ТОП-5 викликів для України в 2019 році

09 січня 2019, 09:53 1737

Україна в 2019 році зіткнеться з низкою економічних і політичних викликів, серед яких президентські та парламентські вибори, нестабільна ситуація на сировинних ринках і зовнішній борг.

Таку думку висловив голова ради Національного банку України, академік НАНУ Богдан Данилишин.

«Рада з фінансової стабільності визначила три ключових виклики для України в 2019 році: уповільнення темпів зростання світової економіки і економік країн, торгових партнерів України, коригування цін на сировинні товари і підвищення процентних ставок провідними центробанками світу. Погоджуючись із цим, хочу розширити перелік декількома важливими викликами, яким може бути піддана Україна в цьому році», — сказав він.

Данилишин зазначив перший і головний виклик — продовження і можливе загострення воєнного протистояння на сході країни. Росія не перестане «відчувати» імперські фантомні болі за втраченими територіями і буде намагатися відновити над ними контроль. Головна мета полягає в тому, щоб зробити неможливим вступ нашої країни до ЄС і НАТО — тобто дії РФ по-своєму раціональні. А тому слід розцінювати ризики продовження або загострення воєнного конфлікту як досить високі. Особливо напередодні виборів.

«Другий виклик — ймовірність загострення протистояння в акваторії Азовського моря та виникнення конфліктів у Чорному морі. Для економіки це може створити серйозні логістичні труднощі за ключовими експортними галузями країни — сільського господарства і чорної металургії. За січень-жовтень 2018 року через порт Маріуполь експортували 3,6 млн тонн чорних металів, а через порт Бердянськ — 0,8 млн тонн сільськогосподарської продукції», — додав він.

Якщо Росія повністю заблокує роботу цих портів, на думку Данилишина, може припинитися комерційне судноплавство в Азовському морі, і тоді наслідки для українського експорту будуть дуже серйозними.

«Можливість швидкої переорієнтації експорту на чорноморські порти стримується певним дефіцитом рухомого складу — локомотивами і вантажними вагонами «Укрзалізниці». Не думаю, що тривала блокада українських портів, розташованих на Азовському морі, можлива. Однак періодично Росія може — і допускаю, що буде — перешкоджати їхній роботі. Тому необхідно продумувати і реалізовувати альтернативні варіанти транспортування експортних вантажів», — пояснив він.

Третій виклик — залежність України від Росії в поставках ядерного палива для українських АЕС. А питома вага електроенергії, що виробляється на атомних станціях України, становить близько 50% від загального обсягу. До Росії наша країна вивозить відпрацьоване ядерне паливо. Тобто у РФ досі залишаються серйозні важелі невоєнного характеру для впливу на Україну.

Четвертий виклик — державний борг. Згідно з даними Мінфіну на 1 грудня 2018 року, в цьому році Україна повинна буде погасити зовнішній держборг в сумі 150 млрд грн (приблизно $5,4 млрд).

«Успіх цієї справи безпосередньо залежить від отримання кредитів МВФ і «зв'язаного фінансування» — кредитів Світового банку, макрофінансової допомоги ЄС», — сказав Данилишин, зазначивши, що зараз кредити МВФ для України «безальтернативні».

Ще більша сума — 210 млрд грн — це платежі з погашення та обслуговування внутрішнього боргу в 2019 році, додав він.

«П'ятий виклик — підтримка політичної стабільності в період «подвійних виборів» і забезпечення на її базі хороших темпів зростання економіки. Наявність прямого зв'язку економічного розвитку держав і рівня політичної стабільності в країні не є аксіомою», — зазначив експерт.

Данилишин вважає, що поряд із підтримкою політичної стабільності необхідно нарешті перейти до вирішення ключової макропроблеми — модернізації економіки України на основі реіндустріалізації, а метою цього має бути повернення до міжнародного клубу промислово розвинених держав.

«Значення мають не тільки кількісні, але і якісні параметри економічного зростання. Саме за допомогою якісних трансформацій — переходу від експортно-сировинної моделі економіки до індустріальної — Україна зможе домогтися підвищення кількісних показників рівня життя громадян», — підсумував він.

AgroPortal.ua за матеріалами НВ