Як скоротити витрати на запчастини до техніки

13 лютого 2019, 07:00 1939

За оцінками різних компаній, витрати на запасні частини знаходяться в межах від $40 і вище з розрахунком на 1 га. Чи можливо оптимізувати ці витрати — розповідає координатор компанії Farmet a.s. в Україні та Молдові Олег Приходько.

Колись, продаючи аграріям техніку і запчастини, ми прагнули продати більше, «впарити», одним словом. І у нас виходило: продажі зростали, зростали і премії. Навчивши інженерів агрогосподарств користуватися каталогами, для більшості з нас поняття «запасні частини» перетворилося на поєднання каталожного номера і ціни. Такі ось собі майже механічні «торговці здоров'ям сільгосптехніки».

У 2008 році мені довелося очолити агропроект у компанії «Райз-Агро», де було строкате зібрання ПСП і СТОВ. Стопки п'яти-шестизначних «рецептів» від місцевих «ескулапів»-інженерів, розбиратися за якими не було ні часу, ні можливостей. Ми тоді все оплатили (чи все отримали?), але залишилося відчуття нерозуміння, що ж насправді відбувається. Зокрема, з'явилося запитання: чи всі ми розуміємо, на що насправді йдуть кошти (частина коштів), витрачені на запчастини?

Я бачив замаслену лімітно-забірну картку на 150 тис. грн. Бачив різні невраховані «склади» і «складики», де лежали зняті й невраховані «дрібниці», які коштували, як половина нового не китайського легковика. «Детальки», звичайно ж, могли бути поставлені на трактор, що зламався у п'ятницю ввечері, але, як часто буває, не на наш. Цілком можливо, що і не на ваш…

У підсумку витрати на запасні частини на 1 га, за оцінками різних компаній, знаходяться в межах від $40 і вище. При цьому сума безпосередньо, як не дивно, залежить від розмірів компанії. Чим більше — тим більше. Чим менше — тим менше. У маленькому дворі (машинному, в тому числі), як то кажуть, порядок навести простіше. Але завжди є і для великого двору інструменти…

Вони просто необхідні при роботі з далеко не дешевими виробами із заліза і не тільки, що вимагає абсолютно нової системи контролю за покупкою, зносом і заміною. З аналізом за ознаками, на які досі не звертали уваги. Не обійтися і без чіткого, практично автоматичного розподілу обов'язків між відділами з департаментами, від дефектації до закупівель.

Багатьом українським агрокомпаніям необхідна серйозна модернізація системи обліку деталей і ремонтів по кожній машині та інші, спочатку хворобливі, заходи щодо оптимізації виробництва.

Система обліку PRM (Part&Repair Management) допоможе контролювати витрати на техніку і вивести розуміння і структуру витрат запасних частин і ремонт на новий рівень, на підставі нових показників. І проводити за ними аналіз. Результати аналізу будуть дуже цікавими і покажуть, що ж і з ким потрібно буде робити далі.

PRM з 2013 року використовується в таких агрокомпаніях як «Кернел» («Дружба Нова») і ІМК.

Олег Приходько, координатор компанії Farmet a.s. в Україні та Молдові


Для довідки: докладніше розробник рішення PRM (Part&Repair Management), експерт Agrohub Олег Приходько розповість 1 березня на експертному лекторії Agrohub Nitro Marathon. Вперше в Україні відбудеться подія, на якій практики впровадження інновацій в українські агрогосподарства поділяться реальним практичним досвідом. Також там будуть презентовані результати річного дослідження Agrohub Innovation Solutions про поточний стан ринку технологій та інновацій для агробізнесу.