На ринок молочних продуктів України услід за поляками прийдуть білоруси

29 липня 2020, 10:06 1838

Очікуване подальше зростання імпорту може не залишити українським молочникам шансів відродити галузь.

Таку думку висловив директор «Інфагро» Василь Вінтоняк.

«Наша країна зараз вже менше залежна від зовнішніх ринків збуту — українським виробникам молочних продуктів продавати особливо нічого.  Але в той же час посилюється вплив імпорту.  Ціни на молочні продукти в Україні залишаються досить високими і це приваблює зовнішніх постачальників», — пояснює він.

Експерт підкреслює, що результати зовнішньої торгівлі молокопродуктами за січень-червень, м«яко кажучи, приголомшують. Експорт значно скоротився, а імпорт практично всіх видів молокопродуктів зріс в рази, навіть в порівнянні з минулим роком (раніше був меншим). У грошовому виразі позитивність балансу лише $23 млн. Продали молокопродуктів на $154 млн і то з урахуванням експорту молоковмісних продуктів (мінус 20% до минулого року), а завезли — на $131 млн, в 2,7 рази більше, ніж за перше півріччя 2019 р. У молочному еквіваленті «плюс» теж невеликий — продали 330 тис. т, купили 220 тис. т молока.

«Для країни, яка зовсім недавно мала в нетто експорті мільйон тон молока, це зовсім погані показники. Якщо тренд терміново не змінити, то вже в наступному році Україна стане нетто-імпортером молокопродуктів і в молочному еквіваленті, не кажучи вже про гроші з усіма витікаючими наслідками», — прогнозує Василь Вінтоняк.

Він констатує, що пару років тому Україна імпортувала тільки ексклюзивні сири і трохи свіжих молокопродуктів, а зараз завозиться все — величезна кількість сирів і масла, багато свіжих молокопродуктів і навіть сухе молоко з сироваткою.

«До недавнього часу на наш ринок активно просували свої товари європейські компанії, але в недалекому майбутньому значно збільшиться інтерес до поставок в Україну і білоруських постачальників.  Росія, яка є основним покупцем білоруських молокопродуктів, швидко і суттєво нарощує власне виробництво молока (в поточному році +1 млн т) і молокопродуктів і незабаром скоротить імпорт цих товарів з РБ», — прогнозує експерт.  

Вінтоняк зауважує, що Білорусь теж збільшила і має намір далі нарощувати виробництво і змушена буде шукати альтернативні російському ринки збуту. Шукати вона їх буде, перш за все, в пострадянських країнах.  У цьому плані Україна, як уже великий імпортер, буде стояти в першому ряду потенційних покупців. 

«Тобто найближчим часом білоруські виробники спробують налагодити експорт в Україну не тільки сировинних позицій, але і свіжих молокопродуктів і сирів. Не виключено, що вже в наступному році пропозиція білоруських молокопродуктів може бути співставна з об»ємами, які поставляє зараз в Україну Польща (зараз більше половини європейського експорту до України здійснює Польща)», — вважає експерт.

Він вважає, що українські молочники не повинні допустити такого сценарію розвитку подій. Інакше шансів відродити молочну галузь країни залишиться зовсім мало. 

«Це повинні розуміти не тільки виробники молокопродуктів, а й аграрії.  При наших відкритих кордонах вітчизняне молоко ні в якому разі не повинно коштувати більше, ніж у сусідів. Але, на жаль, схоже, що скоро українські сільгосппідприємства знову будуть продавати своє молоко дорожче ніж польські і білоруські. І це, природно, буде сприяти подальшому збільшенню імпорту», — пояснює експерт.

На думку Вінтоняка, зі збільшенням цін на молоко сировину аграрії могли б і зачекати, адже прибутковість виробництва молока після весняного падіння вже почала зростати. За оцінками «Інфагро», середня операційна  рентабельність виробництва молока у розвинених господарствах у першому півріччі складає 30%. 

«Так що виробникам молока гріх скаржитися і варто було б подумати про розвиток напрямку, поки наш ринок ще остаточно не освоїли молочники сусідніх країн», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфагро».