На півшляху: хто або що зупиняє інновації

11 березня 2019, 07:18 4950

Цифрова трансформація, digital, smart-технології, повна автоматизація всіх процесів — це реальність для сільського господарства. Про це говорять, знають, але впровадження технологій в аграрне виробництво відбувається не так швидко, як хотілося б.

Про те, які чинники впливають на цей процес, ми запитали у співзасновника найуспішнішого проекту в сфері БПЛА в Україні — компанії DroneUA — Валерія Яковенка.

Діджиталізація вже давно почалася і є невід'ємною складовою сільського господарства. І від розмірів підприємств задіяння цих технологій не залежить, я маю на увазі, що вони доступні як агрохолдингам, так і невеликим фермерським господарствам.

Ми увійшли на ринок з технологіями використання дронів, і сьогодні в базі клієнтів DroneUA підприємства із загальним земельним банком понад 4,5 млн га, і кожен третій дрон в Україні привезений або поставлений на полицю торгової мережі нашою компанією.

Дрони стали однією зі складових сучасного агробізнесу, але також існує і великий набір різних інструментів, які зачіпають всі етапи агровиробництва. І ідея інноваційних технологій в тому, щоб усі складові елементи синхронно працювали, допомагаючи один одному. Від цієї синергії в результаті буде отримано максимальний ефект.

Правило системного підходу

Насправді інновації оточують всіх нас. Наприклад, агрономи, які системно користуються додатками або базами даних у полі, — це теж використання своєрідних інновацій. Залежно від напрямку це можуть бути абсолютно різні технології. Але якщо копнути глибше, то інновації являють собою величезний механізм великих системних процесів, додатків, компаній, послуг, які разом формують принципи ведення інноваційного бізнесу.

Якщо ми подивимося на аграрні компанії, які асоціюються з інноваційним бізнесом, то там створені цілі департаменти, де сидять десятки людей, які займаються певними інноваційними напрямками діяльності, що стосуються життя всього підприємства. І це стосується не тільки виробництва, а й процесів управління кадрами, закупівель, бухгалтерського обліку, експортної діяльності.

Інновація як частина великого комплексу

Коли ми говоримо про впровадження системних процесів, потрібно розуміти, що це частина великого комплексу. Наприклад, дрони, які отримують карти полів, на підставі яких прораховується індекс та інші показники, формуються карти по внесенню азотних добрив, і при цьому на агропідприємстві банально немає техніки, яка могла б це робити. Гроші заплачені за послугу, а далі продовжувати її робити ніхто не може. Виникає запитання — навіщо спочатку замовляється ця послуга? З таким ми стикаємося регулярно, і тепер перше запитання, яке ми задаємо клієнтам, — а чи є у вас техніка, яка може впровадити або використовувати цей тип даних?

Ключове, що ми повинні розуміти, що будь-яка інновація — це частина великого комплексу різних рішень, і жодна інновація не є самодостатньою.

Головні факапи

Але якщо ми говоримо про основні FuckUp, то основний елемент, який заважає впровадженню інновацій, — це людський фактор. У нас були на підприємствах випадки саботажу техніки, навмисного псування майна.

Людина — це основний фактор, який заважає впроваджувати інноваційні технології. Також на це впливає складна структура підприємства. Є приклад, коли ми починали працювати з холдингом, у якого в обробці було більше 300 тис. га, і тільки через два роки спілкування почали запускатися пілотні проекти. Паралельно у нас також були клієнти, у яких було 3-4 тис. га, і вони те ж саме зробили за 5 місяців.

Складна структура сучасних агрохолдингів насправді заважає впровадженню інновацій через складну структуру управління. У всіх процесів є строки і, на жаль, у великих компаній строки — це слабке місце.

Але завдяки великим агрохолдингам, які почали першими платити за ноу-хау, компанії-розробники мали можливість створювати для них круті штуки.

Також слід зазначити, що дуже важливо з клієнтами і потенційними користувачами спостерігати, як розвиваються технології, продукти. Без зворотного зв'язку з цим не створити потрібного рішення.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua