Підвищення облікової ставки НБУ загальмує зростання ВВП та кредитування

29 січня 2018, 14:39 2400

Рішення Національного банку України (НБУ) про підвищення облікової ставки до 16% з 14,5% матиме переважно негативні наслідки для економічного зростання та цінової стабільності.

Таку думку висловив голова ради НБУ Богдан Данилишин на своїй сторінці у Facebook.

«Таке рішення (підвищення облікової ставки — ред.) мотивується посиленням ризиків інфляції. Проте в поточних умовах підвищення облікової ставки не сприятиме ефективному стриманню інфляції й може створити умови для гальмування темпів росту ВВП», — сказав Данилишин.

Він також додав, що, крім цього, підвищення облікової ставки НБУ буде супроводжуватися підвищенням інших ставок, у тому числі за депозитними сертифікатами, наслідком чого стануть більші процентні витрати НБУ та нижчий його прибуток, що йде до держбюджету.

«Таким чином, намагання правління НБУ стримати інфляцію за допомогою чергового підвищення облікової ставки може призвести до комплексу негативних наслідків, серед яких два найбільш значущі: гальмування економічного зростання через зниження попиту на кредити підприємствами реального сектору економіки; зростання споживчих цін через трансляцію підвищення витрат на сплату процентів по банківських кредитах у оптові та роздрібні ціни», — пояснив Данилишин.

Він підкреслив, що минулого року зростання цін в Україні прискорилося. Однак причинами, на думку Данилишина, стали фактори немонетарного характеру — тобто ті, вплив на які інструментами грошово-кредитної політики є незначним.

«З урахуванням того, що зростання споживчих цін було обумовлено переважно факторами немонетарного характеру, рішення про підвищення облікової ставки НБУ виглядає щонайменше неоднозначним. Економічна природа інфляції, яка спостерігається в Україні, скоріше свідчить про інфляцію пропозиції та витрат, а не про інфляцію попиту», — зазначив Данилишин.

Ще одним чинником прискорення темпів інфляції він називає суттєву активізацію кредитування населення (обсяг гривневих кредитів домогосподарств за 2017 рік зріс на 38,3%), яка насамперед відбулася за рахунок споживчого кредитування.

«Більшість наведених чинників зростання споживчих цін знаходиться поза межами впливу НБУ. За таких умов дієвість суто монетарних інструментів щодо зниження інфляції є обмеженою, а чергове збільшення облікової ставки НБУ в нинішніх умовах є суперечливим рішенням», — пояснив Данилишин.

Він також спрогнозував можливі негативнім наслідки чергового підвищення облікової ставки: недосягнення прогнозованих темпів економічного зростання через зниження доступності залучення підприємствами банківських кредитів та збільшення їх вартості;
підвищення темпів інфляції — через те, що реакцією підприємств, які залучили або залучать у майбутньому банківські позики, на підвищення відсоткових ставок за кредитами буде збільшення оптових та роздрібних цін.