Українська земля дешевша за європейську: причини та наслідки

15 лютого 2021, 10:39 1731

Україна рухається в напрямі ринкової економіки взагалі. І питання відкриття ринку землі, яке відкладалося багато років поспіль, рано чи пізно буде розв'язано. А значить, постане й питання інвесторів.

Про це заявив президент AgroGeneration Сергій Булавін.

«У довгостроковій перспективі очікується прихід на ринок Real-estate-інвесторів, особливо після того, як ринок відкриють для іноземних гравців. Надалі ці Real-estate-інвестори віддаватимуть землю в оренду аграрним операційним компаніям, причому великими частинами. Не потрібно буде шукати багато пайовиків, щоб почати великий аграрний бізнес, досить буде оренди в одного такого інвестора чи декількох», — прогнозує він.

Крім цього, на думку Булавіна, з«явиться особливий тип агрокомпаній, які підходитимуть до своєї діяльності з погляду private equity.

«І це світова практика: агрокомпанії купують землі з не дуже хорошими якостями, починають на них щось вирощувати, але паралельно приводять лани в гарний стан. З тим, щоб надалі продати цю землю дорожче чи здати в оренду. В усьому світі є різні види агрокомпаній, які працюють в умовах ринку землі. Це або просто операційна компанія, що орендує землю, вирощує культури та продає їх. Або агрокомпанії, що мають у власності землю, але не на 100% з тієї, яку обробляють. Частина землі орендується і так само обробляється», — пояснює експерт.

Крім того, Сергій Булавін прогнозує, що ціна української землі буде нижчою за європейську.

«Різниця в ціні на сільськогосподарську землю в Україні та в країнах Євросоюзу має певне підґрунтя. В Україні вона поки буде дешевша, ніж в інших європейських країнах, через ті ризики, що нині існують для потенційних покупців. Це, перш за все, політичні ризики й економічні ризики країни. І наразі ці фактори на порядок вищі, ніж у країнах ЄС. Так, сьогодні є обмеження для іноземних інвесторів щодо купівлі землі, але навіть якби його не було, то доки не буде політичної та, як наслідок, економічної стабільності, не можна говорити про те, що ціна гектару української землі буде такою ж, як, наприклад, у Чехії чи Польщі», — вважає він.

Щодо перепродажу земель, то, на думку Булавіна, він буде. Але покроковим, поступовим, повністю залежним від відкриття ринку землі для всіх гравців.

«Поки іноземцям це не дозволяють робити, спекулянтами-перекупниками виступатимуть свої ж громадяни, резиденти країни, які намагатимуться якомога дешевше скупити землю по максимуму з тим, щоб потім перепродати її міжнародним гравцям, щойно буде знято заборону на такі операції», — прогнозує він.

Сергій Булавін також вважає, що різниця в ціні землі не призведе до бунтів і подорожчання продовольства, як це було в Аргентині та Бразилії.

«Україна досить сильно інтегрована в міжнародний ринок, і підстав для таких бунтів бути не може. Є ринок, є вартість. Якщо ціна за гектар задовольняє, то можна продавати просто зараз; якщо ні, то можна почекати іншого часу. Не буде й суттєвого подорожчання харчових продуктів для населення. Знов-таки через те, що Україна сильно інтегрована в міжнародні ринки. Візьмемо ту ж пшеницю, яку ми продаємо на експорт. Ціна на неї формується, виходячи з пропозицій світового ринку. І це ніяк не пов«язано з вартістю гектару землі. Тому ціна продовольчих продуктів для населення від ситуації з ринком землі в певній країні ніяк не залежить», — вважає він.


AgroPortal.ua за матеріалами «Час перших».