Чи така страшна резистентність, як її малюють?

15 листопада 2021, 06:58 2004

Сучасне сільгоспвиробництво — це складний комплекс різних заходів, що, як і будь-яке інше виробництво, мають на меті отримання стабільного прибутку. І тут, як і в інших, існує низка чинників, що мають істотний вплив на одержання прибутку. Однак, крім економічних складових, у сільгоспвиробництві неабияке значення мають природні та біологічні фактори.

Одним із біологічних чинників і є таке явище як резистентність. Ризик виникнення резистентності стосується практично всіх без винятку шкідливих організмів, які щороку присутні на полях.

Резистентність — опірність організму до дії різних чинників, а саме інфекцій, отрут, забруднень, паразитів.

Через що ж таким небезпечним є явище резистентності для сільгоспвиробника?

Для професійного агронома не є секретом, що рослини від початку посіву до збирання врожаю потребують систематичного захисту від специфічних хвороб, шкідників, а також забур’яненості. В окремі роки тиск з боку шкідливих організмів настільки потужний, що здатен призвести до значних економічних втрат. З метою унеможливлення неконтрольованого впливу на врожай і його якість у сільському господарстві й застосовуються спеціальні засоби захисту рослин (ЗЗР).

Однак ЗЗР — це досить «тонкий інструмент», при використанні якого необхідно зважати на низку обов’язкових вимог, а саме: норми, строки, якість обробки, чергування продуктів. Порушення правил застосування ЗРЗ у підсумку призводить до таких явищ, зокрема, як резистентність.

Як відбувається цей процес?

По суті, резистентність, якщо її розглядати з огляду на ЗЗР, що застосовуються, — це формування механізму протидії з боку шкідливого організму до речовини, що його отруює. Така речовина, яка входить до складу пестицидів, має назву «діюча речовина» (д. р.). Для виду шкідливих організмів відбувається справжня біологічна еволюція під дією хімічного чинника. Тобто, з кожним наступним поколінням у генетиці шкідника або грибного фітопатогента, що вижили, будуть з’являтися стійкі форми.

Для прикладу, як ви знаєте, для захисту багатьох культурних рослин від грибних хвороб у переважній більшості випадків застосовуються фунгіциди. На ринку Украіїни з-поміж фунгіцидів можна зустріти як високоякісні продукти від світових лідерів виробництва ЗЗР, так і генеричні суміші різних д. р. У цілому, на перший погляд, ці продукти відрізняються лише комерційною назвою. Проте, якщо уважніше придивитися до тарної етикетки препарату, то можна побачити відмінність у складі д. р. та їхній кількості в різних продуктах. А якщо вивчати питання глибше, то можна виявити й інші важливі розбіжності. Так, навіть за різного написання д. р. (наприклад: азоксистробін, димоксистробін, крезоксим-метил, піраклостробін, трифлоксистробін, фамоксадон, флуоксастробін) слід розуміти, що всі ці д. р. належать до одного фунгіцидного хімічного класу — стробілурини. Фунгіцидна дія всіх стробілуринів обумовлена здатністю речовин пригнічувати мітохондріальне дихання клітин патогенів. 

Фото: Никита Завилинский
Фото: Нікіта Завилинський

Що ці знання можуть дати фермеру?

Розуміння механізму дії того чи іншого класу фунгіцидів дозволить уникнути помилок при побудові системи захисту, а саме зробить її ефективнішою і дозволить запобігти появі резистентності. Адже, якщо під час складання системи захисту в схемі змінюються тільки назви д. р. продуктів, то існує ймовірність ризику неправильного чергування препаратів. Гіршою може бути тільки ситуація, коли фермер орієнтується лише на комерційні назви препаратів. Однак такий підхід, скоріше, уже в минулому. Повернімося до нашого прикладу д. р. із класу стробілуринів. Так от, хімічний клас об’єднує хімічні речовини в одну групу за принципом механізму впливу на шкідливий організм. У стробілуринів це, як зазначалося вище, пригнічення мітохондріального дихання клітин грибних мікроорганізмів. Звісно, д. р. у межах одного хімічного класу відрізняються між собою своєю біологічною ефективністю (спектр, рухливість, період розпаду тощо), але механізм дії у них однаковий. Це означає, що якщо фермер першою обере менш ефективну д. р. або систематично буде застосовувати д. р. з одного класу, то це рано чи пізно призведе до появи резистентності у мікроорганізмів. До того ж резистентність тією чи іншою мірою торкнеться всіх д. р. у межах хімічного класу. В результаті ефективність таких фунгіцидів буде поступово падати.

Чим це загрожує фермеру і як уникнути резистентності?

Загроза для аграріїв насправді більш ніж серйозна. Уявіть собі ситуацію, коли посіви, які знищуються шкідниками або хворобами, нічим захистити. А ті фунгіциди й суміші д. р., за які ви платите гроші, не лише не приносять бажаного результату, а навпаки, через їхню вартість ваші фінансові втрати зростають. Адже тільки завдяки інтенсифікації аграрного виробництва людству вдалося істотно збільшити площі під сільгоспкультурами і тим самим компенсувати нестачу продуктів харчування.

Для того щоб система захисту довго й ефективно працювала, а також приносила економічну вигоду фермеру, під час застосування ЗЗР важливо дотримуватися певних правил.

Спочатку варто згадати, що сільське господарство — це про комплексний підхід. Погано підготували ґрунт, неправильно обрали культуру-попередник, використали неякісне насіння — пам’ятайте, усі ці дії, як правило, мають серйозні наслідки для дальшого процесу вирощування. Саме тому тільки комплексний підхід та дотримання всіх необхідних агротехнічних заходів забезпечать хороший результат.

Використання ЗЗР передбачає такі важливі аспекти:

  1. Дуже важливо визначити цільовий об’єкт і строки застосування.
  2. Необхідно дотримуватися норм. Зменшення норми препарату — це бомба уповільненої дії! Адже кожен шкідливий організм, що зустрічався з недостатньою кількістю отрути, може дати плодовите потомство, в генах якого і закладається ефект майбутньої резистентності.
  3. Уникати використання препаратів з профілактичною дією під час сильної епіфітотії.
  4. Важливе значення має якість обробки: не допускати стікання або нерівномірного розподілу робочого розчину на поверхні рослин, тобто норма води повинна відповідати габітусу рослин, уникати знесення, не порушувати температурних режимів та ін.
  5. Система захисту повинна бути комплексною, оскільки на шкідливий об’єкт впливають не лише пестициди. Крім якісних ЗЗР, ефективності системі захисту додадуть: сильні та стійкі гібриди, збалансована система добрив і поливів, а також дотримання агротехнічних термінів посіву й збирання.
  6. Не потрібно багатократно послідовно застосовувати продукти на основі однієї д. р. з одного й того ж хімічного класу. Краще за все використовувати комплексні препарати, де механізм дії однієї д. р. підсилений дією іншої, або чергувати продукти з різними механізмами дії.

Розуміючи важливість та вагоме значення антирезистентної стратегії систем захисту в сучасному агровиробництві, в найближчому майбутньому компанія «Сингента» представить на ринку України кілька нових продуктів. На овочевому ринку це будуть продукти з інноваційною д.р., такою як ОХТР, а також із новою унікальною молекулою ADEPIDYNTM, яка не має аналогів на ринку.

Фото: Нікіта Завилинський
Фото: Нікіта Завилинський

У чому буде перевага порівняно з існуючими препаратами?

Одна з таких переваг нового продукту буде полягати у властивостях унікальної д. р., обраної спеціалістами «Сингента» в якості партнера. Йдеться про мандіпропамід. Поєднання цих двох сильних молекул у єдиній формуляції від «Сингента» має дійсно виняткові властивості в захисті рослин. Найближчим часом буде надано більше детальної інформації про цей особливий продукт.

Також наші клієнти зможуть використовувати у своїх системах захисту продукти на основі унікальної молекули нового покоління ADEPIDYNTM.

ADEPIDYNTM — що це за молекула?

Всіх деталей поки розкрити не можемо, повну інформацію про продукти з ADEPIDYNTM буде опубліковано трохи згодом. Єдине, що можна сказати про ADEPIDYNTM, — за своїми властивостями це перша молекула в новому класі карбоксимідів. Ультрамала кількість цієї нової д. р. допоможе нашим клієнтам у вирішенні низки проблем, пов’язаних із захистом рослин.

У цілому можна сказати, що всі інноваційні продукти разом з існуючим портфелем препаратів компанії «Сингента» допомагають аграріям успішно контролювати наявні шкідливі об’єкти.

Завданням усіх без винятку інновацій від «Сингента» є забезпечити нашому агровиробникові отримання якісних урожаїв, які будуть, зокрема, безпечні для нас із вами — звичайних споживачів продукції рослинництва.

Детальніше ознайомитися з інформацією щодо продуктів та акцій можна на сайті компанії.