Аграрне міністерство необхідне, але не радянського зразка

03 липня 2020, 10:20 1619

Профільне аграрне міністерство слід відроджувати обов'язково, але треба розуміти, що воно зі своєю структурою і мережею є інструментом реалізації певної стратегії. Потрібно чітко виписати функції цього органу.

Таку думку висловив генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль.

«Ніяка інша структура, окрім профільного міністерства, не може братися за розв'язання двох великих проблем: розвиток аграрного бізнесу та сільських територій. Середньостатистичний селянин України повинен мати доступ до таких же благ, як і житель міста, а подальша мета системи сервісів полягає в тому, щоб послуги були такого ж високого рівня, як і в будь-якій європейській країні», — зазначає він.

На думку експерта, на всіх рівнях вертикалі управління від міністерства до ОТГ мають бути створені відкриті, прозорі майданчики, щоб довести до фермера навчальні, просвітницькі сервіси, які допоможуть йому оволодіти ситуацією на ринку сільгосппродукції, знайти на ньому свою нішу, освоїти нові технології, навчитися залучати вигідні кредити та інвестиції, бути постійно в курсі вимог не лише Держпродспоживслужби, а й вимог європейського законодавства щодо безпечності продукції, яке змінюється кожних 10 місяців.

«Ми пропонуємо відроджувати міністерство зі зрозумілими для нас функціоналом та структурою, але я наголошую на тому, що міністерство радянського зразка нам точно не потрібне, маємо спертися на європейські принципи розбудови системи галузевого стратегування…», — підкреслює Павло Коваль.

Він наголосив, що міністерство потрібне однозначно, але треба чітко знати, яку стратегію реалізовуватиме, на якій ідеології вона будуватиметься, куди країна рухається, до якого села і до якого аграрного бізнесу, як збирається їх підтримувати, яка структура виробленої продукції, якою має бути частка експортно-імпортних відносин у сільському господарстві, як має формуватися податкова система.

«І якщо у нас третина землі обробляється в «тіні», значить, податкова система неадекватна, і не вдасться звідти вигнати селян батогом, для цього потрібно розробляти мотиваційні пряники. Якщо відповіді на ці запитання будуть відображені у якомусь стратегічному документі, тоді треба розробляти функціонал міністерства, і цілком очевидно, що потрібна посада віце-прем'єра з розвитку села та аграрного бізнесу.

Одне слово, потрібен відкритий майданчик для широкої дискусії щодо проблеми створення дієвого органу управління аграрним сектором і сільськими територіями. Але передусім треба знайти точку стратегічного мислення і планування», — вважає експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфоіндустрія»