Прогнози урожаю та світові ціни дозволяють НБУ рішучіше знижувати облікову ставку

09 вересня 2019, 10:00 2078

Зниження облікової ставки Національним банком України до 16,5% — це продовження політики півзаходів, яка не сприятиме досягненню амбітних планів уряду зі зростання ВВП на 40% за п'ять років.

Таку думку висловив голова Ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.

За його словами, НБУ фактично продовжує стримуючу монетарну політику, не створюючи умов для зростання економіки.

«Нацбанк впливає на реальну ставку відсотка, управляючи номінальною ставкою. Рівень реальної процентної ставки (тобто зменшеної на рівень інфляції) впливає на виробництво і споживання. Високий її рівень веде до того, що підприємства не поспішають реалізовувати інвестпроекти, а домогосподарства прагнуть відстрочити споживання. Це буде негативно позначатися на динаміці виробництва», — пояснив він.

Данилишин відзначив, що в економіці з більш розвиненою фінансовою системою, ніж та, яка зараз в Україні, якщо банківський кредит важкодоступний, то підприємства будуть шукати йому заміну, вдаючись до інших джерел фінансування.

«Однак, практично не функціонуючий в Україні фондовий ринок, труднощі із залученням фінансування від інституційних інвесторів і рецесія балансів українських компаній сильно звужують потенційні джерела капіталу. Єдиним виходом могла би стати активізація банківського кредитування. Але заборонно високі ставки по кредитах прямому позичальнику, на рівень яких впливає облікова ставка НБУ, стримують нарощування кредитування. Ось і виходить, що в структурі капітальних інвестицій питома вага банківських (та інших) кредитів становить лише 7,7% за підсумками першого півріччя 2019 року. Одна з найважливіших причин — надмірно високі ставки за кредитами», — додав експерт.

На його думку, при такій ситуації не варто сподіватися на прискорення зростання економіки.

«Ми сподіваємося, що експорт сільгосппродукції в черговий раз «витягне» динаміку ВВП? Можливо. Але в міру загострення торгово-економічного протистояння між найбільшими економіками світу, протекціоністські заходи будуть поширюватися не тільки на промисловий, але й на аграрний сектор. Чи буде потрібна тому ж Китаю українська кукурудза в обсягах, до яких ми звикли останнім часом? В жодному разі не факт», — вважає Данилишин.

Голова Ради НБУ зазначив, що у разі якщо уряд буде всіма силами реалізовувати політику забезпечення економічного зростання, то і дії Нацбанку повинні відповідати цьому.

«За умови контрольованості інфляційних процесів, а статус цієї мети можна визнати близьким до досягнення, НБУ повинен набагато рішучіше пом'якшувати грошово-кредитну політику, сприяючи зниженню вартості кредитних ресурсів і створюючи всі необхідні умови для прискорення економічного зростання», — пояснив він.

На думку Данилишина, позитивні тренди на валютному ринку, гарні прогнози по врожаю 2019 р. та сприятлива для України цінова кон'юнктура на глобальних товарних ринках дозволяли НБУ більшими темпами знижувати облікову ставку, пом'якшуючи монетарну політику.

«З одного боку, зниження ставок на кредитному ринку є важливим фактором для досягнення тих темпів зростання у майбутньому, які були задекларовані урядом України. З іншого боку, для НБУ залишається важливою підтримка цінової стабільності та досягнення інфляційної цілі на рівні 5% +/-1%. Наразі пошук балансу між ціновою стабільністю та економічним зростанням триває», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook