Через високу рентабельність за вирощування рису беруться рибгоспи

21 листопада 2018, 09:32 3741

Клімат і водні ресурси України дозволяють вирощувати рис на площі понад 100 тис. га замість нинішніх 13 тис. га.

Про це заявив директор Інституту рису НААН України Володимир Дудченко.

Він зауважив, що загальний рівень внутрішнього виробництва рису забезпечує лише 35% потреб на ринку України — отже, зараз цей ринок є імпортозалежним.

«Рис в Україні вирощується в Херсонській і Одеській областях. Також на сьогодні вже є зацікавленість у культивації цієї культури на Полтавщині та Дніпропетровщині. Кліматичні зміни в країні на ринок рису певного впливу не мають. Усе визначається технологією. Рис можливо вирощувати лише на спеціальних зрошувальних системах інженерного типу, більшість з яких були побудовані раніше. На звичайному полі цю культуру виростити дуже складно, хіба що за умов наявності крапельного зрошування, а це дороге задоволення», — пояснив він.

Загалом на сьогодні в Україні нараховується 30 тис. га рисових зрошувальних систем, але рис останніми роками висівається на площі близько 13 тис. га, а при відновленні таких систем, особливо в Одеській області, можна збільшити площі під культурою ще на 2 тис. га. Ну і дещо додасться за рахунок крапельного зрошення. А загальні кліматичні умови і водні ресурси України дозволяють вирощувати рис на площі понад 100 тис. га, додав науковець. 

Зараз внутрішнє виробництво складає до 70 тис. т сирцю — отриманий врожай частково йде на насіння, а решта переробляється. Причому в Україні дуже помітна проблема дефіциту насіннєвого фонду, вважає Дудченко. Історично склалося тяжіння рисівників до насіння краснодарської селекції: російські сорти, навіть офіційно не зареєстровані, часто завозили в Україну. Але останні чотири роки, за його словами, цього не відбувається, тобто посіви вже дійшли до третьої-четвертої репродукції, через що й знижується врожайність.

Хоча ціна на крупу останнім часом впала з 18 грн/кг на початку року до 14,5 грн/кг, але рентабельність все одно досить висока.

«Рентабельність вирощування рису в останні роки складає, як правило, 100%. І рисівники, розпещені такими добрими показниками, якщо отримують рентабельність менше 100%, заявляють, що наступного року рис не сіятимуть. На сьогодні собівартість рису-сирцю, в залежності від врожайності, коливається в межах від 4 до 5 тис. грн/т. При переробці вихід на крупу складає близько 62-65%, отже собівартість рисової крупи є на рівні 8-8,5 грн/кг. При ціні реалізації близько 14 грн/кг, її рентабельність знаходиться в межах 75%», — пояснив Дудченко.

Він також зауважив, що цього року декілька рибгоспів вирішили спробувати себе у вирощуванні рису.

«У нинішньому році на території колишнього «Полтаварибгоспу» в Глобинському районі Полтавської області під рис було виділено 27 га інфраструктури ставків, які за своєю структурою подібні до рисових чеків. Засіяли таким чином чотири незариблені ставки. Врожайність становить близько 5,5 т/га. І якщо власники цих ставків вирішать продовжувати роботу, то зможуть виділити під рис сумарно до 6 тис. га площ», — додав він.

Є ще пару районів Дніпропетровської області з подібними рибгоспами, які бажають поширити наявний досвід з вирощування рису. За рахунок цих площ можливе зростання площі валового збору рису в Україні.

«У цьому році такий спосіб вирощування випробувано вперше. Для посіву використали ранній сорт рису: хотіли зрозуміти, чи встигне він дозріти. І переконалися, що, за умови висівання на межі квітня-травня, визріватимуть навіть і середньостиглі сорти, а врожайність можна отримувати на рівні 7-8 т/га», — уточнив науковець.


AgroPortal.ua за матеріалами «Агроінсайдер»