Доплата за екологічність, або Які дотації отримують фермери

10 травня 2021, 06:57 4385

Лідером серед країн ЄС із виробництва та споживання органічної продукції є Німеччина. Таких показників вдалося досягти завдяки комплексній підтримці органічного виробництва, яка надається на рівні ЄС, Німеччини, а також кожної з федеративних земель цієї країни.

Як розповів колишній керівник відділу органічного сільського господарства Міністерства сільського господарства в Північному Рейн-Вестфалія Вольфганг Нойєрбург, у Німеччині кількість органічних господарств складає 7% від загального числа.

«Як правило, підтримка фермерам надається з кількох джерел: 50% бере на себе ЄС, 30% сплачує федеральний уряд, а 20% — федеральна земля. І тут ми говоримо про підтримку не лише на 1 га, а й на навчання, консультаційну підтримку, експериментальні дослідження і низку інших напрямів», — розповідає Вольфганг Нойєрбург.

Північний Рейн-Вестфалія — це найбільша за кількістю населення федеральна земля Німеччини, де проживає 18 млн осіб

За його словами, підтримка на одиницю площі — це спірне питання, але вона сприяє стрімкому зростанню екологічного землеробства і необхідна для того, щоб підтримати органічних фермерів, оскільки вони отримують нижчі врожаї за більш високих витрат, і ці втрати потрібно їм компенсувати.

Вольфганг Нойєрбург звертає увагу, що більше фінансування фермери отримують під час перехідного періоду з традиційного на органічне виробництво, а також більше дотацій спрямовується на садівництво, тому що тут існує більш високий попит.

«Насамперед потрібно думати про навчання та підготовку спеціалістів, молоді фермери повинні довідатися, як реалізується екологічне землеробство на практиці. Тому в Північному Рейн-Вестфалія ми маємо технікум з екологічного землеробства. За такого підходу вдасться не лише зберегти існуючі органічні господарства, але й створювати нові», — розповідає Вольфганг Нойєрбург.

Інформацію про інноваційні та нові технології господарства отримують від консультантів, які є в кожній федеральній землі та які займаються темою виключно органічного землеробства. Вони, в свою чергу, отримують інформацію від дослідних станцій, де проводяться експериментальні дослідження у сфері рослинництва і тваринництва. Також по всій країні діють демонстраційні ферми для органічного сільського господарства. Весь цей ланцюг заходів отримує фінансування від ЄС та країни.

«Такий комплекс різних видів фінансової підтримки допоміг стрімкому зростанню органічного сільського господарства в ЄС. Цей механізм формувався роками, починаючи з 1994 року, тож його не можна так просто взяти і перенести в Україну, бо все це пояснюється більш високими витратами на працю, більш низькою врожайністю. Потрібно вираховувати ту суму, яка покриватиме витрати українських виробників», — зазначає Вольфганг Нойєрбург.

Він наголошує, що підтримка органічних виробників надзвичайно важлива, адже щоб фермери займалися складним виробництвом органічної продукції, вони повинні усвідомлювати фінансові переваги. Разом із тим, експерт радить розвивати внутрішній ринок і завойовувати довіру споживачів, яка є ключом до успіху в органічному сільському господарстві.


Людмидла Лебідь, AgroPortal.ua