Ласкаво просимо: в Україні з'явилося нове покоління дронів

06 лютого 2019, 07:01 4452

На ринку України з'явився новий дрон-обприскувач AGRAS MG-1P для внесення засобів захисту рослин. І це нове покоління дронів, які раніше були доступні тільки на території Китаю.

З 2019 року AGRAS MG-1P доступний у офіційного дистриб'ютора технології Agras в Україні — DroneUA. AgroPortal.ua попросив співзасновника компанії DroneUA Валерія Яковенка розповісти, наскільки затребувані в Україні дрони-обприскувачі і чи є у них майбутнє.

Частка дронів-обприскувачів в Україні невисока. Якщо порівнювати з дронами консьюмер або професійними лінійками, які орієнтовані на аерофотозйомку, то процентне співвідношення тримається на рівні похибки, а в структурі бізнесу DroneUA дрони-обприскувачі займають одиничні продажі.

Проте, на території Китаю дронів серії Agras MG-1P було продано 8 тис. штук. Цей ринок активно підтримується на державному рівні.

В Україні активовано до 10 одиниць обладнання Agras, але не всі вони працюють у сфері сільського господарства. За нашими даними, кілька вживаних дронів-обприскувачів старих версій були завезені з США і переобладнані для інших завдань. 2 дрони були куплені українськими агропідприємствами, 2 дрони знаходяться в сервісному підрозділі DroneUA Agroservice з метою надання послуг і ще 2 апарати перебувають на вітринах магазинів в якості демонстраційних зразків.

В Україні дрони серії Agras Mg-1S пройшли сертифікацію, про це заявила компанія Smart Trading на початку 2018 року. Це єдиний імпортер, який може виконувати легальний імпорт даного обладнання.

Також на ринку існує така ж кількість дронів-обприскувачів власного або дрібносерійного виробництва, і це той випадок, коли обладнання DJI в даному сегменті не є основним. Але, не дивлячись на досить скромні показники, приріст технології дронів-обприскувачів в Україні очікується багаторазовий.

Критерії вибору

Зараз доступний для клієнтів DroneUA модельний ряд з 5-ти основних модифікацій дронів серії Agras і кілька кастомних платформ для тестування технологій обприскування дронами. Ми вважаємо обладнання серії Agras кращим, але свідомо залишаємо можливості для клієнтів вибрати інших виробників, обладнання яких іноді доступніше за ціною.

Відносно Agras MG1P, то основні його нововведення лежать в сфері програмного забезпечення та інтелектуальних функцій платформи. Більш інтуїтивне управління маршрутами дрона, можливість одночасно керувати кількома дронами, вбудована система відеотрансляції, прожектори для виконання нічних польотів, а також встановлена в базовій версії система лідар-сканера для визначення та ухилення від перешкод.

Основні питання фермерів часто зводяться до часу польоту, обсягу бака, ширини захоплення дрона. Але одиниці ставлять запитання про зручність користування технологією, дуракостійкість  і надійність. Саме в цих питаннях лежить прірва між пристроями Agras та іншими моделями. Простий приклад — після обробки поля десикантами дрон потрібно помити. Якщо з обладнанням DJI Agriculture немає проблем, і його можна сполоснути зі шланга, то всі кастомні рішення не захищені від вологи, а сліди хімікатів надовго в'їдаються у важкодоступні частини корпусу, залишаючи сліди корозії.

Питання ціни

Однією з перешкод для фермерів є висока вартість дронів і їхня амортизація. Якщо найпростішу модифікацію дрона Agras MG-1 можна придбати за 130 тис. грн, то за найсучасніший апарат Agras MG-1P RTK необхідно віддати вже півмільйона гривень.

Але найважливішим параметром для дронів є вартість володіння. Кожен оброблений гектар власнику дрона обходиться мінімум в 6 доларів, і додавши до цього вартість робочого ресурсу, транспортні витрати, податки і бажаний прибуток, ми отримуємо досить відчутну цифру, яка вище в кілька разів, ніж послуги під ключ класичної авіації в перерахунку вартості послуг на гектар.

Але є одне АЛЕ. Дрон в стані точково обробити необхідну ділянку, без необхідності вносити засоби захисту по всьому полю. У комбінації з сучасним програмним забезпеченням, що використовує технології штучного інтелекту, це дає можливість швидко реагувати на осередки загроз, що виникають.