Ринок землі: слід створити умови, щоб селяни не хотіли продавати паї

31 травня 2019, 10:00 1918

Ринку землі однозначно бути, і зараз вже слід відпрацювати чіткі правила, які створять прозорий ринок для всіх гравців.

Таку думку висловив народний депутат України, член Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Сергій Лабазюк. 

«Давайте перелічимо кілька ключових моментів. Це, по-перше, доступ до можливості купувати землю спочатку фізичній особі у якомусь визначеному обсязі, який треба розрахувати. По-друге, має бути відповідь на запитання: на скільки років ринок має бути закритий для юридичних осіб і на скільки років ринок має бути закритий для іноземних компаній і громадян», — зазначив він.

На думку Лабазюка, ці питання дискусійні, але, однозначно, на першому етапі перевагу слід надавати громадянам України, фізичним особам, на другому етапі — юридичним структурам у якомусь обcязі й на третьому етапі — іноземні компанії з іноземними інвестиціями. Після того, коли переважне право використають громадяни України.

Парламентар підкреслив, що важливим питанням є доступ фермерів до фінансових ресурсів.

«Ми не будемо мати дешевого доступу до ресурсів (під 3%, під 5%). Ніхто з вас не зможе купувати землю, коли вартість грошей сьогодні у середньому становить 20%. Це фізично нереально. Стільки фермери не заробляють на землі, скільки потрібно буде платити, обслуговувати кредит. Тому потрібно забезпечити можливість доступу до грошових ресурсів і зробити доступ до іпотеки», — пояснив Лабазюк.

Одним із варіантів, на його думку, могла би бути купівля землі на таких умовах: 20% власними грошима, 80% — доплачує держава під той %, який ви будете виплачувати. Він має бути рівний орендній платі, яку на сьогоднішній день вже фермер платить за землю в рік.

«І третє,  надзвичайно важливе. Хто сказав, що ми повинні сьогодні виключно створити умови для того, щоб селяни продавали землю? А може, створити умови, щоб селяни-одноосібники почали створювати більше малих сімейних фермерських господарств, кооперативів тощо. Тому що зайнятість людей на селі сьогодні критична. І сьогодні молодь виїжджає з села, бо немає місць праці, немає інфраструктурних елементів тощо», — додав він.

Лабазюк підсумував, що в результаті виходить три фактори появи ринку.

«Перше — відкритий ринок землі на прозорих умовах, звичайно, у контрольованому форматі з першочерговим правом громадян України (фізичних, юридичних осіб). Друге — надання можливості доступу до дешевого ресурсу. Третє — створення можливостей для селян. І ми отримаємо хорошу робочу модель, і цю дискусію нарешті можна буде закрити», — сказав він.


AgroPortal.ua за матеріалами Agravery