Прогноз розвитку економіки України: при якому курсі гривні не страшна світова криза

13 січня 2020, 09:55 2279

Зростання ВВП в 2020 р. в залежності від різних факторів складе від 1,9% до 3,2%. Гривня може як зміцнитися до 22 грн/$, так і впасти до 32 грн/$. Приплив валюти в країну складе від $4 до $7,4 млрд.

Такий прогноз озвучив викладач макроекономіки бізнес-школи МІМ-Київ, старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар.

Він припустив, що економіка України може в 2020 р. розвиватися за двома сценаріями, залежно від світових і внутрішніх факторів.

Прогноз на 2020 рік: сценарій А

За умови збереження нинішньої політики НБУ за так званим інфляційним таргетуванням, тобто при збереженні нинішнього тренду ревальвації гривні, до травня-червня курс гривні може зміцнитися до 22 грн/$.

«Але диспропорції, що виникли при такому курсі, в платіжному балансі потребуватимуть підтримки гривні з боку Національного банку. З огляду на нормативи підтримки позитивної динаміки золотовалютних резервів, регулятору доведеться перейти до плавної девальвації гривні на шкоду цільовим діапазонами інфляції.

Тобто спрацює «ефект стислої пружини курсу», коли курс все одно під впливом балансу попиту і пропозиції досягне до кінця року значення в 26,5 грн/$», — припускає експерт.

ВВП України, що обчислюється в доларах США, до кінця 2020 року, незважаючи на уповільнення темпів зростання реального ВВП і зниження припливу іноземної валюти в країну з $6 млрд до $4 млрд на рік, виросте до $190 млрд, вважає Михайло Кухар.

За його словами, виробництво і експорт при сценарії А будуть придушуватися в першому півріччі так само, як і протягом усього 2019 року, політикою інфляційного таргетування НБУ і, незважаючи на девальвацію з 22 до 26,5 грн/$ у другому півріччі, не зможуть до кінця відновитися.

«Таким чином, зростання реального ВВП сповільниться в наступному році до 1,9%, дефлятор ВВП (загальна зміна цін в економіці) не перевищить 9,3%, а споживча інфляція за рахунок девальвації в другому півріччі до кінця року може зрости до 12%.

Прогноз на 2020 рік: сценарій Б

Сценарій Б передбачає пом'якшення монетарної політики НБУ і проведення вже з січня контрольованої девальвації гривні з нинішніх 23,5 до 27 грн/$.

«Загальний приплив валюти в країну збільшиться при такому сценарії з нинішніх $6 млрд до $7,4 млрд, у тому числі на $2,2 млрд виростуть резерви НБУ, оскільки центральний банк зможе викупити надлишки валюти, що надходять до країни (проти сценарію А, при якому ЗВР НБУ через неможливість емітувати гривню в необхідній кількості для зниження темпів інфляції приростають за рік лише на $0,9 млрд)», — прогнозує Михайло Кухар.

Сценарій Б, враховуючи девальваційний тренд і пом'якшення монетарної політики (що необхідно для викупу в резерви надлишків іноземної валюти), за його словами, породить вищу загальну інфляцію в економіці (значення дефлятора ВВП за прогнозом складе 13,95% проти 9,84% в 2019 році).

«Однак ослаблення інфляційної політики і ослаблення курсу нададуть стимулюючу дію на економічне зростання — реальний ВВП виросте на 3,2% (проти 1,9%, згідно зі сценарієм А)», — зазначається в прогнозі Ukraine Economic Outlook.

У 2020 році при відмові від жорсткої монетарної політики (за сценарієм Б) доларовий ВВП України виросте до значення в $187 млрд ВВП (якщо зростання не буде «скориговане» осінньою світовою фінансовою кризою), вважають аналітики.

«Згідно з обома сценаріями-2020, Україна впорається із зовнішніми і внутрішніми виплатами по боргах, успішно рефінансувавши їх. При цьому загальний приплив валюти до країни (включно зі збільшенням валютної позиції населенням) складе від $4 до $7,4 млрд (згідно зі сценаріями А і Б)», — прогнозують аналітики.

Михайло Кухар також підкреслив, що більшість фінансових аналітиків прогнозують, що у вересні 2020 року з набагато більшою ймовірністю, ніж очікувалося в 2019-му, може настати світова фінансова криза.

Прогноз на 2020 рік: можливий вплив «світової фінансової кризи»

«Ймовірна рецесія світової економіки (в межі) здатна обвалити світовий Commodities Price Index на 30%, що означатиме недонадходження майже третини валютної виручки від сировинного експорту. Важливо відзначити, що нас також чекає падіння експортних поставок продукції з високим рівнем переділу торговим партнерам України, які істотно уразливі до коливань світової економіки. Як показує досвід 2008-2009 і 2014-2015 рр., всі категорії експорту України падають синхронно, незалежно від характеру продукції», — нагадав експерт, зазначивши, що при цьому стійкість українських торгових партнерів в цей час не змінилася.

Надходження грошей нерезидентів на ринок ОВДП припиниться, і, навпаки, багато «портфельщиків» захочуть «вивести» свій капітал з ринку, вважає він. Однак низька ліквідність вторинного ринку ОВДП, згідно з прогнозом, не дозволить їх власникам-нерезидентам репатріювати більше $1-1,5 млрд.

«Питання «пом'якшення» монетарної політики НБУ — це не тільки питання економічного зростання в 2020 році, але і в першу чергу це питання «стійкості» української економіки і банківської системи перед прийдешньою світовою кризою. Згідно з нашими розрахунками (за сценарієм Б), девальвація курсу гривні з позначки $27 до 31,7 грн/$ здатна буде за чотири місяці вирівняти утворену диспропорцію і повернути макрофінансову стабільність.

З високою часткою ймовірності при отриманні позапланового стабілізаційного кредиту МВФ (в разі вересневої світової кризи) НБУ також зможе задіяти свої резерви в розмірі до $3 млрд, щоб утримати курс нижче психологічно важливої позначки 30 грн/$», — прогнозує експерт.

Якщо ж Україна підійде до ймовірної вересневої світової кризи (згідно зі сценарієм А) з нижнім (річним) значенням курсу в 22 грн/$ і ще більш ослабленою в результаті ревальвації промисловістю і з пригніченим експортом, то досягнення нової рівноваги на значенні 30-31,7 грн/$ означатиме 44% девальвації за квартал, розрахували економісти.

«У цьому випадку, ґрунтуючись на сценаріях попередніх криз 2008 і 2014 років, ми можемо з високою часткою ймовірності стверджувати, що такий високий відсоток девальвації неминуче «запустить» внутрішній додатковий фактор розвитку кризи у вигляді «втечі вкладників» з банків і набагато більш високого попиту з боку населення на валюту, ніж $1 млрд на місяць», — прогнозує Михайло Кухар.

При такому сценарії вихід з кризи без додаткового кредиту МВФ, значного продажу резервів НБУ і жорстких адміністративних заходів НБУ на валютному ринку, що обмежують вільний продаж доларів на готівковому і безготівковому ринку, буде неможливий. А сама криза, посилена внутрішніми факторами, з високою ймовірністю не зможе бути подолана за один-два квартали, а «розтягнеться» на весь 2021 рік, вважають експерти.

«Тому питання «пом'якшення» монетарної політики НБУ — це не тільки питання економічного зростання в 2020 році, але і в першу чергу це питання «стійкості» української економіки і банківської системи перед прийдешньою світовою кризою. Тому плавна девальвація курсу до позначки 27 грн/$ не тільки стимулюватиме економічне зростання в 2020 році, але і зробить нашу економіку більш стійкою перед зовнішніми викликами», — підсумував Михайло Кухар.


AgroPortal.ua за матеріалами The Page