Україна ризикує закріпитися у статусі нетто-імпортера молочки

23 листопада 2020, 12:29 1469

Затяжний дефіцит молока-сировини через значне скорочення поголів’я корів, а також тиск від ажіотажного підвищення цін на кормові інгредієнти підігріватимуть ціни на сировину. Відповідно й ціни на готову молочну продукцію можуть зрости на 2,5-5% залежно від продуктової категорії вже на 1 січня 2021 р.

Про це розповіла UA: ПЕРШИЙ віцепрезидентка Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк.

«Незважаючи на хорошу ціну на молоко-сировину, прибутковість виробництва молока у жовтні 2020-го — найнижча за останні 5 років. Факторів ціла низка. Зокрема, цьогорічні аномальні погодні умови: безсніжна зима, суха холодна весна і посуха в серпні, коли наливалася кукурудза — основна кормова культура ВРХ. Відповідно зараз господарства зазнають збитків від низьких урожаїв і нестачі кормів, які в свою чергу задорогі та недостатньої якості», — зазначає Ганна Лавренюк.

За її словами, у зв’язку з тим, що господарствам не вдалося заготовити достатню кількість грубих кормів, значна частина ферм буде змушена робити вибракування щодо продуктивності та зменшувати поголів’я або взагалі виходити з бізнесу.

«Погіршує ситуацію недостатня державна підтримка тваринництва: обіцяного у 2017 р. 1% аграрного ВВП (це 7-8 млрд грн у розвиток аграрного комплексу щороку) жодного разу ми не отримали. Навпаки: уряд після першого читання проєкту бюджету на 2021 р. скоротив фонд підтримки АПК із розрахованих Мінекономіки та погоджених аграрним комітетом 8,2 млрд до 4,5 млрд грн», — зазначає експертка.

Відтак, без змін державної підтримки молочний сектор України тільки заглибиться в кризу, і Україна ризикує закріпитися у статусі нетто-імпортера молочки, повідомляють в Асоціації виробників молока.