Клуб агроефективності: фермерство без фільтрів

10 квітня 2018, 07:25 4312

Піщані закислені ґрунти, нерівномірні поля і не завжди сприятлива погода — реалії для чернігівських аграріїв. Та попри такі умови тут вміють вирощувати найкраще жито в Україні, а фото з полів фермерського господарства «Квюс-Агро» використовують без жодних фільтрів для друку настінних календарів. Такі результати досягаються завдяки правильному підбору технологій і, звісно, важкій фермерській праці.

Коли на півдні і сході України сільгоспвиробники вже почали сіяти ярі культури, на Чернігівщині ще подекуди на полях лежав сніг. Тут строки старту весняно-польових робіт дещо змістилися через надмірну вологість ґрунту.

Дотримання термінів

Керівник ФГ «Квюс-Агро» Сергій Яковенко
Керівник ФГ «Квюс-Агро» Сергій Яковенко

У ФГ «Квюс-Агро» два роки поспіль орієнтуються на дані власної метеостанції, яка збирає інформацію по рівню вологості та температурі ґрунту на глибині 1, 0,5 і 0,3 метри. Усі дані, історія та інтервали вимірювання записуються і завантажуються на комп'ютер через програмне забезпечення.

За словами керівника ФГ «Квюс-Агро» Сергія Яковенка, отримана інформація допомагає робити висновки щодо своєчасності посіву та вибору  культури, що значно впливає на підвищення врожайності.

«Наприклад, минулого року сіяли сою. Це теплолюбива культура, і ми отримали дані, що для неї занизька температура ґрунту для сівби. Щоправда, цю інформацію, на жаль, не взяли до уваги, — розповідає фермер. — Тому через це і подальші несприятливі погодні умови в 2017 році, не отримали планової врожайності по сої. Зібрали 1,8 т/га, хоча у 2016 році мали врожайність на рівні 2,6 т/га. Тож цього року такої помилки не допустимо».

Правильна структура сівозміни

Фермерське господарство «Квюс-Агро» має в обробітку близько 2 тис. га, які знаходяться на території Михайло-Коцюбинської ОТГ. В об»єднану територіальну громаду входить дві селищних ради — Михайло-Коцюбинська і Левковицька.

«Поки не плануємо збільшувати кількість землі в обробітку, але активно працюємо над підвищенням врожайності. Виходить це за рахунок збагачення ґрунту, правильної структури сівозміни, якісного насіння і підбору ефективної системи захисту і підживлення рослин, — розповідає Сергій Яковенко. — Для нас ці параметри важливі, бо серед інших вирощуємо не надто прибуткові культури — гречку і горох, які потрібні для сівозміни. А взагалі у виробництві маємо 7 культур — жито, пшениця, горох, гречка, соняшник, кукурудза, соя». 

У кабінеті фермера на стіні розміщено карту, на якій відмічено 18 полів, але Сергій Миколайович відразу зазначає, що ця кількість полів цього сезону поділиться на 40 ділянок.

«На сьогодні потрібно рахуватися з кожною соткою, адже раціональність використання землі для фермерських господарств відіграє велику роль, — пояснює він. — Наприклад, маємо поле 140 га, на якому можна посіяти 80 га сої, а 60 га потрібно засіяти гречкою, бо на тій ділянці нерівномірна земля. Торік мали 20 га гороху, а на цей рік запланували 80 га, бо поки що попередники не дозволяють посіяти більше. Це все потрібно враховувати, тому розпланувати структуру посівних площ — робота не одного тижня». 

Фермер значної уваги приділяє і стану ґрунту. В господарстві практикують проведення аналізу ґрунтів, і система живлення здійснюється чітко за отриманими рекомендаціями. Останнім часом по усім полям, але в різних нормах відповідно до потреби, проводиться вапнування ґрунту. Сергій Яковенко зазначає, що це доволі затратно, але дуже ефективно. А от аміачну селітру взагалі не вносять через значне закислення ґрунтів.

«Зрозуміло, що за рік не можна все зробити, не вистачає часу, але постійно працюємо над покращенням стану ґрунту», — зазначає Сергій Яковенко.

Якісний захист посівів

Третину затрат у виробництві культур як правило займають системи захисту. В цьому питанні в «Квюс-Агро» знайшли оптимальний варіант — проводити всі необхідні агрономічні операції ефективними препаратами, але водночас вдається заощадити кошти.

Сергій і Віталіна Яковенки
Сергій і Віталіна Яковенки

«Вже чотири роки на своїх полях застосовуємо препарати компанії UKRAVIT. Перший рік, як тільки замінювали імпортні препарати на вітчизняні, звісно, мали переживання, наскільки ефективно діятимуть препарати. Найперше ми побачили дію фунгіциду «Дезарал Екстра» на пшениці і житі. Цей препарат показав себе дуже добре. При цьому важливо, що різниця у вартості цього препарату і аналога іноземного виробництва доволі значна. Якщо порахувати на об»єми нашого господарства, то UKRAVIT дозволяє заощадити 30-40%. Це суттєві кошти», — розповідає Сергій Яковенко.

За його словами, по зерновим культурам — пшениці і житу, застосовується виключно гербіцид «Голд Стар». Також в господарстві добре відгукуються про інсектицид «Антихрущ Люкс». Цим препаратом проводили протруювання по соняшнику і кукурудзі.

«Цього року хочемо спробувати грунтові гербіциди компанії UKRAVIT, маємо щодо їх багато позитивних відгуків від колег-фермерів. Також плануємо працювати препаратами UKRAVIT і по гороху, — розповідає Сергій Яковенко. — Мені дуже зручно, що в цій компанії завжди можна розраховувати на консультацію чи пораду».

У господарстві не мають агронома. «За багато років фермерства я сам вивчив агрономічні тонкощі і нюанси, але, звісно, трапляються випадки, коли потребую підказки спеціалістів. Менеджери з технічної підтримки з UKRAVIT або з їх дистриб«юторської компанії радять, коли вносити препарати, приїжджають на огляд полів, цікавляться, як подіяв препарат. Тобто важливо ще й відношення, спілкування, довіра. Для себе давно зробив певні висновки — в цій компанії працюють небайдужі люди, які разом зі мною переживають за врожайність на моїх полях», — додає він.

Лише сучасна і іноземна техніка

Захоплення фермера якісною технікою відчувається відразу. В ФГ «Квюс-Агро» техніки навіть більше, ніж потрібно для обробітку наявного земельного банку.

Сам Сергій Яковенко жартує, що він належить до Клубу любителів техніки John Deere. У Михайло-Коцюбинському, де базується техпарк господарства, переважає зелений колір — 6 комбайнів, декілька тракторів, ґрунтообробна техніка — то все John Deere. В меншості тут інші бренди — сівалки Vaderstad, зернопропашна техніка Challenger, грунтообробна — Lemken, трактори — Case IH, New Holland. Щоправда, є ще кілька тракторів МТЗ і Кіровець з переобладнаними двигунами DAF.  

 

«Цього року ми придбали нові трактори Case IH 310, New Holland і обприскувач. Вирішили продати один комбайн John Deere і до початку жнив купити новий, більш потужний. Щоправда, думаю, для цього доведеться залучати трохи кредитних коштів», — розповідає фермер.

На всій техніці, крім вітчизняної, встановлена система автоматичного водіння Trimble Autopilot. Сергій Яковенко зазначає, що любить інновації, бо це — економія, якість і швидкість проведення робіт.

Окрім думок про нову техніку і інновації фермер все частіше задумується про переробку і виготовлення продукції з доданою вартістю. Вже і початок покладено — придбав млин. Планує, що з жита цьогорічного врожаю буде виготовляти борошно. Спочатку освоїть і налаштує це виробництво, а далі обов«язково з«явиться ще не одна ідея.