Аграрії визначатимуть курс гривні

08 квітня 2019, 09:35 1795

Курс гривні в найближчі півроку буде визначатися обсягом виручки від продажу сільгосппродукції.

Таку думку висловив голова ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.

Він зазначив, що за три перших місяці 2019 року гривня зміцнилася відносно долара на 1,8%, відносно євро — на 3,7%, хоча підвищення курсу долара до євро склало за цей період з 1,14 до 1,12, а нацвалюта України орієнтується на долар США.

«Цього року з курсом складається ситуація, значною мірою не типова для кількох попередніх років. Зокрема, ми не бачимо тимчасової, але відчутної девальвації гривні, яка починалася в грудні і тривала більшу частину січня (2016-2018 роки), деколи зачіпаючи і лютий (в 2015 році)», — зазначив Данилишин.

На думку голови ради НБУ, в найближчі кілька місяців скоріше не варто очікувати тривожних подій на валютному ринку України.

«По-перше, продовжиться експорт сільгосппродукції врожаю минулого року, який був рекордним — в кінці березня опубліковано остаточний звіт Держстату щодо збору врожаю 2018 р., в ньому підтверджується подолання історичної для України межі виробництва зерна на рівні 70,1 млн т. Також були отримані найвищі в історії показники валового збору кукурудзи, сої, соняшнику», — уточнив він.

Економіст підкреслив, що надмірного оптимізму плекати не варто, оскільки світові ціни на пшеницю і кукурудзу вже кілька місяців як стабілізувалися на відносно невисокому рівні. Але завдяки великим обсягам експорту аграрії в черговий раз підтримають курс гривні.

По-друге, за його даними, починається сезонне підвищення попиту на продукцію і напівфабрикати з чорних металів. Ціни демонструють помірно позитивну для українських металургів динаміку.

«Отже, приплив валюти від експортної виручки протягом весни прогнозується непоганий. Крім того, аграрії можуть збільшити обсяги її продажу в порівнянні зі звичайним рівнем — у зв'язку з початком весняної посівної кампанії і необхідністю масштабних закупівель палива для її проведення», — прогнозує Данилишин.

Також він нагадав, що закупівлі природного газу навесні традиційно знижуються, що відповідним чином зменшує попит на іноземну валюту.

«Звичайно, істотний вплив на курсову динаміку може надати продовження співпраці України з МВФ. Обсяги погашення зовнішнього боргу в 2019 році досить істотні, і, щоб не витрачати міжнародні резерви НБУ, було б украй бажано продовження залучення кредитів МВФ і пов'язаного фінансування. Але зараз складно робити припущення про сценарії розвитку ситуації в цьому питанні», — додав економіст.

Підводячи баланс між ризиками та перспективами гривні у часовій перспективі 3-6 місяців, Данилишин схиляється до того, що звична для кількох десятиліть ситуація, коли курс гривні знижувався восени, може змінитися новою, схожою на торішню — певне незначне коливання протягом другої половини літа зміниться зміцненням курсу нацвалюти на початку осені і його стабілізацією.

«Основним чинником буде експортна виручка від сільгосппродукції. Україна все більше стає аграрною країною, тому і курс гривні все сильніше залежить від обсягу врожаю сільгосппродукції і світових цін на неї», — підсумував експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook