Український фермер уже не той — він став багатшим і освіченішим

01 жовтня 2021, 07:24 2211

Поведінка фермера та ліквідність торгівлі сільгосппродукцією кардинально змінилися. Якщо раніше накопичені борги змушували виробника продавати збіжжя відразу після збирання, то зараз ситуація протилежна.

Таку думку висловив партнер торгово-аналітичної компанії Barva Invest Богдан Костецький.

«Бессарабія постраждала від засухи минулого літа, а цього сезону під час збирання ранніх зернових звідти були величезні черги вантажівок, що прямували в порти. Аграрії прагнули терміново реалізувати зібраний ячмінь для розрахунку з кредиторами. Відсутність заборгованості дає переважній більшості агровиробників можливість використовувати вільні кошти для модернізації технічного парку, будівництва сховищ, розширення земельного банку», — розповідає Богдан Костецький.

За його словами, аграрій став набагато заможнішим та освіченішим. До того ж відстежувати конкурентну ціну на ринку тепер вкрай легко, допомагають численні онлайн-інструменти.

«Так, на платформі Tradomatic можна побачити вартість зерна в кожній області, дізнатися, хто є покупцем, залишити заявку на продаж, — зазначає Богдан Костецький. — Враховуючи доступність інформації та кон’юнктуру ринку, зараз набагато вигідніше вирощувати зерно, ніж торгувати ним чи переробляти. 20 років тому на експорті 1 т соняшнику трейдери заробляли до $100, а зараз, щоб заробити $30, цей же соняшник потрібно переробляти і продавати шрот і олію».

На думку Богдана Костецького, українські аграрії планомірно рухаються в напрямку американського фермера, який є настільки заможним і озброєним інфраструктурно, що може зібрати увесь врожай і теоретично рік на ньому сидіти і не продавати.

За прогнозами Barva Invest, преміальні ціни та стримані продажі протримаються ще з пів року. Цьому сприяла і ситуація в Південній Америці, де врожай сильно постраждав від посухи. Вже наступного року високі ціни стимулюватимуть бразильських та аргентинських фермерів ще більше розширювати свої посівні площі. Тож не виключено, що наступного року дешеве зерно з Південної Америки наповнить світові ринки. Втім, кліматичні зміни настільки несподівані, що посуха може бути й багаторічною.


Валентина Оврас, AgroPortal.ua