Експорт робочої сили: мігранти наберуться досвіду і повернуться в Україну

19 жовтня 2018, 09:52 3148

Україна отримає користь від трудової міграції громадян в Європу не тільки у вигляді перерахованих грошей, але і за рахунок досвіду, який вони отримають там, а реалізують у нашій країні.

Таку думку висловив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Він зазначив, що, за даними НБУ, в січні-липні 2018 р. заробітчани переказали в Україну $6,3 млрд.

«Вражаюча цифра, особливо якщо врахувати, що за аналогічний період 2017 р. заробітчани відправили з-за кордону $4,8 млрд, а в 2013 році — всього $3,7 млрд. Але це лише офіційна статистика. Насправді, з урахуванням неофіційних платежів за 7 місяців 2018 року в Україну зайшло близько $9 млрд іноземних заробітків українців. У 6 разів більше обсягу всіх іноземних інвестицій, які Україна отримала цього року», — зазначив він.

Охріменко підкреслив, що виїзд громадян на роботу за кордон відбувається в багатьох країнах, в тому числі Німеччині та Франції.

«Як результат, країни отримують десятки мільярдів доларів валютної виручки щорічно. Експорт робочої сили став таким же природним елементом світової економіки, як експорт газу або нафти, зерна і соняшникової олії. Більш того, багато розвинених держав стимулюють експорт робочої сили, наприклад, та ж Німеччина», — додав експерт.

Різниця лише в тому, що в країнах ЄС цей процес відбувається цивілізовано в рамках міграційного і податкового законодавства. В Україні ж панує хаос і плутанина. А левова частка трудових мігрантів обходить стороною білий ринок.

«Замість того, щоб регулювати внутрішній ринок, державі варто було б зайнятися підписанням договорів з країнами, в які українські заробітчани їдуть частіше і охочіше за все. Закріплювати в таких документах умови найму робочої сили і сплати податків, пенсійного забезпечення та захисту трудових прав. Поки ж вони часто скаржаться на порушення їхніх трудових прав, плутанину в питаннях подвійного оподаткування та неясні пенсійні перспективи», — додав Охріменко.

За його словами, експорт робочої сили має ще одну дуже корисну особливість.

«Всупереч розхожій думці, далеко не всі наші заробітчани відправляються до сусідів збирати полуницю і яблука. Багато з них працюють у Польщі в нових сучасних компаніях, які входять до провідних світових консорціумів і конгломератів. В результаті українці отримують солідний і легко монетизований досвід роботи», — зазначив експерт.

Охріменко вважає, якщо надати для них можливості, більшість, заробивши гроші в ЄС, повернуться в Україну і відкриють власний бізнес, спираючись на отриманий в ЄС досвід.

«Саме такий шлях пройшла Туреччина: дуже багато тамтешніх бізнесменів заробили перші гроші в Німеччині. Боротися з трудовою міграцією загороджувальними заходами нерозумно і небезпечно. Якщо економіка України дійсно буде показувати зростання, а зарплата буде істотно зростати, проблема дефіциту робочої сили зникне сама собою. До тих пір завдання держави — реальними діями допомагати заробітчанам», — підсумував експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами From-ua