Знайти гармонію: три головні складові сталого розвитку

01 серпня 2019, 15:42 2695

Філософія сталого розвитку полягає в знаходженні балансу між такими складовими, як екологія, соціальна відповідальність та фінансова сфера. Лише коли всі ці складові будуть взаємопов’язані й виважені, компанії вдасться досягти максимального результату.

Про це розповіла заступник фінансового директора зі сталого розвитку компанії «Астарта» Аліна Соколенко під час прес-туру «Рухатися до сталого розвитку без порушень: досвід та трансформація «Астарти» в сфері охорони праці».

Як повідомила Аліна Соколенко, в «Астарті» змінився операційний блок, і компанія також змінюється.

«Астарта» розвивається, має свої цінності та сповідує партнерство. Філософія сталого розвитку компанією впроваджувалася давно, але саме таке поняття, як характеристика цього процесу, з’явилось нещодавно. І наразі проходить процес переродження компанії, коли головні цінності ще раз виносяться на перший план, а цілі сталого розвитку впроваджуються на рівні «board», — зазначає Аліна Соколенко.

За її словами, «Астарта» приділяє багато уваги питанням безпеки праці та охорони здоров’я, постійно працює над покращенням умов праці та забезпеченням працівників безпечним та комфортним робочим середовищем, впровадженням кращих практик з охорони праці.

Для визначення та оцінки рівня небезпеки праці кожна бізнес-одиниця компанії здійснює ідентифікацію ризиків, аналіз, оцінку та впроваджує систему реагування. Виявлені ризики групуються за рівнем наслідків і ймовірності.

«Ми запровадили і використовуємо корпоративну інтегровану систему менеджменту, одним із важелів якої є відповідальність директорів підрозділів за управління ризиками. Інформація стосовно будь-яких інцидентів з безпеки праці чи екології, що трапились у регіонах, передається інженерами з охорони праці компанії до центрального офісу та безпосереднього керівника. Звіти про причини таких інцидентів та заходи щодо їх усунення поширюються електронною поштою на всі підрозділи «Астарти» з метою проведення профілактичних заходів. У компанії навіть є окремий комітет на рівні керівництва, який розглядає подібні випадки», — розповідає Аліна Соколенко.

Вона також відмітила, що сьогодні «прошиваються» питання охорони праці на всіх рівнях у всіх підрозділах компанії. KPI кожного керівника рахуються, зважаючи на індекс з охорони праці. Якщо, наприклад, на виробництві трапляється випадок зі смертельним наслідком, то керівники вищої ланки не отримують запланованих бонусних виплат.

За даними компанії, коефіцієнт частоти настання нещасного випадку зі смертельними наслідками (FIFR) в 2018 році становив 0, а в 2017-му — 0,15.

Коефіцієнт частоти травм з тимчасовою втратою працездатності (LTIFR) — 0,42, в 2017-му — 0,64. Фатальних нещасних випадків у компанії минулого року не зафіксовано, хоча в 2017 році трапилося 2 таких випадки.

Найбільш травмонебезпечними, як виявилося, є такі напрями, як цукрове виробництво та агровиробництво.

Щодо екологічних питань, то ключовою вимогою компанії при модернізації підприємств є ресурсозбереження. Наприклад, біогаз власного виробництва дозволяє заміщувати майже 60% потреб в енергоресурсах Глобинського заводу з переробки сої — одного з нових і високотехнологічних підприємств холдингу, побудованого відповідно до світових норм екологічної безпеки, оснащеного обладнанням провідних виробників та сертифікованого за міжнародними стандартами.

Для зменшення кількості відходів компанія запровадила на своїх цукрових заводах схему сушіння бурякового жому, яка дозволила продавати його як експортну продукцію. 

Керівництво компанії також зазначило, що прагне дотримуватися у своїй діяльності вимог міжнародних стандартів, зокрема ISO 45001 та ISO 14001, а також вимог міжнародних фінансових установ — IFC та EBRD. Наявність відповідних сертифікатів та регулярне проходження аудитів, як внутрішніх, так і міжнародних, дозволяє «Астарті» співпрацювати з міжнародними інвесторами та партнерами, серед яких світові гіганти — Coca-Cola, Danon та інші.

«Екологія для нас — це не батіг, а наш пряник. Саме екологічний підхід допомагає нам формувати програму модернізації BAT, яку ми проводимо з 2012 року. І вже до 2020 року у нас чітко все розплановано, що і де ми будемо модернізувати», — зазначає Аліна Соколенко.

А щоб краще розуміти, де компанії потрібно покращуватися, «Астарта» почала оцінювати себе за допомогою міжнародної платформи Ecovadis. На даний час компанія має 59 балів, але до кінця року команда поставила собі за ціль піднятися в системі як мінімум на 10 сходинок.