Працювати з органікою важко, але душевно

14 березня 2017, 07:15 4836

Агропромислова група «Арніка» є не дуже великим агрохолдингом, але як на органічні масштаби — достатньо серйозним виробником, який увійшов в цю галузь 2 роки тому.

Виконавчий директор групи Олег Максак вже може ділитися певним досвідом компанії в органічному виробництві.

Перші кроки

Вирішили сертифікувати усі свої 20 тис. га. Робитимуть це поступово, у 4 етапи впродовж 4 років. Перші 2,2 тис. га називають експериментальними — на них вчилися і набивали певні гулі. «Треба тонко відчувати, коли кількість переходить у якість і чи раптом ця якість не втрачається, — ділиться досвідом Олег Максак. — У нас вийшло. Виростили і продали перший органічний урожай і не заросли бур’яном. Йдемо далі».

Свідомому фермеру у своєму сімейному господарстві, звичайно, легше забезпечити всі необхідні для органічного виробництва стандарти. Переконати і простежити за їх дотриманням багатьма працівниками — набагато складніше. Це перша проблема, визнає Олег Максак: « З частиною співробітників, на жаль, довелося розпрощатися. Зрозуміло: людині, яка працювала у той час, коли постійно і всюди застосовували хімію на полях і все орали, доводиться ламати свою свідомість».

«Коли засновник «Арніки» Андрій Пилипченко декілька років тому возив своїх агрономів на поля органічного фермера, священика Олексія Дона, навіть найдосвідченіші з них твердили, що така чистота без хімії неможлива. Їм легше було підозрювати іншу неймовірність: буцімто панотець вночі-таки трохи окроплює…» — додає Олег Максак.

Ротація агрономів відбулася у першу чергу. Їхній вік переважно не мав жодного значення. Тому що деякі старші спеціалісти говорили, що все життя мріяли відійти від усталеної системи застосування ЗЗР і були готові до змін. Водночас деякі зовсім молоді агрономи не хотіли заморочуватися, прагнули просто очікувати на рознарядки та готові технологічні карти. Отже, фахівці пропонують розпочати із формування переконаної, злагодженої команди.

По-друге, органіка потребує великих інвестицій у техніку, тому що суттєво збільшується кількість механічних обробітків ґрунту. «Починали з невеликих агрегатів, як це прийнято у органічному фермерстві. Минулого року Андрій Пилипченко змінив свою стратегію і вирішив зробити ставку на власні потужні трактори та придбати нову широкозахватну техніку. GPS-навігація допомагає працювати і вдень, і вночі — важливі швидка реакція на проблему, надійність і точність. Пошук найбільш правильної техніки стає по-справжньому творчим процесом», — додає Олег Максак.

Коли є техніка, підказує він, — це ще й додатковий аргумент для переконання партнерів. Тоді зрозуміло, що господарству є чим боротися з бур’янами на всіх фазах. За останній рік господарство інвестувало у техніку та обладнання понад півтора мільйона євро.

Насінництво допомогло

«Порядок в органічному господарстві має бути таким самим суворим, як на  харчовій фабриці чи у фармацевтичній компанії, — вважає директор «Арніки». — Наших співробітників до подібної дисципліни привчило те, що 15 років займалися насінництвом, коли треба було дбати про абсолютну чистоту окремих партій, сортів, забезпечувати простежуваність усього їхнього шляху». 

Насіння для органіки добирають спеціальне, за кількома критеріями, щоб упередити розвиток бур’янів: воно має швидкий старт з потужною енергією проростання, формує рослину, яка краще переносить механічний обробіток, і до того ж — не є зорієнтованим на інтенсивне живлення.

Дотриматися форматів класності допомагає обладнання відомого харківського конструктора та виробника сучасних ліній для підготовки насіння Леоніда Фадєєва, встановлене в «Арніці».

Податкова відпочиває!

Усі процеси в господарстві — від дослідження стану ґрунтів до переробки вирощеної продукції та, скажімо, бухобліку — прискіпливо контролюються європейськими сертифікаційними органами. «Порівняно з таким контролем звичайна податкова просто відпочиває! — посміхається Олег Максак. — Але варто звикнути до такого порядку не як до стресу чи катастрофи, а як до постійного режиму роботи. І тоді контроль просто сприйматиметься як нормальний ритм буття. Зате всі ризики передбачені і сам постійно почуваєшся впевненим».

Контролювати не результат, а процес

Прискіпливий контроль для переконаного органічного виробника перестає бути проблемою, а переростає у бізнес-процес. І контролювати потрібно саме не результат, а процес. Інакше на рівні результату будь-що виправляти буде вже запізно. Олег Максак, відповідно, радить створити у себе спеціальний підрозділ навчених професіоналів. Вони забезпечать дотримання внутрішніх органічних стандартів, своєрідної внутрішньої конституції господарства.

Романтика + комерція

Органічні виробники з «Арніки» називають себе прагматиками. «Романтику ми залишаємо в душі. На самій романтиці 600 працівникам зарплату не сплатиш і орендну плату пайовикам не піднімеш, розвиватися не зможеш, — пояснює виконавчий директор. — На усе це потрібні кошти, але заробляємо їх з відчуттям, що робимо добру справу».

У формуванні сівозміни беруть до уваги не тільки маржинальність культур, але й їхній вплив на ґрунти, на бур’яни, на шкідників, поєднують комерційну та агрономічну складові. Вирощують пшеницю, сою, кукурудзу, коноплю. Нинішнього сезону експериментують, вводячи льон та нут, і називають це не стільки романтизмом, скільки здоровим новаторством, бо точно не знають, як ці культури поведуть себе на їхній Полтавщині.

Минулорічна урожайність кукурудзи на органічних полях переважно була вищою, ніж на неорганічних. Хоча площі, де запізнилися з посівом чи не змогли побороти бур’яни, таки відстали.

Ще одна складова успіху, твердять, полягає у наявності складських приміщень та переробки. Без власного органічного елеватора з чітким розділенням потоків партнери сприйматимуть органічний бізнес з насторогою. Тому «Арніка» інвестувала півмільйона у реконструкцію складів, сушарки з теплообмінниками.

«Максимальний прибуток найефективніше можна отримати завдяки саме комплексному органічному виробництву, яке включає в себе насінництво, рослинництво та переробку,  — робить висновок Олег Максак. — Дотримання органічних стандартів ми вважаємо відповіддю на сучасні виклики. За вимогливістю до себе йдемо навіть далі, ніж очікують партнери. І це дає нам можливість успішно експортувати свою продукцію до Європи».

«Органікою займатися цікаво — це точно. Чи вигідно? — перепитує Олег Максак. — Так, якщо бути прагматиком і органічне захоплення перетворювати на бізнес-процеси. Оптимізувати кожен свій крок так, щоби він приносив результат, а не спрацьовував вхолосту. Звичайно, це важко. Для вивчення та відпрацювання органічних технологій значною мірою перепрофілюємо під органіку свій Науково-дослідний інститут сої».

«У нас АТО з ГМО»

Чи багато фермерів розвернуться в бік органіки? Топ-менеджер з «Арніки» не поспішає з оптимістичними прогнозами. Його насторожує, наприклад, захоплення агровиробників ГМО-соєю, якої по факту надто багато в Україні. «Це дуже нездорова тенденція, яка впливає і ще вплине на якість  багатьох наших продуктів і загалом життя. ГМО я би назвав технологією для лінивих і безвідповідальних. А органіка — її альтернатива. У нас проти ГМО своє АТО. Який шлях обере масовий товаровиробник, залежатиме від того, чи успішними будемо ми, органіки. Нас поки що меншість. Але ж так само меншість змінила хід подій, вийшовши на Майдан. Така у мене виникає аналогія. Працювати з ГМО — це просто й ефективно. З органікою —  важко, але душевно. І не соромно за те, чим займаєшся», — резюмував він.


Ірина Садова, AgroPortal.ua