Чому агро не є мейнстрімом серед українських підлітків?

14 жовтня 2019, 07:00 4804

З проблемою залучення молоді до роботи в сільському господарстві стикається чи не кожна аграрна компанія. І не дивно, адже покоління Y та Z не розцінюють аграрну сферу як місце для роботи та особистого розвитку.

Для того щоб зробити галузь більш привабливою, учасники агроринку вирішили створити комфортні умови для роботи молоді в цій галузі — високі заробітні плати, престижні автомобілі, закордонні відрядження. Але це не спрацювало. Черги на посаду агронома чи зоотехніка й досі немає в жодній компанії. В чому ж причина?

Майже кожне агропідприємство чи агрохолдинг має власно розроблену програму по роботі зі студентами — проходження виробничої практики, екскурсії на виробничі потужності, творчі конкурси та проєкти. Все це для того, щоб показати, що агро — це престижно, тут можна заробляти та розвиватися. Але який сенс працювати зі студентами, якщо вони вже й так опинилися в цій сфері? Потрібно заохочувати тих, хто лише на шляху до свого вибору.

Саме тому компанія Corteva Agriscience, за підтримки аналітичного агентства Proinsight Lab, вперше в Україні провела дослідження щодо ставлення молодого покоління до роботи в сільському господарстві. В опитуванні взяли участь понад 1000 міських і сільських жителів з різних регіонів України. До них увійшли підлітки у віці 14-18 років і батьки дітей, адже вони також впливають на вибір майбутньої професії своїх нащадків.

З усіх опитаних лише 2% підлітків планують обрати професію аграрного спрямування. Більшість схиляється до таких напрямків діяльності як ІТ, медицина і фармацевтика, а також творчих спеціальностей, готельно-ресторанного бізнесу та туризму. Рекомендації батьків переважно збігаються з вибором підлітків.

Серед дітей, чиї батьки працюють в сільському господарстві, аграрні професії планують обрати тільки 4%.

Серед батьків, що працюють в сільському господарстві, тільки 2% побажали б дітям освоїти агропрофесію або знайти роботу в цій галузі. Батьки, які не залучені до сільського господарства, взагалі не рекомендують дітям аграрний напрямок.

Для більшості учасників опитування сільське господарство виявилося незнайомою сферою діяльності, і саме це є ключовою причиною відсутності вибору на користь сільського господарства під час планування кар'єри (52% підлітків, 49% батьків). Більше третини опитаних підлітків (38%) також заявили, що ця галузь їм нецікава.

При цьому рівень знання сільськогосподарських спеціальностей серед підлітків в Україні виявився досить високим — загалом 21% опитаних підлітків не змогли пригадати жодної сільськогосподарської спеціальності, а найвідомішими агроспеціальностямі були названі: агроном, тракторист і ветеринар.

Переважна більшість відповідей продемонструвала лояльне ставлення до сільського господарства: 58% дітей і 63% батьків погодилися з тим, що сільське господарство є перспективною галуззю економіки. Показово, що у відповідях більшості підлітків і батьків відсутній стереотип про те, що сільське господарство — це чоловіча професія, незважаючи на те, що серед опитаних роботу в сільському господарстві обирають в основному хлопчики, які живуть в селах або невеликих населених пунктах.

Згідно дослідження, для сучасної молоді найголовнішим аспектом майбутньої кар'єри є реалізація своїх ідей.

Дослідження виявило, що ключовими проблемами для підготовки нового покоління працівників сільського господарства України є низький рівень знання про галузь у більшості населення країни і неправильне уявлення про сільськогосподарську працю, яке не відповідає рівню професійних амбіцій підлітків та їхніх батьків.

Тому, щоб залучити молодь до роботи в сільському господарстві, доцільно знайомити молодь і батьків з цією сферою та формувати позитивний імідж галузі. При цьому для комунікації з молоддю необхідно використовувати ті канали, які впливають на їхнє життя. Дослідження показало, що, визначаючи значимість інших людей у виборі професії, вплив на українських підлітків, на думку самих дітей, чинять батьки або родичі, блогери соціальних мереж, соціальні або медичні працівники, друзі та вчителі.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua