Зміни клімату можуть перепрофілювати німецьких фермерів на органіку

15 серпня 2018, 09:35 2237

Тривала посуха матиме досить драматичний вплив на урожайність по всій Німеччині. Зокрема, на території північної Німеччини спостерігається зниження середньої врожайності на рівні 50%.

Таку думку висловив науковий співробітник IAMO (Німеччина) Флоріан Шьєхорн.

За його словами, фермери мають великі проблеми, оскільки за останні роки спостерігалися також кліматичні зміни. 
«Фермери, які зосереджують увагу на кукурудзяних, ріпакових і літніх культурах, перебувають під тиском. І молочний сектор зіткнувся з нестачею та збільшенням цін на корми. За останні кілька тижнів було забито більше худоби, ніж у звичайних умовах. Лише за наявності зрошування врожайність стабільніша, але це призводить до високих витрат, до того ж фермери ризикують знизити рівень ґрунтових вод, і вже в недалекому майбутньому він буде досить низьким. Тобто тоді їм прийдеться припинити зрошення, що в свою чергу призведе до зниження урожайності», — зазначає експерт.

Ситуація дуже проблематична, і деякі (малозабезпечені) господарства, як очікується, будуть змушені закрити свою справу, вважає Шьєхорн. За попередніми прогнозами, аграрний сектор отримає загальний збиток від погодних умов до €2 млрд.

«Погода останніх років — великий шок для фермерів, політиків, засобів масової інформації, суспільства. Зараз іде дуже активна дискусія щодо виплат компенсацій. Існує низький інтерес у суспільстві щодо виділення великих коштів промислово розвиненим господарствам, які дуже мало займаються стабільністю, але я сподіваюсь, що нинішній уряд буде продовжувати приймати рішення на користь традиційного сільського господарства та виділяти компенсаційні виплати (рішення про державну компенсацію, платежі очікуються до кінця серпня). ЄС вже оголосив про підтримку: Філ Хоган (Phil Hogan) планує здійснити прямі виплати фермерам (300 євро за гектар) до середини жовтня, щоб зробити їх платоспроможними», — додав він.

Проте в Німеччині (і в ЄС) соціальна та політична підтримка традиційного сільського господарства дуже мало впливає на збереження біорізноманіття та пом'якшення наслідків зміни клімату, вважає експерт.

«Одним із наслідків може бути те, що в наступні роки фермери працюватимуть в основному менш інтенсивно (менше добрив та пестицидів) через більш складні погодні умови. Ми також бачимо, що все більше фермерських господарств переходять від звичайного до органічного сільського господарства, що в основному є відповіддю на більш високі ціни на органічну продукцію. Але це може також породжуватись кліматичними тенденціями (методи органічного землеробства менш інтенсивні та мають тенденцію до кращого утримання води в ґрунтах)», — уточнив Шьєхорн.

Одне точно можна стверджувати: дискусія щодо адаптації до кліматичних змін, включаючи технологічні опції, розведення тварин та інше, стане більш актуальною після нинішнього сезону в Німеччині та інших країнах ЄС, підсумував експерт.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua