Ранкова кава // Свідомий шопінг: як створити етичний гардероб

04 січня 2021, 06:14 2602

На виготовлення однієї бавовняної футболки йде близько 2700 л води, джинсів — 6000-8000 л води. А виробництво 1 кг натурального хутра чинить найгірший вплив за 17-тю з 18-ти екологічних показників, серед них — токсичні викиди, зміна клімату, забруднення ґрунтових вод.

Виробництво одягу дійсно завдає великої шкоди екології. Сьогодні не тільки екоактивісти, але і звичайні споживачі більш свідомо підходять до вибору одягу до свого гардеробу.

«Усвідомлений гардероб — це той, який мінімально шкодить навколишньому середовищу, включаючи розуміння шляху речі при виробництві й того, що з нею відбувається в кінці її життєвого циклу: чи можливий ресайклінг, апсайклінг або коректна переробка», — розповідає AgroPortal.ua етичний і екологічний стиліст Олена Краснопьорова.

Термін «етичне споживання», або ще свідоме, був уведений і популяризований в 1989 р. британським журналом «Етичний споживач». Тож ця тема розвивається вже досить давно. В Україні ж тренд, за словами стиліста, почав набирати силу останні три роки, зараз він у активному розвитку, але ще не досяг свого піку.

«Для того, щоб шкіряне взуття повністю розклалося, необхідно 25-50 років, нейлонова тканина — 30 років, синтетична тканина — 40 років. Тривалість розпаду також залежить від середовища, де знаходиться виріб, якими фарбами і хімікатами був оброблений, — ділиться Олена Краснопьорова. — А ось вовняні вироби куди більш «смачні» для мікроорганізмів, оскільки для їх «перетравлення» потрібен усього лише рік».

Якщо ж ви вирішите перейти на свідомий гардероб, Олена Краснопьорова рекомендує:

1. Не потрібно користуватися гучною порадою: якщо не носите річ 1 рік — позбудьтеся! Тепер нові правила. Потрібно більш дбайливо ставитися до ресурсів. Рекомендую заховати ці речі в пасивну зону вбиральні на деякий час. Мода циклічна. А якісні речі завжди цінуються. Або влаштувати цим речам редизайн.

2. Якщо готові собі зробити покупку — зупиніться на речі в клітинку (тартан). Клітинка вважається одним із найбільш sustainable забарвлень! Підходить майже всім, майже в будь-якій ситуації, не виходить із трендів найближчі 50 років і найближчі 50 не збирається. Головне —знайти своє колірне сполучення і точку гармонії від дрібнорапортної до крупнорапортної.

3. Придбайте собі домашній одяг, шкарпетки, капці та/або постіль із конопель. Це підтримає не тільки ваше тіло і психіку, а й нашу планету в більш здоровому і чистому стані.

4. Щоб вибрати свій колір і фасон, потрібно експериментувати, пробувати нове, придивлятися, вивчати, аналізувати свої фото/відео, робити висновки.

5. Хоча би раз у житті потрібно попрацювати з грамотним стилістом — це must have для сучасної людини. Це так само нормально, як звернутися до юриста, стоматолога, ветеринара, які допоможуть вирішити ваші проблеми.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua