона зведена коштом канадського інвестора. Загальна вартість — близько €11 млн.

На цьому не зупиняємося — альтернативній енергетиці даємо «зелене світло». У найближчі роки сонячні електростанції з'являться в Широківському, Криворізькому та Софіївському районах. Наразі вже розроблено проект ТЕС, яка працюватиме на твердопаливних котлах.

Чи вважаєте перспективним напрям розвитку органічного землеробства на Дніпропетровщині?

Олег Кужман: Розвиток органічного агровиробництва вирішує одразу два питання. Це екологія та продовольча безпека. Однак розвиток цього напряму залежить не лише від земельних ресурсів чи наявності ринків збуту. Не менш важливі законодавче та фінансове забезпечення з боку держави, а ще — підтримка місцевих органів влади. На Дніпропетровщині виробники органіки мають компенсацію вартості сільськогосподарської техніки 30%. Це частина обласної Програми підтримки агропромислового комплексу Дніпропетровській області на 2017-2021 рр.

 

В Україні існує тенденція до зменшення кількості поголів'я ВРХ. Яка ситуація на Дніпропетровщині?

Олег Кужман: Нині у всіх господарствах області понад 130 тис. голів великої рогатої худоби. Це майже на 4% більше порівняно з минулим роком. У цілому, у 2017-му виробництво збільшилося м«яса на 19 тис. тонн, яєць — на 42 млн штук.

У 2017 році в Дніпропетровській області також зросли показники виробництва круп, масла, борошна, ковбасних виробів і молочних продуктів. Скажіть, чим це пояснюється — зростанням обсягів виробництва чи запуском нових виробничих потужностей?

Олег Кужман: Новітніми технологіями, розширенням асортименту продукції та ринків збуту. У цьому запорука успіху. У 2017-му темп виробництва продукції зріс на 6% порівняно з попереднім роком. Підприємства галузі збільшили виробництво ковбасних виробів майже на 19%, обробленого молока — на понад 7%, вершкового масла — майже на 29%, борошна — майже на 8%, круп — на 15%.

А які справи з децентралізацією: скільки в області об'єднаних територіальних громад, чи немає опору?

Олег Кужман: За три роки реформи децентралізації є значні результати. Їх можна побачити у тих населених пунктах, які із занедбаних пострадянських територій стрімкими темпами перетворюються на охайні європейські містечка. Це красномовніше за будь-які рейтинги.

Наша область — лідер у децентралізації. Протягом 2015-2017 рр. створено 56 об»єднаних територіальних громад. У них пройшли перші вибори депутатів сільської, селищної, міської рад та, відповідно, сільського, селищного, міського голів. Ще по чотирьох громадах вибори призначено на квітень цього року.

Загалом, відповідно до Перспективного плану, планується створити 93 ОТГ.

Завершити процес добровільного об’єднання територіальних громад плануємо цього року.

Як жителі та аграрії області ставляться до відкриття ринку землі?

Олег Кужман: Мабуть, висловлюсь за більшість аграріїв, коли скажу, що земельна реформа має бути результатом консенсусу між усіма зацікавленими сторонами. Водночас, запровадження вільного обігу земель, посилене держпідтримкою, дозволить розвинути мале й середнє фермерство, відродити села і надати імпульс зростанню економіки.

Які основні аграрні проблеми можете виділити для області і які шляхи вирішення бачите?

Олег Кужман: Основне питання — розвиток молочного тваринництва. Спостерігається зменшення саме дійних корів та виробництва молока. Для вирішення проблеми потрібне додаткове фінансування з держбюджету, а саме — дотації на виробництво молока та вирощування молодняка великої рогатої худоби.

Дякую за розмову. Бажаємо Дніпропетровщині процвітання, аграріям — гарних врожаїв, а вам, Олегу Миколайовичу,  — успіху в роботі.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua