У відносинах України та ЄС виникла низка подразників

28 серпня 2020, 09:03 2115

Заява про перегляд Європейським союзом торговельної угоди з Україною є радше технічним моментом, ніж стратегічним питанням розвитку економічних відносин.

Про це під час прес-конференції «Євроінтеграція України: прорив чи провал?» зазначила заступник міністра економічного розвитку і торгівлі — торговий представник України у 2015-2018 рр. Наталія Микольська. 

«ЄС готовий переглянути угоди зі всіма країнами, які є учасниками регіональної конвенції ПанЄвроМед у частині визначення правил походження. Так, це важливе питання, але воно відноситься радше до технічних, ніж до стратегічних питань у торговельних відносинах», — зазначає Микольська.

За її словами, йдеться фактично про оновлення угоди в частині визначення правил походження через те, що вони застарівають — з'являються нові товари, нові процедури переробки тощо.

При цьому вона висловила занепокоєння з приводу відсутності в українського уряду системного бачення та системної роботи протягом останнього року в економічних відносинах з ЄС.

«Стратегія розвитку економічних відносин з Європейським союзом мала би бути частиною великої економічної стратегії, яку обіцяв розробити уряд. Вона би дала конкретне бачення розвитку секторів та пріоритетів. Після року роботи парламенту економічної стратегії немає», — говорить вона.

Експертка додає, що зараз Україна керується стратегією, розробленою попереднім урядом. Однак вона потребує оновлення. У тому числі, у зв'язку із ситуацією з поширенням коронавірусу.

«Також немає економічного дослідження, що відбувається з торговельною частиною Угоди про асоціацію. Як і дослідження, які пункти було би вигідно переглянути. Йдеться не лише про квоти», — говорить Микольська.

Тим часом, у відносинах України та ЄС виникла низка подразників: потенційне запровадження квот на добрива, законопроєкт про внесення змін до закону про державні закупівлі та ліквідація Держпродспоживслужби.

«Останнє — не просто подразник, а велика загроза українському експорту харчової та переробної продукції. Ми як держава зобов'язалися забезпечити систему контролю за безпечністю продукції. Якщо цього не робимо — будь-яка країна в односторонньому порядку може закрити наш експорт», — пояснює експертка.

Вона додала, що розвиток відносин з ЄС повинен бути пріоритетом діяльності уряду — не лише у питанні торгівлі, а й залучення інвестицій.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua