Чим живуть регіони // Мікс органіки і кооперативів на Львівщині

17 квітня 2018, 07:02 3857

Вже за декілька днів на Львівщину з’їдуться аграрії з усієї України на Міжнародну виставку та форум AGROPORT WEST Lviv. Напередодні форуму ми поцікавилися про особливості цьогорічної виставки і загалом про аграрне виробництво області у директора департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Наталії Хмиз.

Наталю, розкажіть, чим особливий AGROPORT WEST Lviv буде цього року?

Наталія Хмиз: Протягом трьох днів — 19-21 квітня — ми очікуємо на понад сім тисяч відвідувачів з усієї України, це представники від центральних і місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування, дипломатичного корпусу та іноземні делегації, виробники агропромислового комплексу Львівщини та регіонів-партнерів.

Вже традиційно під час роботи форуму відбудуться пленарні засідання на актуальні теми з питань інвестиційної привабливості та подальшого співробітництва з міжнародними партнерами.

Львівщина поділиться своїм досвідом щодо Climate Frendly Farming, що спрямовані на вирішення проблем адаптації сільського господарства до змін клімату, говоритимемо про фінансові інструменти на агроринку, окрему дискусію присвятимо питанню збереження та охорони ґрунту, який є основою здорової нації.

У межах не менш насиченої програми другого дня відбудеться День українсько-латвійського сільського господарства. До нас завітають фахівці з Латвії і поділяться досвідом надання дорадчих послуг та кооперації, а також в лісовій галузі. Відбудеться міжнародна конференція «Найсучасніші новації в створенні рентабельних горіхових садів. Новітні агротехнології, сорти, економіка». Вдруге у програмі Agroport — Міжнародний форум «Ягідництво та кооперація». Бджолярів запрошуємо на круглий стіл із бджільництва.

Третій день форуму відбудеться у форматі Дня поля «Трипілля Львів», в рамках якого пройдуть демонстраційні покази с/г техніки в дії, автомобільні тест-драйви позашляховиків для агровиробників. На усіх гостей чекають цікаві неповторні й оригінальні Фермерський ярмарок та Фестиваль вуличної органічної кухні. Родзинкою форуму стане встановлення рекорду з приготування найбільшої в Україні страви з органічних продуктів, який маємо намір занести у Книгу рекордів України.

Також всі знають, що на AGROPORT WEST Lviv залучаються завжди дуже класні міжнародні експерти, а кого чекати цього року, і на який напрям організатори роблять більший акцент?

Наталія Хмиз: У цьому році особлива увага приділятиметься розвитку об»єднаних територіальних громад, саме тому у перший день форуму на стратегічній сесії ми порушимо надзвичайно актуальну тему — комплексний розвиток сільських територій. Розвинуте село — один із пріоритетів Стратегії розвитку Львівщини, яка за чисельністю сільського населення є найбільшою областю в Україні. В громадах із процесом децентралізації з'являється можливість кардинально змінювати життя, тому варто замислитись над технологіями та ресурсами, а також готовністю громад втілювати проекти розвитку на своїх територіях.

До ділової програми цьогорічного форуму ми запросили як вітчизняних, так і міжнародних експертів та спікерів — це голова правління Латвійського центру сільських консультацій і освіти, Програми U-LEAD з Європою, GIZ Україна, президент сільськогосподарської палати в регіоні Іль-де-Франс, керівник проекту «Агроторгівля України», координатор програми розвитку FAO в Україні.

Наскільки важливі подібні події взагалі для області? Чи якось вони сприяють розвитку агробізнесу в регіоні?

Наталія Хмиз: На постійній основі ми започаткували проведення в області Міжнародного форуму AGROPORT WEST Lviv, Міжнародної виставки »Євроагро», Спеціалізованої виставки «Агротехніка» — це заходи, де усі, хто працює в аграрній сфері, мають хорошу нагоду поділитися власним досвідом та отримати знання, розширити ринки збуту, ознайомитись з новими технологіями та виробничими рішеннями.

Взагалі, чи є якісь особливості ведення агробізнесу на Львівщині? Які досягнення галузі ви в першу чергу могли б відмітити?

Наталія Хмиз: Історично так склалося, що в Галичині ведення сільського господарства здавна базується на сімейному і кооперативному принципах. У сільській місцевості проживає 988,7 тис. осіб, що становить 39% населення області. Ми повинні звертати більше уваги на цих людей, на території, де вони проживають. Це і є пріоритетом у нашій роботі.

У нас відбувається багато позитивних змін у галузі АПК. В минулому році обсяг виробництва валової сільськогосподарської продукції склав 9,8 млрд грн. Індекс виробництва валової сільськогосподарської продукції за 2017 рік склав 105,7% до минулого року. Динамічно розвивається дрібне тваринництво та птахівництво. За темпами збільшення поголів«я птиці всіх видів область посідає перше місце серед регіонів України (9484,7 тис. гол.), овець та кіз (31,6 тис. гол.) — 6 місце, свиней (325,2 тис. гол.) — 7 місце.

Розвивається промислове садівництво. Щорічно закладаються нові сади та ягідники. Так, у 2017-му закладено 445,6 га нових інтенсивних плодово-ягідних насаджень.

Які напрями агропромислового комплексу розвиваються в регіоні найбільш активно?

Наталія Хмиз: Фермерський рух на Львівщині має свої відмінності від Центральної та Південної України, де переважно займаються зерновими чи технічними культурами. Місцеві фермерські господарства менші, більш диверсифіковані. Якщо дивитися на категорію, фермери Львівщини надзвичайно різні, і у нас представлені всі види фермерської діяльності: тваринництво, рослинництво, овочівництво, ягідництво, зернові, садівництво тощо, і які напрямки розвиваються більш активно, сказати важко. Протягом останніх двох років більш активно почало розвиватись ягідництво, садівництво та дрібне тваринництво.

Які площі посівів заплановано в цьому сезоні, скільки і яких культур аграрії сіятимуть на Львівщині? Порівняно з минулом роком чи є тенденція до збільшення чи зменшення площ посівів окремих культур?

Наталія Хмиз: Цьогоріч в області додатково планується залучити в сільськогосподарський обробіток щонайменше 15 тис. га земель, посівна площа становитиме 692 тис. га. Як і в минулому році, аграрії Львівщини збільшують площі під посів пшениці, адже пшениця є традиційною зерновою культурою нашого регіону і належить до економічно привабливих сільськогосподарських культур. Відтак посівна площа озимої пшениці у 2018 році збільшена на 10,0 тис. га, загалом включно з ярою пшеницею загальна площа посіву пшениці в області у поточному році складатиме 170,0 тис. га, що впевнено складає 25% у структурі посівної площі області. Під впливом тенденцій у сільськогосподарському виробництві аграрії області дещо зменшили посіви інших зернових культур. Почесне друге місце в структурі займають технічні культури — 25%. На відміну від цукрового буряку, площі якого залишаються на рівні минулого року, а це 16,0 тис. га, аграрії області зробили ставки на ріпак, збільшивши площі на 11,0 тис. га. Також не втратили свої позиції соя та соняшник, залишившись на рівні минулого року.

Які типи господарств переважають в області: малі, середні, великі, холдинги?

Наталія Хмиз: На Львівщині виробництвом сільськогосподарської продукції займаються близько 1,2 тис. агроформувань, з яких 813 фермерських господарств та 18 великих аграрних формувань.

На Львівщині активно розвивається кооперація. Скільки кооперативів діє в області і які напрями охоплюють?

Наталія Хмиз: В області зареєстровано 61 сільськогосподарський кооператив, з яких 31 — діючі кооперативи (51%), в основному молочарські, плодоовочеві, зернові сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи. У 2017 році створені два сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи: СОК «ГорбоГори» Пустомитівського району та СОК «Стрийський Ясь» Стрийського району. У 2018 році в Самбірському районі створений сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Сади Самбірщини». Також на 2018 рік заплановано створення ягідних та молочних сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Чи бачите перспективним розвиток органічного сільського господарства на Львівщині?

Наталія Хмиз: Органічні продукти харчування набувають все більшої ваги. Львівщина має значний потенціал для виробництва органічної сільськогосподарської продукції, її експорту, споживання на внутрішньому ринку. Залучаються до органічного виробництва малі та середні агроформування. На сьогодні в області сертифіковано 22 оператори органічного виробництва. У 2018 році планується внести доповнення до діючої Комплексної програми підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 2016-2020 роки в частині додаткової підтримки органічних виробників — часткової компенсації витрат з проведення сертифікації відповідності виробника органічної продукції. Львівська область є пілотною щодо проведення аукціонів із зазначеним попередньо спеціальним функціональним призначенням. До переліку земельних ділянок, права оренди на які буде виставлено на земельні торги, включено 6 ділянок з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва — виробництво органічної продукції».

По всій країні існує тенденція до зменшення кількості поголів'я ВРХ, а як з цим у Львівській області?

Наталія Хмиз: Як і в Україні, так і у Львівській області спостерігається тенденція до зменшення поголів«я великої рогатої худоби, в тому числі корів. Основними утримувачами корів в області є господарства населення, в яких зосереджено 94% корів.

Ми підтримуємо та розвиваємо сімейні господарства, які обрали виробництво молока своїм бізнесом. В області створено 100 сімейних молочних ферм, в тому числі 39 — за підтримки канадського проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні». Плануємо створення молокопереробного підприємства.

Чи діють регіональні програми підтримки агровиробників, на підтримку якої галузі переважно виділяються кошти (ВРХ, свинарство, птахівництво, рослинництво)?

Наталія Хмиз: Щодо підтримки на регіональному рівні, то у цьому році на розвиток сільського господарства Львівщини виділено більше 20 млн грн з місцевих бюджетів.

В області реалізується Комплексна програма підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 2016-2020 роки, метою якої є розвиток дрібних фермерських та селянських господарств, виробництво продукції з високою часткою доданої вартості. У 2018 році на виконання заходів Комплексної програми з обласного бюджету виділено 19,6 млн грн, що є найбільшим обсягом фінансування обласних програм в Україні.

Кошти з обласного бюджету спрямовуватимуться за такими напрямами: фінансова підтримка виробників шляхом компенсації відсотків за кредитами (позиками), залученими в банківських установах чи кредитних спілках; фінансова підтримка на зворотній основі у вигляді пільгових кредитів на реалізацію бізнес-планів; для кооперативів пропонуємо часткове відшкодування витрат на придбання посадкового матеріалу малини; а також виплачуємо дотації на площу угідь, на яких проводяться заходи зі збереження та відтворення родючості ґрунтів.

Вже третій рік поспіль здійснюється кредитування дрібних товаровиробників області, на яке спрямовано близько 80% коштів програми. Кредити надаються Львівським обласним фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі на поворотній основі під 5% річних з відстроченням повернення основної суми зобов«язання до одного року переможцям конкурсу бізнес-планів із здійснення діяльності в агропромисловому комплексі у розмірі до 500 тис. грн терміном до 5 років. 

Мета цих кредитів — розвивати сімейні молочні ферми, фермерські господарства в галузі овочівництва та ягідництва, дрібного тваринництва (бджільництва, козівництва, вівчарства, рибництва), органічного виробництва.

Крім того, на фінансову підтримку аграріїв Львівщини передбачено кошти у районних бюджетах в сумі 3,4 млн грн. В основному районні програми спрямовано на підтримку галузі тваринництва.

Який стан справ із залученням інвестицій в область, і що робиться для того, щоб налагодити сприятливий інвестиційний клімат? Наскільки аграрний бізнес цікавий інвесторам? Скільки інвестицій було направлено в аграрний сектор у 2017 році?

Наталія Хмиз: У Львівській області наявний сприятливий інвестиційний клімат для залучення в область нових інвестицій та інвесторів. Про це свідчить значна кількість нових об'єктів, що відкрились у 2017 році (7 сільськогосподарських підприємств та 10 сімейних молочних ферм). Залучення інвестицій та відкриття нових потужностей стало можливим, в тому числі, завдяки роботі керівництва області та підпорядкованих структур, створено інвестиційний відділ. Зараз практично щотижня в області відкриваються нові об'єкти, з яких вже 5 сільськогосподарських об'єктів відкрито з початку 2018 року.

З метою залучення потенційних інвесторів департаментом агропромислового розвитку Львівської ОДА видано каталог інвестиційних пропозицій, який містить актуальну інформацію про об»єкти нерухомості та земельні ділянки, що можна залучати в розвиток сільського господарства.

Від початку інвестування у сільське, лісове та рибне господарство Львівської області залучено 37,8 млн дол. США прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу), що складає 3,2% від загальнообласного обсягу інвестування.

У січні-грудні 2017 року у сільське, лісове та рибне господарство освоєно (використано) 1332,2 млн грн капітальних інвестицій, що становить 6% загальнообласного обсягу інвестування.

А які ще аграрні проекти зараз реалізуються на території області? Відкриття або запуск яких виробничих аграрних об'єктів, ферм, елеваторів заплановані на 2018 рік?

Наталія Хмиз: В області ведеться супровід 45 інвестиційних проектів, більшість з яких заплановано відкрити у 2018 році. Найбільші з них: ПП «Нордік» в м. Самбір — будівництво елеватора для зберігання зерна на 16 тис. тонн, ТзОВ «Агроль» в Золочівському районі — будівництво забійного цеху птиці потужністю 4 тис. голів у зміну, ФГ «Добра Корівка» в Стрийському районі — реконструкція 6 ферм, будівництво доїльної зали, цеху з виробництва сирів, потужність переробки — 1,5 тонни молока в день.

Які основні проблеми можете виділити для області і які шляхи вирішення бачите?

Наталія Хмиз: Одним із проблемних питань є низька товарність продукції в господарствах населення. Через низьку конкурентоспроможність продукції домогосподарств на організованому аграрному ринку через недостатньо розвинену інфраструктуру первинної переробки, зберігання, транспортування, логістики і маркетингу вони отримують значні фінансові втрати.

Ще однією проблемою є обмеженість у фінансових ресурсах, яка не дозволяє застосовувати ефективні технологічні процеси сільськогосподарського виробництва, підвищувати рівень матеріально-технічного забезпечення, започатковувати малий аграрний бізнес на селі, розвивати сільськогосподарську кооперацію. А низький рівень зайнятості сільського населення не сприяє соціально-економічному розвитку територіальних сільських громад.

Щоб вирішити ці і ряд інших проблем в галузі сільського господарства, ми поставили перед собою завдання комплексного підходу до розвитку сільських територій.

В першу чергу — це питання якісного обробітку та управління земельними ресурсами, по-друге — виробництво продукції з доданою вартістю та підвищення її конкурентоспроможності й безпечності. Коштами з обласного бюджету допомагаємо розпочати власний бізнес в агарній сфері. Ми впроваджуємо нові технології, залучаючи інвестиції в галузь, розвиваємо промислове садівництво.

Крім цього, на сьогодні департаментом започатковано і втілено ряд проектів на підтримку сільських територій: агротуристичний кластер «ГорбоГори», кооперативний рух по молочному напрямку, в ягідництві, програма розвитку с/г територій у гірських районах області та багато іншого.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua