Ринок землі: перетворення орендарів на власників дає стимул грати в довгу

06 вересня 2019, 07:36 2830

Головне завдання для нової влади — знайти таку конфігурацію відкриття ринку землі, яка врахує інтереси всіх зацікавлених сторін.

Таку думку висловив заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

«Президент України Володимир Зеленський анонсував проведення земельної реформи, яка дозволить запустити ринок землі вже у 2020 році. Це означає, що майже 7 млн власників паїв, за бажання, зможуть продати свої паї. Середній розмір паю — 4 га, загальна площа — майже 28 млн га. Також продати землю зможе й держава, що володіє більш ніж 10,5 млн га ріллі. Фермери та агровиробники, які зараз переважно орендують землю, зможуть її купити», — зазначає Дмитро Яблоновський.

Він говорить, що неофіційно продати та купити землю можна й зараз, але за неофіційної купівлі права покупця менш захищені, а ціни для продавця — нижчі.

«Після відкриття ринку поступово зростатиме як ціна купівлі/продажу, так і оренди землі. За оцінками Світового банку, ціна за 1 га може зрости до $3500. Якою вона буде насправді, залежатиме від того, наскільки ліберальним буде ринок. Чим менше обмежень, тим більше ціна. Зараз йде дискусія про можливість обмеження концентрації земель в одних руках як на рівні країни, так і на рівні регіонів. Також точаться дискусії стосовно того, чи дозволяти купувати землю іноземцям», — говорить Дмитро Яблоновський.

За його словами, інтерес власників — у зростанні ціни на їхній актив, інтерес агровиробників у тому, щоб з орендарів перетворитися на власників землі, інтерес держави, щоб агровиробники грали в довгу — дбали про якість землі, інвестували в зрошування, додаткове виробництво, створювали робочі місця та інфраструктуру на селі. Отже, від відкриття ринку виграють усі.

«Але для досягнення позитивного результату потрібно врахувати й можливі ризики — корупції, низького захисту прав власності. Для цього державні землі повинні продаватися через Prozorro.Продажі, угоди повинні бути захищені від шахрайства та рейдерства. Важливою є також комунікаційна складова. Українці повинні зрозуміти, які переваги відкриття ринку, як будуть мінімізовані ризики. Власникам паїв важливо зрозуміти, як буде працювати ринок, які будуть правила», — зазначає Дмитро Яблоновський.


AgroPortal.ua за матеріалами Liga.net.