Знецінення гривні провокує НБУ

17 січня 2017, 07:38 5315

Різке падіння курсу гривні щодо долара — це результат продовження спекуляцій на валютному рику, де Нацбанк виступає не як центробанк, який повинен завадити таким тенденціям. Навпаки — НБУ є головним провокатором продовження девальвації гривні.

Таку думку висловив економічний експерт Андрій Новак.

Як вважає Новак, в 2016 році мала місце штучна девальвація, яку реалізує уряд разом з НБУ, щоб убити двох зайців. По-перше, досягнути інфляційного ефекту, завдяки чому і наповнюється номінально і державний, і місцевий бюджети. По-друге, задовольняються апетити експортерів — головних фінансово-промислових груп і «власників» парламентських політичних сил. Це відбувається за рахунок як простих громадян, так і тих підприємств, які не є експортерами.

За словами експерта, вже більше року немає економічних причин для девальвації, зокрема через велику зовнішню фінансову підтримку, яку Україна отримує з різних джерел — від МВФ, Світового банку, ЄБРР, Європейського інвестиційного банку. Крім того, за підсумками 2016 року населення продало на $2,5 млрд більше, ніж купило, тобто підвищеного попиту на іноземну валюту немає. НБУ при цьому майже щомісяця знаходить нові аргументації і пояснення девальвації гривні.

«То гривня падає, за версією НБУ, тому що прийшла весна. Потім — літо, потім осінь. Упав перший сніг — і гривня також. Зараз Нацбанк говорить, що причина в новорічних святах. Але насправді ці свята повинні були викликати зворотну тенденцію — на зміцнення гривні. Через різке падіння рівня доходів переважної кількості українців більшість проводить свята дома. Для цього потрібна гривня, а не долар, і люди здають свої заощадження», — зазначає Новак.

Прогнозувати, яким буде курс гривні щодо долара в 2017 р., на думку Новака, неможливо, оскільки в Україні немає бази для курсової стратегії.

«Ми не знаємо, чи буде НБУ реагувати на цю ситуацію, чи ні. Якщо буде — то як і коли? Те, що НБУ називає стратегією плаваючого курсу — це якраз самоусунення від курсової політики. Будь-які прогнози будуть необ»єктивними і непрофесійними. Ми можемо тільки фантазувати: і до 30 гривень за долар, і до 20. Але це не більше, ніж фантазії», — наголосив експерт.

Єдиний орієнтир, за словами Новака, — це прогноз курсу на 2017 рік, закладений у Держбюджеті — 27,2 за долар. Але він дуже умовний. Приміром, в бюджеті на 2016 рік був закладений курс 24,1-24,4 гривні за долар, але за підсумками ми мали набагато вищий курс долара.

«Тому, якщо врахувати те, що майже щодня відбувається знецінення гривні, то в таких умовах українцям, в яких є заощадження, треба або їх міняти на тверді валюти, або купувати товари. Тут все залежить від фінансових можливостей. Вигідно вкладати гроші в нерухомість і землю», — говорить експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами каналу «24»