Холодні можливості: як виробнику продати продукцію дорожче

11 жовтня 2019, 06:23 1962

Завдяки технологічним рішенням виробники можуть притримати продукцію до вигідніших умов реалізації, а не панічно збувати її за низькою ціною.

Таку думку висловив провідний менеджер з продажів компанії Incools Engineering Ігор Богославець під час конференції «Переробка плодоовочевої та ягідної продукції. Сучасні тренди», організованої фондом ЛАСКА та Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).

За його словами, надлишок сировини, яка швидко псується, можна оптимально перерозподілити, якщо збільшити логістичне вікно реалізації. Для цього треба підготувати сировину — заморозити, охолодити, правильно зберігати.

«Багато хто навчився вирощувати овочі, фрукти, ягоди. А от зі збутом сировини з надто коротким терміном свіжості у більшості проблеми. Тому ми радимо кілька інструментів для вигідної реалізації плодоовочевої продукції», — зазначає Ігор Богославець.

За його словами, технологічні рішення можна підібрати індивідуально для кожного господарства залежно від обсягів продукції та фінансових можливостей фермера, але відразу відмічає, що варто зупинятися на високоякісному обладнанні.

«Для охолодження можна вибрати один із двох інструментів — індивідуальну шокову заморозку в IQF-тунелі або камеру статичної шокової заморозки. IQF-тунелі підійдуть для агровиробників, у кого є великий запас сировини — власної чи закупленої. Таке обладнання має велику виробничу потужність: від 750 кг до 6,5 т за годину. Вартість теж, відповідно, велика: мінімальний тунель стартує від $0,5 млн. Щоби бути економічно вигідним, такий IQF-тунель має працювати без простоїв хоча би в 1 зміну 9 місяців або у 2 зміни від 7 місяців», — відмічає Ігор Богославець.

За його словами, окремі виробники підходять до використання такого обладнання дуже креативно — після завершення сезону ягід використовують для овочів. Це особливо актуально для тих, хто орієнтований на експорт, поставляє перероблені, нарізані овочі.

«Камера статичної шокової заморозки — набагато дешевший варіант. Якісна камера із завантаженням у 6 тон коштуватиме від 50 тис. євро. З її допомогою можна швидко та якісно заморозити продукцію. Додаткова система швидкого охолодження продукції допомагає охолодити продукцію з мінімальними ваговими втратами, до 7%. Використання системи швидкого охолодження разом із камерою статичного шокового заморожування є економічно вигідним тандемом, адже шокова заморозка відбувається при споживанні мінімальних потужностей, так як попередньо, всього за 90 хвилин, продукт охолоджується з +26/+28°С до +2/+4°С, після чого необхідно набагато менше потужності для подальшої заморозки. Окремо швидке охолодження ягід значною мірою зменшує швидкість їх старіння, в такому стані ягода ніби швидко засинає, перестає інтенсивно дихати і зберігається при температурі +1°С на протязі від 2 до 3 тижнів (в залежності від сорту та якості ягід) без систем регульованого газового середовища та інших додаткових засобів», — розповідає Ігор Богославець.

Фахівець уточнює, що останнім часом відчувається зміна динаміки настроїв виробників, які стали більш вибірковими — не просто вкладають кошти, а серйозно замислюються, як саме, коли і якою продукцією будуть завантажувати свої потужності надалі, чи залучатимуть додаткову сировину партнерів, як розвиватимуть виробництво далі.


Ірина Садова, AgroPortal.ua