Урожай зернових 75 млн т: аграріям потрібен доступ до сучасних ресурсів

17 березня 2021, 07:47 1742

Досягнення зернових прогнозів щодо врожаю на рівні 75 млн т є реалістичним за умови сприятливих погодних умов, але в середньостроковій перспективі отримання таких показників є можливим лише за умови доступу сільгоспвиробників до сучасних ресурсів аграрного виробництва та збереження конкуренції на ринках агроресурсів. 

Варто відзначити, що позитивна динаміка валових зборів у 2017-2019 роках була зупинена в 2020 році передусім через несприятливі погодні умови, але відсутність можливості застосування сучасних засобів агрохімії стала додатковим чинником недосконалих технологій. Тому в цьому сезоні досягти амбітних планів щодо рекордних урожаїв зернових в 75 млн т, як у 2019 році, без відкриття доступу до інноваційних засобів захисту рослин досить складно.

Так, 2019-й був останнім роком, коли українські аграрії ще отримували інноваційні на той час засоби захисту рослин, адже процес реєстрації пестицидів у середньому триває 2-3 роки, а норма, яка заблокувала ввезення зразків інноваційних ЗЗР для державних випробувань та наукових досліджень, почала діяти з 2016 року.

Засоби захисту рослин відіграють важливу роль у збільшенні врожайності, а наукові дослідження свідчать, що використання пестицидів дозволило збільшити врожайність з 1965-го по 1990 рік із 42% до 70% від теоретичної врожайності. Таким чином, вплив пестицидів можна оцінити в 28% зростання врожайності. В той же час, за даними ФАО щодо виробництва зернових культур у світі, продуктивність кожні 5 років зростає, і в середньому такий показник становить 8,1%. Відповідно, 2,3% п«ятирічного зростання урожайності зерна в світі припадає саме на використання нових пестицидів.

Тому блокування ввезення зразків інноваційних ЗЗР спричинятиме в подальші роки лише зменшення врожайності сільськогосподарських культур щороку та зниження «екологічної планки». Адже інноваційні продукти нового покоління, яких наразі позбавлений український аграрій, могли би підвищити врожайність сільгоспкультур у середньому на 8% та набагато посилити рівень екологізації сільського господарства, а саме: знизити кількість внесення ЗЗР на 30-40%, зменшити обсяг робочого розчину в 2 рази, значно підвищити безпековий профіль (інноваційні препарати не змиваються дощем, не зносяться вітром, мають набагато менший період напіврозпаду та набагато ефективнішу цільову дію на об»єкт).

В кінцевому підсумку, амбітні плани влади щодо майбутніх рекордних урожаїв можливі разом із прийняттям законопроєкту № 2289 про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди і агрохімікати», який розблокує доступ до інноваційних ЗЗР. Його прийняття вже очікується 18 березня на черговому пленарному засіданні Верховної Ради України.

На додаток до цього, в умовах зростання світових цін на енергетичні товари і, відповідно, ресурси агровиробництва, важливим також є збереження конкуренції на цих ринках, що дасть можливість сільгоспвиробникам уникнути додаткових витрат на сплату монопольної маржі постачальників. Зокрема, йдеться про необхідність збереження конкурентних умов на ринку мінеральних добрив відповідно до рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі щодо незапровадження квот на імпорт відповідної продукції.

Мінекономіки оприлюднило офіційний прогноз валового збору зернових культур в Україні на 2021 рік, що становить 75 млн т. Це досить амбітний план, адже такі рекордні показники були в 2019 році, коли було зібрано 75,1 млн т зернових культур. Нагадаємо, що минулого року валовий збір зерна становив усього 65,4 млн т, що було найнижчим показником за останні роки. Безумовно, несприятливі погодні умови 2020 року сприяли такому зниженню, чого не скажеш про 2021-й. Але варто зауважити, що якісні та інноваційні ЗЗР є запорукою хороших урожаїв і захисту сільськогосподарських рослин від шкідників та несприятливих погодних умов.

Ольга Кухар, координатор комітету захисту рослин УКАБ