ПДВ — ефективний податок, його не можна скасовувати

18 лютого 2019, 09:43 2788

Пропозиції заміни ПДВ податком з обороту і скасування першої події для нарахування податкових зобов'язань з ПДВ знову звучать у професійних дискусіях останнім часом. І це вже традиція — як тільки вибори оголошуються в країні, відразу відчувається дефіцит ідей і стрімке бажання провести податкову реформу.

Про це заявила радник міністра фінансів Олена Макеєва.

Вона зазначила, що статтею 114 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС передбачено адаптацію чинного законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Україна юридично зобов'язується поступово наблизити своє законодавство з ПДВ до законодавства ЄС — Директиви ЄС «Про спільну систему ПДВ» — протягом п'яти років з дати вступу в силу Угоди, тобто до 2022 року.

«На моє переконання, економічні аргументи виглядають більш цікавими», — додала Макеєва.

За даними звіту Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) «Податки на споживання. Тенденції 2018»:

1. Поширення ПДВ було однією з найважливіших подій у сфері оподаткування за останні півстоліття. В кінці 1960-х років застосування ПДВ було обмежене менш ніж 10 країнами, а сьогодні — є важливим джерелом доходів у 168 країнах світу. В даний час ПДВ функціонує в 35 з 36 країн ОЕСР, Сполучені Штати є єдиною країною ОЕСР, яка не прийняла ПДВ.

2. Стандартна ставка ПДВ в країнах ОЕСР досягла рекордного рівня в 2015 році — в середньому 19,3% і з тих пір залишається стабільним показником. Десять країн ОЕСР мають стандартну ставку ПДВ вище 22%, проти тільки чотирьох у 2008 році. Середня ставка ПДВ у країнах, які є членами Європейського Союзу, становить 21,8%.

3. Доходи від ПДВ зберігаються на високому рівні в країнах ОЕСР — на рівні 6,8% ВВП і становлять в середньому 20,2% загальних податкових надходжень (крім США, які не мають системи ПДВ).

4. За даними звіту ОЕСР «Статистика доходів: 1965-2017», ПДВ є третім бюджетоутворюючим податком після ЄСВ (27,2% загальних податкових надходжень) і ПДФО (23,8% відповідно).

«Як бачимо, історія і статистика говорять про важливість і ефективність ПДВ у структурі державних доходів. У свою чергу, світові тренди в сфері оподаткування підтверджують динаміку зростання непрямих податків, де ПДВ відіграє ключову роль», — пояснила Макеєва.

Вона уточнила, що в якості альтернативи деякі експерти пропонують ввести податок з обороту або з продажів (retail sales tax) — це теж податок на загальне споживання, однак стягується він тільки один раз на товари в останньому пункті продажу кінцевому користувачу. Тобто тільки кінцеві споживачі платять цей податок, посередницькі компанії звільняються від сплати в разі, якщо вони не є кінцевими користувачами продукції. Підтвердженням цього має бути «сертифікат на перепродаж».

«Теоретично, кінцеві результати ПДВ і податку з обороту повинні бути однаковими: обидва вони в кінцевому підсумку спрямовані на оподаткування кінцевого споживання. Однак, на практиці кінцевий результат дещо інший, з огляду на принципову різницю в способі стягування податку. Як говориться в звіті ОЕСР, «податок з обороту має суттєві недоліки: чим вище ставка, тим більше тиск на найбільш слабку ланку ланцюга — роздрібну торгівлю, особливо для численних дрібних роздрібних торговців; весь дохід наражається на ризик, якщо роздрібний продавець не в змозі перерахувати податок; існують неминучі неприємні «виключення для кінцевого використання»; дохід не забезпечений на простому етапі, тобто на момент імпорту, і це може мати вирішальне значення для багатьох країн, що розвиваються», — додала вона.

Інші питання оподаткування ПДВ (перша подія, об'єкти оподаткування), за словами Макеєвої, лежать у площині розуміння самої Директиви Ради ЄС.

Основне правило Директиви — ПДВ нараховується тоді, коли товари або послуги були поставлені: «факт виникнення податкового зобов'язання має місце, а податкове зобов'язання з ПДВ виникає тоді, коли відбувається поставка товарів або послуг». Для операцій поставки товарів і послуг, що передбачають попередню повну або часткову оплату, передбачене спеціальне правило — ПДВ стягується при отриманні платежу. Сума, що підлягає оподаткуванню в такому випадку, сума такої передоплати. «Якщо платіж повинен бути здійснений на рахунок до поставки товарів або послуг, то податкове зобов'язання з ПДВ виникає після надходження платежу на отриману суму».

«Отже, не хочете застосовувати правило першої події (поставка або оплата), відмовтеся від передоплати і нараховуйте ПДВ за датою поставки товарів або послуг. До речі, в країнах ЄС інвойс виставляється за фактом поставки товарів або послуг, а у нас — для здійснення передоплати. Українському бізнесу вкрай не вистачає ліквідності та доступу до дешевих фінансових ресурсів», — вважає вона.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ