20 податкових змін від команди Зеленського: що про них думає бізнес

14 червня 2019, 10:00 3819

Команда Президента Володимира Зеленського вже більше місяця пропонує суспільству обговорити 20 озвучених нею пріоритетних податкових змін в Україні. Опитування 170 ключових гравців провідних галузей економіки показало, що для них важлива відповідальність держави перед бізнесом, скасування плану по податках і діджиталізація.

Про це розповів партнер компанії PwC, що проводила опитування, В'ячеслав Власов.

«Наше опитування показує послідовність позицій прозорого, законослухняного бізнесу. З року в рік цей бізнес вимагає чітких і відносно стабільних правил в податковій сфері, простого і сучасного податкового адміністрування з боку фіскальної служби, а також відповідальності держави при зловживаннях чиновників. Проведене спільно зі Світовим банком щорічне дослідження легкості сплати податків у різних країнах — Paying Taxes — підтверджує, що такі зміни дійсно допоможуть поліпшити умови ведення бізнесу та інвестиційний клімат в Україні», — пояснює він.

В'ячеслав Власов уточнив, що у великого бізнесу свої податкові пріоритети, а у середнього і дрібного — свої, і кожна галузь економіки має власні податкові проблеми.

«Тим не менше, наше опитування демонструє, що основні очікування у різних бізнесів збігаються. І на першому місці знаходиться підтримане 70% респондентів запровадження фінансової відповідальності держави перед бізнесом. Штрафи за неправомірні донарахування податків, пені за несвоєчасне повернення передоплати або переплати податків допоможуть встановити паритет у відносинах між фіскальною службою і платниками податків і зменшити кількість необґрунтованих податкових претензій, так само як і прохань до бізнесу сплатити податки раніше або в більшому розмірі», — розповів він.

Тієї ж мети допоможе досягти відмова від річних (квартальних, місячних) планів зі збору податків, підтримана 66% опитаних, вважає Власов.

«Бізнес жодним чином не закликає перетворити збір податків на хаотичну процедуру і розуміє ступінь важливості планування для цілей наповнення державного бюджету. У той же час будь-який план, особливо в умовах нестабільної економіки, повинен бути обґрунтованим і гнучким, а не константою, що приводить в рух репресивний механізм податкових донарахувань і суперечок», — додає експерт.

Великий бізнес сподівається на те, що держава почне користуватися давно передбаченою в законі можливістю укладення з ним так званих попередніх угод про ціноутворення. Вони дозволяють державі та великому бізнесу абсолютно легально «домовитися» про взаємовигідне оподаткування операцій бізнесу з пов'язаними особами та внести елемент прогнозованості при плануванні податкових зобов'язань (бюджетних надходжень).

«Мова про спрощення податкового адміністрування ведеться не перший рік, і ця тема, як і раніше, залишається однією з найбільш актуальних для бізнесу. 68% респондентів вважають, що вдосконалення електронного кабінету платника податків, переведення всіх податкових процедур в електронний формат повинні стати пріоритетом нового Президента і уряду. Деперсоніфікація відносин бізнесу і фіскальної служби — це не тільки сучасний тренд цифрової епохи, але і дієве рішення для запобігання корупції в податковій сфері», — зазначає В'ячеслав Власов.

62% опитаних вважає, що робота податкових органів повинна бути переведена на електронні рейки. Кращим показником прогресу в цьому напрямку може стати введення електронного податкового аудиту, що в сучасному світі є передовою практикою.

«Це дуже непросте і дороговартісне для держави рішення, але за ним майбутнє, і інвестувати в нього потрібно вже зараз. Бізнес підтримає цю ініціативу, якщо держава зможе забезпечити конфіденційність даних, отриманих в електронному вигляді», — пояснює експерт.

Введення єдиного рахунку для сплати податків, підтримане 57% респондентів, — не нова ідея, яка ніяк не може зрушити з мертвої точки, нагадав В'ячеслав Власов.

«Це відносно просте рішення може істотно полегшити життя як великого, так і середнього і дрібного бізнесу, так само як і фізичним особам, яким не доведеться постійно відслідковувати зміни реквізитів різних рахунків для сплати різних податків, писати заяви на залік або повернення податків тощо. Ми чуємо, що фіскальна служба і казначейство побоюються істотного збільшення обсягів роботи по відстеженню податкових надходжень, розподілу їх по різним бюджетам і бюджетним рахункам. Але якщо держава всерйоз займеться заявленою діджиталізацією, цей процес потребуватиме лише грамотного програмування», — пояснює експерт.

Нарешті, підтримка бізнесом декриміналізації податкових порушень (51% респондентів) була цілком очікуваною і не вимагає особливих коментарів, вважає Власов.

Крім того, на його думку, дуже важливим питанням, яке випало з дискусії, є стабільність податкового законодавства.

«Якими б не були запропоновані зміни, для бізнесу важливо, щоб вони не змінювалися щороку. Ні для кого не секрет, що у нас в країні постійно порушується правило зміни податкових законів не пізніше ніж за 6 місяців до настання нового фінансового року. Якщо це правило не працює, чи не варто ввести більш суворе, наприклад, із забороною вносити зміни, що погіршують становище платників податків, протягом декількох років?» — задається питанням експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ