Експортна стратегія не буде ефективною за кількох умов

29 липня 2019, 09:51 1501

Затверджена Кабінетом Міністрів експортна стратегія АПК до 2026 р. не буде ефективною без опанування ринків Китаю, Азії і Африки та боротьби з АЧС.

Таку думку висловив голова ради директорів агрохолдингу KSG Agro Сергій Касьянов.

За його словами, прийнята урядом «Стратегія розвитку експорту продукції сільського господарства, харчової та переробної промисловості до 2026 р.» містить необхідні для розвитку експорту агропродукції заходи, але в той же час не враховує ряд важливих факторів.

«Так, серед стратегічних напрямків розвитку експорту продукції АПК в документі міститься теза про географічну диверсифікацію напрямків експорту. Опанування нових ринків надзвичайно важливе для АПК, при цьому серед практичних дій в Плані завдань з реалізації стратегії знаходимо впровадження політики якості сільгосппродукції в торгівлі з ЄС та європейським співтовариством», — коментує Сергій Касьянов.

На його думку, держава повинна пам'ятати, що європейський ринок висококонкурентний, і входження на нього через невідповідність високим стандартам апріорі закрите для багатьох агровиробників.

«У той же час їхня продукція може бути успішно реалізована на ринках Азії та Африки, а також на величезному та дуже платоспроможному ринку Китаю. Однак в документі про це не міститься ані слова, при тому що уряд повинен подбати про узгодження ветосанітарних норм та стандартів, відкривши нам шлях на китайський, азійський та африканський ринки», — пояснив керівник KSG Agro.

Сергій Касьянов відзначає, що розвиток експорту повинен містити акцент на торгівлю продукцією з високою доданою вартістю. До неї належать продукти тваринництва та, зокрема, свинарства.

«Автори стратегії в плані завдань приділили увагу навіть експорту риби, але при цьому геть забули про велику рогату худобу, свиней та свинину. У той же час розвиток експорту тієї ж свинини неможливий без активних дій уряду, зокрема запровадження дієвого ветосанітарного контролю при експортних поставках продукції свинарства», — вважає він.

Аграрій зазначає, що експорт української свинини на даний час фактично заморожений через спалах вірусу АЧС.

«Складно говорити про бажання наших зарубіжних партнерів імпортувати свиней з країни, де значна частина поголів'я вирізана через епідемію АЧС. Як це не дивно, але в стратегії ви не знайдете ані слова про заходи щодо боротьби з АЧС. Разом із тим фактична відсутність ветеринарного контролю та державної компенсації власникам зараженого поголів'я вже призвели до того, що люди шукають будь-які можливості збуту зараженої свинини, яка в тому чи іншому вигляді потрапляє в торгівлю та, відповідно, в наші з вами шлунки», — резюмував Сергій Касьянов.


AgroPortal.ua за матеріалами KSG Agro