«Секретна зброя» сільського господарства

02 січня 2017, 08:30 15051

Вуглецеве сільське господарство — концепція, яка сьогодні на устах у кожного великого гравця в галузі ведення сталого агробізнесу. Його називають «основою майбутньої цивілізації» з високим промисловим потенціалом. Що ж це таке — вуглецеве сільське господарство?

Майкл Поллан написав для Washington Post, що вважає його «секретною зброєю» в сільському господарстві. Білл Маккіббен описав вуглецеве сільське господарство як «потужне видіння, яке віщує значні зміни у використанні землі».

Вуглецеве сільське господарство є відповіддю сільського господарства на зміну клімату. Простіше кажучи, мета полягає в тому, щоб взяти надлишок вуглецю з атмосфери, де елемент викликає глобальне потепління, і зберігати його в ґрунті, в якому вуглець допомагає росту рослин. Принцип доволі простий.

Більшість людей розуміє, що спалювання викопного палива перетворює планету на одну велику теплицю. На відміну від нафти, ґрунт на поверхні Землі містить значний запас вуглецю у вигляді органічних речовин, що селяни і садівники завжди прагнуть максимізувати. Рослини стають органічним добривом для ґрунту, коли вони розкладаються, і фотосинтез, за визначенням, видаляє вуглекислий газ з повітря і подає його через коріння рослин у ґрунт.

Занепокоєння з приводу зміни клімату під час переговорів щодо клімату в грудні в Парижі висловили 25 країн, які взяли на себе зобов'язання застосовувати концепцію вуглецевого землеробства, але власники ранчо, такі як Гейб Браун, який розводить худобу і вирощує культури на 5000 гектарів за межами Бісмарка (Північна Дакота), кажуть, що весь ґрунт буде живитися вуглецем, це поживні речовини для життєвого циклу.

На перший погляд, більшість способів ведення вуглецевого сільського господарства — це з давніх-давен відомі органічні методи: замість того щоб покладатися на «хімічні милиці», подрібнення ґрунту і постійну обробку, ви можете збагатити землю компостом і отримувати можливість урізноманітнити спектр продуктів харчування і покривних культур на полях від сезону до сезону. Але Браун і інші фермери — Джоел Салатін з Вірджинії і Аллан Чабер із Зімбабве, які практикують вуглецеве сільське господарство, — йдуть на все, щоб зберегти органічні речовини в ґрунті, які продукують з атмосфери вуглець. Оранки уникають, як чуми. Замість того щоб піднімати землю в кінці циклу даної культури, Браун посилає худобу, овець, свиней і курчат, в поле, щоб вони розтоптали і з'їли урожай. Потім він використовує сівалку, аби посадити наступний урожай серед коріння попереднього, яке гниє.

На полях у Брауна досі росте кукурудза, але з покриттям конюшини або горошку під стеблами. Він стежить за кожним врожаєм із сумішшю проса, суданської трави, коров'ячого гороху, соняшнику та інших ґрунтозбагачувальних покривних культур, комбінуючи до 70 різних видів в одній посадці. Кожна займає свою нішу з точки зору висоти, глибини коріння, форми листків та темпу зростання, утворюючи щільний покрив рослинності, яка перекачує вуглець з неба до землі і забезпечує багатий «коктейль», на якому його худоба пасеться.

Браун каже, що значно збільшив свою прибутковість з моменту початку використання методу ведення вуглецевого сільського господарства більш ніж 20 років тому. На додаток до поліпшеного виходу кукурудзи, сої, пшениці він тепер постачає яловичину, свинину, яйця, курчат-бройлерів і мед місцевим споживачам.

Інший спосіб вуглецевого сільського господарства, що окупається, принаймні, за кордоном, — вуглецево-кредитні ринки. Протягом останніх п'яти років сільськогосподарський сектор Австралії виграв від впровадження програми національного обмеження викидів і торгівлі, яка дозволяє фермерам, що застосовують метод секвестрації вуглецю, продавати вуглецеві кредити (вуглецеві кредити є глобальною ініціативою, що має на меті спробувати обмежити кількість викидів парникових газів в атмосферу) корпораціям, що значно забруднюють навколишнє середовище.

Америка досі має вуглецеву кредитну систему (дозволи, що дають можливість власнику виділяти одну тонну вуглекислого газу). Наприклад, в Каліфорнії, згідно з існуючою системою штату, кредити доступні здебільшого господарствам, які самі по собі є великими фермерами-забруднювачами, вони встановлюють анаеробні автоклави для уловлення метану (один із трьох основних парникових газів).

Багато хто вважає, що домашня худоба на пасовищах є ідеальною системою для уловлювання вуглецю. Кожен раз, коли тварина гризе травинки, коріння, звільняється трохи вуглецю в ґрунті. Але противники цього методу стверджують, що тварини викидають більше вуглецю, бо вони допомагають секвестру, вказуючи на відрижки і гній жуйних тварин в якості одного з основних джерел парникових газів.

Ерік Тоенсмаер, автор The Carbon Farming Solution, вважає: «Випас — єдиний шлях, поки ставки [секвестру] є одними з найнижчих з усіх вуглецевмісних методів ведення сільського господарства».

Тоенсмаер закликає власників ранчо розглянути питання про silvopasture — практику випасу худоби серед дерев, що ростуть на достатній відстані одне від одного, щоб дозволити сонячному світлу потрапити на поля як компенсація вуглецю, що вивільняється тваринами.

Департамент сільського господарства США допомагає фермерам перейти до практики вуглець-ізолюючих методів з вільним веб-інструментом під назвою COMET-Farm, яка, ґрунтуючись на введених користувачем даних, дозволяє експериментувати з різними сценаріями управління земельними ресурсами, щоб побачити, який із них працює найкраще. Вчений Адам Чемберс каже, що ці інструменти повинні допомогти фермерам монетизувати практики секвестрації, оскільки вуглецевий ринок розвивається.

П'ять постулатів секвестрації вуглецю

1. No-till

Не потрібно змішувати ґрунт з повітрям, через що вуглець окислюється назад в атмосферу. Замість цього варто зосередитися на багаторічних культурах, які не вимагають обробки ґрунту, або не використовувати сівалку спрощеного посіву для великих щорічних посадок.

2. Органічна мульча

Покриття ґрунту навколо дрібних рослин деревиною або мульчею з соломи, щоб запобігти втраті вуглецю.

3. Компост

Компост багатий стабільною (нелегко окислюється) формою вуглецю. Прихильники вуглецевого сільського господарства рекомендують розпорошення його по поверхні ґрунту, можна поширювати його прямо по траві на пасовищі, а не орати його.

4. Ротація худоби

Концентровані стада в невеликих загонах на полі є найкращим вибором, що дозволяє тваринам безперервно харчуватися на одній великій площі.

5. Покриття рослинами

Покривні швидкозростаючі культури, такі як конюшина і вика, покривають і збагачують ґрунт вуглецем, а також можуть вирощуватися разом із товарними культурами в період вегетації, щоб компенсувати вуглець, який втрачається, коли ці культури збирають.


AgroPortal.ua за матеріалами Modernfarmer.com