Код вашого прибутку: інноваційні засоби захисту рослин

16 грудня 2019, 06:40 3640

На сьогоднішній день українська компанія ALFA Smart Agro входить до списку лідерів ринку ЗЗР України і є провідним вітчизняним виробником засобів захисту рослин і мікродобрив. А нещодавно до списку її успіхів додалася перемога в престижному міжнародному конкурсі. Щоб продемонструвати, які досягнення принесли компанії світове визнання, керівники ALFA Smart Agro запросили журналістів на виробництво.

Білоцерківський завод препаративних форм вражає своїми масштабами. А уявити ефективність роботи ALFA Smart Agro допоможуть цифри. За інформацією компанії, кожне третє господарство в Україні користується їхніми продуктами. Близько 24% насіння озимої пшениці в 2019 році оброблено їхніми протруйниками та понад 10 млн гектарів посівів захищено ЗЗР їхнього виробництва. А це, по суті, кожен 3-й гектар засіяних сільгоспземель.

Курс на інновації

«Все, що ми робимо, всі наші рішення та дії кожного співробітника спрямовані на те, щоб наша компанія приносила прибуток клієнтам-агровиробникам. Кожна розробка і продукт створені для більш ефективної роботи, зменшення витрат, збільшення врожайності та рентабельності вирощування культур. Тому наш девіз на наступний рік — «Код вашого прибутку», — розповіла комерційний директор ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз, вітаючи журналістів.

Вона підкреслила, що компанія дуже близько співпрацює з агровиробниками. Це проявляється у великій кількості польових випробувань. Тільки за минулий рік було проведено понад 100 таких випробувань на базі господарств та понад 150 — в агрохолдингах. Мета цих заходів — демонстрація ефективності та підвищення довіри до продукту.

«Ми можемо сміливо проводити випробування в полях клієнтів, оскільки на ринок випускаємо тільки ті продукти, в якості, ефективності та безпеці яких впевнені на 100%», — розповів керівник департаменту досліджень і розробки ALFA Smart Agro Сергій Кнечунас. Він також показав журналістам нову лабораторію, де починається життя кожного препарату. У будівництво та обладнання цього наукового центру інвестовано понад 6 млн грн.

Лабораторія департаменту досліджень і розробки ALFA Smart Agro
Лабораторія департаменту досліджень і розробки ALFA Smart Agro

Створення нових формуляцій — це дуже трудомістка і складна робота: не можна просто змішати кілька різних компонентів і розбавити їх водою. Необхідно детально вивчити фізико-хімічні властивості кожної речовини окремо, а потім у складі з іншими компонентами. Потрібно так підібрати додаткові інгредієнти, щоб вони підсилювали дію основних речовин. На пошук найбільш оптимального складу і формуляції потрібно, в середньому, три роки.

Проте, успіхи в розробках вчених ALFA Smart Agro є. Експерт розповів про революційну технологію Smart CompleX, завдяки якій вдається виробляти препарати на основі прохлоразу в формуляції концентрат суспензії, що раніше було майже неможливо. Саме ця розробка вивела команду ALFA Smart Agro у фінал міжнародної премії Crop Science Awards 2019 у номінації «Краща інновація у формуляції». А перемогла компанія в номінації «Найкраща компанія з регіону, що зростає». Серед країн СНД і Східної Європи це перша компанія, яка стала переможцем премії. Судді конкурсу високо оцінили стратегію розвитку ALFA Smart Agro, яка фокусується на створенні інноваційних препаратів.

ALFA Smart Agro — переможець міжнародної премії Crop Science Awards 2019 у номінації ««Найкраща компанія з регіону, що зростає»
ALFA Smart Agro — переможець міжнародної премії Crop Science Awards 2019 у номінації ««Найкраща компанія з регіону, що зростає»

За останні 5 років портфель продуктів компанії оновився на 50%, 24 розробки вже захищені патентами. Очікується вихід новинок і в наступному році. Зокрема, це трикомпонентний фунгіцид для соняшнику Артіс Плюс. Препарат швидко зупиняє захворювання і має пролонговану захисну дію (до 4 тижнів), а також покращує врожайність культури, продовжуючи вегетацію.

Також з'явиться на ринку високоефективний трикомпонентний фунгіцид широкого спектра дії Корвізар М для захисту зернових колосових культур. Особливість цього препарату — в більш широких, ніж у традиційних фунгіцидів, можливостях застосування. Він починає діяти при +5°С і не втрачає своєї ефективності й при +30°С.

Ще одна новинка — Сінтак — двокомпонентний інсекто-акарицид для захисту сої від кліщів. Це єдиний препарат, який контролює кліщів на всіх стадіях їх розвитку і володіє трансламінарним ефектом. Тобто, він знищує навіть тих особин, які знаходяться під листком і не контактують безпосередньо з препаратом.

З'явиться новинка і в сегменті гербіцидів. Новий трикомпонентний гербіцид для кукурудзи Сігур відрізняється високою ефективністю проти злакових і дводольних бур'янів і може застосовуватися на більш пізніх фазах розвитку культури: від 3 до 10 листків. Численні дослідження показали, що препарат безпечний для культури і підходить для обробки всіх гібридів кукурудзи.

75% всіх препаратів ALFA Smart Agro виробляються на Білоцерківському заводі препаративних форм. Тут працюють три цехи, в яких запущено 6 ліній. Максимальна потужність виробництва становить 25 т препаратів на добу. У високий сезон тут задіяно 60 співробітників, а робота проводиться цілодобово в 2 зміни.

У цьому році на заводі почала роботу нова лінія для виробництва гербіцидів
У цьому році на заводі почала роботу нова лінія для виробництва гербіцидів

Контроль якості та цінність продукту

Завод сертифікований за міжнародними стандартами якості ISO 9001, ISO 14001 та OHSAS 18001. Як того вимагають стандарти CropLife щодо попередження перехресного забруднення, виробництво гербіцидних препаратів винесено окремо. За дотриманням норм безпеки і вимог до контролю якості тут стежать на кожному етапі виробництва: від отримання сировини до упаковки готового продукту. І навіть довше. Керівник відділу контролю якості БЗПФ Єлизавета Голуб розповіла, що проводиться додатковий контроль якості продукту протягом усього гарантійного терміну зберігання (від 2 до 4 років). «Ми зберігаємо зразок кожної партії кожного препарату і періодично, не рідше 1 разу на квартал, перевіряємо його на предмет стабільності характеристик. Таким чином, ми можемо бути впевненими, що препарат не змінює своїх властивостей з часом», — пояснила вона.

«Дуже прикро, коли ми виробили унікальний препарат, а його неправильно внесли, невірно розрахували норму або просто погано помили обприскувач від попереднього препарату. На жаль, такі історії бувають. Наприклад, у цьому році був випадок, коли препарат намагалися внести з морською водою з метою економії. Зрозуміло, що всі ті солі та домішки, що є в морі, вплинули на розвиток культури», — поділився Сергій Кнечунас. Тепер кожен препарат в лабораторії тестують на взаємодію з водою різної жорсткості. А також піддають декільком циклам нагрівання і заморозки, щоб зрозуміти, як препарат буде поводитися у стресових умовах.

Висота логістичного комплексу — понад 7 м
Висота логістичного комплексу — понад 7 м

На самому БЗПФ готову продукцію зберігають у новому логістичному комплексі, в будівництво якого інвестували понад 80 млн грн. Склад здатний одночасно прийняти до 4600 т препаратів і сировини. Максимальна завантаженість очікується до січня, а з лютого піде відвантаження продукції на регіональні склади, яких у компанії 18, у всіх регіонах України.

Сьогодні продукцію ALFA Smart Agro реалізують тільки в Україні, з 2021 р. планується розпочати експорт на європейський ринок. Для цього вже зараз ряд препаратів проходить реєстрацію в інших країнах. Білорусь, Молдова, Польща, Румунія — продажі в цих країнах почнуться у найближчі 3 роки.


Анастасія Кирієнко, Наталія Помянська, AgroPortal.ua