Чи потрібен Україні сільськогосподарський перепис?

12 червня 2020, 08:09 1989

Голова Держстату запропонував провести в Україні сільськогосподарський перепис, щоб побудувати грамотну державну політику. Однак спочатку слід провести реформу системи статистики.

Таку думку висловив президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор ІМК Алекс Ліссітса.

«В Україні є проблема з аграрною статистикою — це факт. Але витратний аграрний перепис навряд чи допоможе вирішити агрополітичні виклики і вибудувати аграрну стратегію України», — говорить він, зазначаючи, що потрібно змінювати структуру управління в агросекторі в цілому, включаючи систему статистики.

Алекс Ліссітса підкреслив, що система аграрної статистики, залишаючись на рівні радянських часів, концентрується в Україні на валових натуральних показниках.

«Але навіть тут ніхто точно не може сказати, скільки в державі, скажімо, виробляється молока. Адже велика частина надходить із приватних домогосподарств, які аграрна статистика враховує тільки шляхом екстраполяції. Також ніхто точно не знає, скільки ми вирощуємо, споживаємо і зберігаємо картоплі. Причина та ж — 99% картоплі виробляється в приватних домогосподарствах», — пояснює експерт.

Але основна проблема, на його думку, полягає в іншому — приймаючи аграрно-політичні рішення, влада не має повної картини фінансово-економічних показників підприємств різних форм господарювання.

«Так, наприклад, керівництво держави не може запропонувати адекватну політику підтримки агросектору. Або ж створити адекватну політику розвитку сільської місцевості, оскільки відсутнє розуміння, хто такої підтримки зараз потребує більше: дрібні, середні або великі виробники, традиційне або органічне землеробство, птахівники або молочники тощо. Просто немає фінансово-економічних показників», — пояснює Алекс Ліссітса.

Інша річ — у Євросоюзі, зазначає він. У країнах ЄС уже давно існує FADN (The Farm Accountancy Data Network) — система тестових підприємств, на прикладі роботи яких збирається інформація. За участь у цій системі, за надання правдивих даних кожне тестове підприємство отримує гроші. Так формується точна статистична картина галузі.

«В Україні підприємства зобов'язані подавати статистичну звітність органам державної влади. Але у більшості випадків така інформація не відповідає дійсності. Тому саме реформа статистики є невід'ємною частиною реформи системи управління АПК.

Якщо не вирішити вищеозначених проблем, аграрний перепис може стати марною тратою грошей під час економічної кризи», — підсумовує Алекс Ліссітса.


AgroPortal.ua за матеріалами Comments.ua