В Україні гроші накопичуються, а не працюють на економіку

21 червня 2019, 09:20 2984

Стримуюча монетарна політика підтримує сприйняття іноземних інвесторів про Україну, як спекулятивний ринок.

Таку думку висловив кандидат економічних наук, старший викладач кафедри економічної теорії КНЕУ Віктор Брановицький.

За його словами, грошова маса останні роки має тенденцію до істотного зниження. Її зростання не перевищує 5-6%, в той же час інфляція знаходиться на рівні +/- 10%. Інфляційне таргетування згладжує можливі інфляційні шоки.

«За фактом, ми бачимо звуження реальних грошей, які повинні обслуговувати економіку країни. Вони не можуть дати поштовх для реального економічного зростання», — пояснює Брановицький.

Негативним наслідком стримуючої монетарної політики, на його думку, є обмеження кредитування і висока вартість грошей. На даний момент НБУ утримує облікову ставку на рівні 17,5%. Для бізнесу — це вартість кредитного плеча в 23-27%, що є досить високою вартістю грошей, яку одиничний бізнес зможе собі дозволити. Таким чином, реальний сектор економіки і населення не можуть розраховувати на фінансування своїх інвестиційних проектів і споживчих потреб.

«Разом з тим, висока вартість грошей відображає ризики. Банкам вигідніше вкласти кошти в інструменти НБУ та ОВДП, ніж займатися кредитуванням економіки і брати на себе ризики неповернення по кредитах. По суті, гроші накопичуються і не працюють на економіку», — вважає він.

При стимулюючій монетарній політиці, як вважає експерт, економіка України може зростати вище очікуваних прогнозів на 2-3% і перевищувати 4-5% щорічно. Ця мета повинна залишатися стратегічним завданням для майбутнього нового уряду в світлі втрати сумарно понад 17% економіки протягом 2014-2015 років. Але цього можна досягти тільки при стабільності макроекономічної ситуації.

«Таким чином, прийшов час змінити стан справ шляхом впровадження політики розширеної пропозиції грошей для економіки, яка забезпечить більш сприятливі умови розвитку підприємництва, знизить вартість грошей, змістить акцент іноземних інвесторів зі спекуляції на ОВДП в бік покупки і розвитку бізнесу в Україні. У свою чергу НБУ необхідно підняти планку контролю за використанням кредитних коштів і якості активів», — вважає Віктор Брановицький.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ