Угода між США та Китаєм: чому Україна має захищатися

20 січня 2020, 10:00 2195

Підписання Угоди між Китаєм і США — подія, яка ілюструє чому цього року Україна активно використовуватиме заходи для захисту вітчизняної промисловості.

Про це заявив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства — торговий представник України Тарас Качка.

«Почнемо зі змісту Угоди між Китаєм і США. Символічно — два перших розділи цієї угоди присвячені інтелектуальній власності і передачі технологій. Щоб ні у кого не було сумнівів — це був і є найпотужніший інструмент захисту своїх економічних інтересів. І нам їх треба захищати. Тож, шановні народні депутати, схваліть сьогодні будь-ласка законопроекти 2255, 2258 та 2259 — це дуже потрібно для нашого економічного розвитку», — зазначив він.

Наступний розділ — про аграрну торгівлю, додав Тарас Качка.

«Тут все цілком логічне і повністю кореспондує нашим інтересам — суворіше дотримання вимог СОТ (і як би не хотів хтось вбити СОТ — організація є і буде важливою точкою відліку в міжнародній торгівлі). Україна має цілком гарну співпрацю з GACC щодо допуску української продукції на ринок КНР. Плани на цей рік теж амбітні», — додав торгпред.

Розділ про фінансові послуги — більша відкритість Китаю, нехай і лише для компаній США, — це більший поштовх для fintech ринку глобально, а отже і для стартапів у цій сфері, вважає Тарас Качка.

«На цьому оптимізм завершується.Короткий розділ Угоди про валютний курс (яким би не був його зміст) — вже юридичний доказ того, що дорожча валюта є негативом для вашого експорту. США вирішують дисбаланс валютного курсу через міжнародний договір.

У нашому випадку — це внутрішнє питання і ми маємо вирішувати це питання наявними засобами. Для цього ми будемо активніше використовувати інструмент захисних заходів для захисту національного виробника. Підстави для цього є», — пояснив він.

Нарешті, розділом про примусову купівлю американської продукції США посилюють керованість міжнародної торгівлі. І це подвійно негативно, вважає Тарас Качка.

«На рівні ідеології — США пропагують повністю протилежне тому, чого нас вчать лідери американської економічної думки. Утім тут — no surprises. Просто чергове підтвердження гіперпрагматичності світу міжнародної торгівлі.

На практичному рівні положення про обов«язкове збільшення закупівлі саме американської продукції б»є проти інтересів третіх країн — експортерів до КНР. Звісно імпорт до КНР росте досить високими темпами і місце знайдеться всім. Плюс вже зараз багато думок, що ці положення буде складно реалізувати на практиці. Але сама можливість того, що навіть за кращої комерційної пропозиції перевагу буде надано не українському товару, погіршує наші можливості на ринку КНР», — пояснює торпред.

Не лише Україна, але і багато інших держав виступатимуть проти поширення керованої торгівлі, вважає він.

«Я вже досить багато про це говорю в рамках СОТ. І протидія керовані торгівлі буде лише посилюватися. Тим не менше нам вочевидь доведеться жити в період повзучої керованості торгівлі. Нагадаю, що на ринку сталі слідом за США кількісні обмеження, у формі квот у рамках захисних заходів, ввів ЄС. Далі послідував Єгипет і здається це доміно вже не зупинити.Тому у нас немає жодного іншого виходу, ніж активно використовувати захисні заходи, у тому числі і попередні заходи», — пояснив Тарас Качка.

На його думку, це треба робити саме зараз, адже Україна має збіг багатьох дисбалансів в економіці, не лише ревальвація гривні.

«Сюди слід додати і форсований ріст заробітної плати, як реакція на агресивну політику держав ЄС щодо залучення кваліфікованої робочої сили з України. І тимчасову неефективність європейської моделі ринку електроенергії. Поки вона налагодиться наші виробники платять непропорційно високу ціну. Додамо сюди невирішені дисбаланси СОТ. Тож цього року, аби захистити всі позитивні паростки структурних реформ в Україні нам треба буде активно захищатися», — підкреслив Качка.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook