Виробникам яблука час перерости дитячі хвороби і почати об'єднувати зусилля

02 листопада 2020, 10:00 1479

Майбутній сезон для виробників яблук може стати повторенням складного 2018/19 МР, коли ціни опускалися до парадоксально низьких позначок.

Таку думку висловив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

«Яблучний бізнес України в сезоні 2018/19 року пережив справжній шок. Якісне десертне яблуко, якщо у тебе немає власного сховища, купували не дорожче 3,5-4,0 грн/кг (12-14 центів США за кг). Тобто ця ціна була навіть нижче, ніж ціни на промислове яблуко, тобто падалицю, сезоном раніше! До речі, промислове яблуко тоді можна було продати лише дешевше гривні за кг (3-4 центи США), і навіть для цього доводилося стояти цілодобово в черзі на переробні підприємства. В результаті багато хто просто не прибирали яблуко або ж удобрювали ним поля», — нагадав він.

Експерт зазначив, що в цей час активізувалися зовнішні поставки, що дозволило вийти на рекордний обсяг експорту.

«На мій погляд, вірогідність того, що наступний сезон буде дуже схожий на сезон 2018/19 року, досить висока», — зазначив експерт.

Андрій Ярмак перерахував ряд факторів, які значно вплинуть на ринок яблук в наступному сезоні.

«І в Молдові, і в Україні, і в Сербії площі продовжували розширюватися. У кожній із цих країн зростав рівень інтенсифікації садівництва, що підвищувало потенціал врожайності яблуневих садів. У Молдові дозволили використовувати підземну воду для зрошення — а значить, потенціал врожайності підвищиться. У кожній із цих країн високий відсоток молодих садів, що вступають в плодоношення. Разом, якщо не буде чергових катаклізмів у природи, ми можемо отримати по Україні, Сербії та Молдові плюс 250-350 тис. т товарного яблука до найгіршого сезону! Що з ним робити?

До речі, Сербія для споживачів набагато цікавіше, ніж Україна, оскільки вона може запропонувати великі обсяги яблука, і у нього гарна якість. Сербія вже тіснить Україну в Азії, у Великобританії і на Близькому Сході», — пояснив він.

Експерт уточнив, що Центральна Азія самозабезпечена яблуком, хоча раніше була великим ринком збуту.

«Реекспорт яблука до РФ через охоплену революцією Білорусь, а також внаслідок коронавірусних обмежень пересування і більш серйозного прикордонного контролю, практично припинився», — додав він.

Іран продовжує нарощувати виробництво і експорт і вже активно наповнює ринок РФ і повністю домінує в нижньому ціновому сегменті Близького Сходу, відзначає Ярмак.

«Туреччина стає найбільшим гравцем ринку, а вона вже має прекрасні торговельні зв'язки з іншими видами фруктів і активно продає яблуко навіть до країн Південно-Східної Азії. До речі, Туреччина та Іран, швидше за все, дадуть плюс 300-350 тис. т врожаю до рівня 2018 р. наступного року. Куди подіти все це яблуко?!» — задається питанням економіст.

На його думку, можливо, Євросоюз отримає повторення врожаю 2018 року, оскільки тут також відбувається зростання у «нових» членах ЄС. Наприклад, хорватське яблуко давно і добре експортується до країн Близького Сходу, і виробництво там теж зростає. Розширюється і Румунія, яка довго була зручним ринком збуту яблука для Польщі, поступово туди знаходить шлях і Україна.

Зростає виробництво яблука навіть у таких несподіваних країнах, як Єгипет чи Індія, уточнює експерт.

«Висновок — на перший план виходить можливість постачати яблуко регулярно, у великих обсягах і в преміальній якості. Тому, на жаль, альтернативи кооперації немає, оскільки навіть найбільший з українських експортерів є порівняно невеликим для великих імпортерів.

Крім того, час уже починати лобіювати відкриття нових ринків. В'єтнам, наприклад — ЄС отримав зону вільної торгівлі, а ми навіть не починали переговори про це. Єгипет дуже цікавий, але ми не вели особливих переговорів про відкриття цього ринку для нас, а Польща там рятується», — додав Андрій Ярмак.

Без донорів, на його думку, галузь не може організувати адекватних торгових місій. «Поодинокі постріли» не беруться до уваги — потрібна системна робота, гарна медійна підтримка, потрібно, щоб Україну помітили, і в хорошому сенсі.

«Так що учасникам галузі давно слід перерости дитячі хвороби і почати об'єднувати зусилля. Але не варто об'єднуватися навколо популістських ідей, типу смішних протестів проти низьких ринкових цін і вимог від держави втрутитися або проєктів зі створення спільної переробки відходів яблука, які призведуть лише до зростання втрат. Потрібно об'єднуватися навколо обміну знаннями та досвідом, щоб підвищити якість продукції, відпрацювати логістику, потрібно об'єднуватися навколо спільних інвестицій у маркетинг і просування, а також навколо експортної кооперації свіжого яблука преміальної якості», — підсумував експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами EastFruit